"Miłość w czasach zarazy"

Romans wszech czasów!
/ 09.11.2007 10:52
Rozgrywająca się w egzotycznej kolumbijskiej scenerii na przestrzeni 50 lat, pełna frywolnego humoru i erotycznej magii opowieść o niezwykłej miłości,  która okazała się silniejsza od przeznaczenia.

Krótko o filmie
Florentino Ariza (Javier Bardem), poeta i nieśmiały urzędnik pocztowy obsługujący telegraf, odkrywa miłość swego życia, gdy widzi Ferminę Dazę (Giovanna Mezzogiorno) w oknie willi jej ojca. Serią namiętnych listów, w których wyznaje swą miłość rozpala uczucie w sercu dziewczyny, jednak jej ojciec (John Leguizamo) dostaje furii i poprzysięga sobie, że nigdy nie pozwoli córce na związek z tak marnym kandydatem.

Mijają lata i Fermina godzi się na małżeństwo z rozsądku. Jej wybrankiem zostaje obdarzony arystokratycznym pochodzeniem i manierami dr Juvenal Urbino (Benjamin Bratt), który powraca z zagranicznych studiów, wprowadza porządek i nowoczesność w miejsce przestarzałych i pełnych przesądów praktyk medycznych, dając skuteczny odpór epidemii cholery. Mimo młodego wieku, zdobywa tym sobie powszechny szacunek graniczący z uwielbieniem, a co za tym idzie wysoką pozycję społeczną. Fermina zapomina o młodzieńczej miłości i doskonale odnajduje się w roli małżonki. Florentino nie zapomina jednak o Ferminie. Już jako zamożny i opływający we wszelkie dostatki armator, będzie odliczać dni do spełnienia prawdziwego uczucia, pocieszając się kolejnymi swawolnymi romansami z coraz młodszymi partnerkami, których zaliczy ponad pół tysiąca. Jego serce jednak cierpliwie będzie czekać na dzień, kiedy odzyska utraconą miłość. A czekać ono będzie 50 lat, 9 miesięcy i cztery dni...



O autorze książki
Gabriel Garcia Marquez
urodzony w 1928 pisarz kolumbijski i dziennikarz, jeden z najwybitniejszych prozaików XX wieku oraz najbardziej znany twórca tzw. realizmu magicznego. Autor takich światowych bestsellerów, jak: "Sto lat samotności", "Szarańcza", "Dwanaście opowiadań tułaczych", "Raport z pewnego porwania", "Nie ma kto pisać do pułkownika", "Kronika zapowiedzianej śmierci", "Zła godzina", "Jesień patriarchy", "O miłości i innych demonach", "Generał w labiryncie", "Opowieść rozbitka". Laureat Nagrody Nobla w roku 1982.

"Miłość w czasach zarazy" to napisana przez niego z ogromną czułością, humorem i wyrozumiałością niezwykła powieść o miłości, która okazuje się silniejsza od samotności, od fatum i od śmierci. Jest to historia uczucia niewydarzonego bękarta i poety Florentino Arizy oraz trzeźwej, rozsądnej Ferminy Dazy, spełniającego się po półwieczu oczekiwania. Oboje przechodzą przez wszystkie kręgi miłości – młodzieńcze zadurzenie, małżeństwo z rozsądku, szalone namiętności, miłości idealizowan i ulotne pragnienia cielesne. Ta niespotykana w dotychczasowej twórczości Garcii Marqueza tematyka i tonacja przysporzyła pisarzowi miliony nowych czytelników na całym świecie.

O reżyserze
Mike Newell
, absolwent Cambridge, zaczął reżyserować pierwsze filmy w wieku 23 lat, ale trampoliną do sukcesu stał się dopiero telewizyjny film "Człowiek w żelaznej masce" (1976). Debiut na wielkim ekranie - "Przebudzenie" (1980) ugruntował jego pozycję. Sławę przyniosła mu przebojowa komedia romantyczna "Cztery wesela i pogrzeb" (1994). Ostatnio reżyserował "Harry’ego Pottera i czarę ognia" (2005).
Ma na swoim koncie również takie filmy jak: "Dobry ojciec" (1985), "Taniec z nieznajomym" (1985), "Gorzka słodycz" (1988), "Niezwykły kwiecień" (1992), "Donnie Brasco" (1997), "Zmęczenie materiału" (1999), "Kroniki młodego Indiany Jonesa" (1992-3) oraz "Młody Indiana Jones: Oblicza zła" (1999), "Uśmiech Mony Lisy" (2003).

Twórcy i obsada filmu "Miłość w czasach zarazy" zostali uhonorowani Hispanic Heritage Award 2007, czyli nagrodą dla najważniejszych promotorów latynoskiego dziedzictwa kulturowego przyznawaną przez Hispanic Heritage Foundation.

W filmie występują:
Javier Bardem
jako Florentino Ariza
Giovanna Mezzogiorno jako Fermina Daza
Benjamin Bratt jako dr Juvenal Urbino
John Leguizamo jako Lorenzo Daza
Liev Schreiber jako Lotario Thurgot

"Miłość w czasach zarazy", Reżyseria: Mike Newell, Produkcja: USA, Dystrybucja w Polsce: Monolith Films, Polska i światowa premiera kinowa: 16 listopada 2007 r., Czas trwania: 138 min.