Wiemy, jak zadbać o mocne kości u dziecka

To podstawa rozwoju, dlatego trzeba o nie dbać już od najmłodszych lat życia dziecka. Jak to robić? Podpowiadamy!
Wiemy, jak zadbać o mocne kości u dziecka fot. materiały prasowe
Kości są swego rodzaju "rusztowaniem" dla naszego ciała. Niektóre – żebra, czy kości czaszki, chronią narządy wewnętrzne.. Są też  "magazynem" fosforu i wapnia", a także wraz ze stawami umożliwiają poruszanie się. Dlatego trzeba o nie odpowiednio dbać, by swoje funkcje spełniały bez zarzutu. 

W mleku jest moc

Głównym budulcem kości jest wapń, którego niedobór może skutkować krzywicą czy nieprawidłową mineralizacją kości.
 
Najlepszym źródłem wapnia jest mleko oraz jego przetwory. Choć pierwiastek ten znajdziesz również w warzywach, takich jak soczewica czy fasola, to wapń zawarty w mleku jest znacznie lepiej przyswajalny. Szklanka mleka dostarcza ok. 240 mg tego składnika, dlatego mleko i jego przetwory powinny być stałym elementem diety każdego dziecka (wyjątkiem są tylko sytuacje alergii lub nietolerancji pokarmowej). Ponadto produkty mleczne zawierają także  białko, tłuszcze, laktozę, witaminy A, D, E, K i z grupy B oraz składniki mineralne, głównie potas i fosfor. A co zrobić, jeśli Twoje pociecha nie przepada za mlekiem w czystej postaci? O wskazówkę poprosiliśmy przedstawiciela marki Danonki.

Można serwować je z dodatkiem kakao lub w postaci przetworów mlecznych, na przykład tych przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach. Serki, takie jak Danonki, mogą być na przykład częścią dobrej przekąski. Dostarczą organizmowi dziecka wartościowych składników,ponieważ, są wzbogacone w wapń i witaminę D, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju kości dziecka. Pamiętajmy też o zróżnicowanej diecie i zdrowym trybie życia.
- mówi Natalia Brewczyńska, Starszy Kierownik marki Danonki

Nie tylko dieta
Sama dieta to za mało, by kości dziecka były zdrowe. Potrzebny jest jeszcze ruch, który hartuje i wzmacnia kości. Paradoksalnie dziecko, które nie jest aktywne fizycznie, jest bardziej narażone na złamania niż jego rówieśnik, który biega, skacze i jeździ na rowerze. Ruch doskonali zwinność, gibkość i elastyczność ciała przedszkolaka oraz zwiększa wytrzymałość układu kostnego, dlatego zachęcaj swoją pociechę do aktywności fizycznej. Możecie po prostu pobawić się razem na placu zabaw, wybrać na rowerową wycieczkę, basen lub pograć w piłkę. Być może właśnie teraz dziecko przy okazji odkryje w sobie sportową pasję?
 
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Bo to reklama danonków jest :(
/rok temu
my mieszkamy na wsi i junior od 1 roku życia pije mleko prosto od krowy jeszcze ciepłe , a ma już skończone 8 lat. nic nie zastapi takiego mleka.
/rok temu
W tym artykule zapomniano napisać, że danonki to straszne dziadostwo.