O filmie
Emily Jackson – dla znajomych "Jacks" – to przebojowa Amerykanka, która błyskawicznie robi karierę w brytyjskim wydaniu magazynu Vogue. Jej żywiołowy temperament i wielkie serce zjednuje jej wszystkich pracowników redakcji.
Życie osobiste Jacks również obfituje w sukcesy. Jacks jest mistrzynią swatania swoich bliskich: współlokatora-geja Petera i Talluli, zakręconej przyjaciółki, która mężczyzn zmienia jak rękawiczki.
Czy porządkując życie innym, Jacks rozpozna prawdziwą miłość, gdy ta zapuka do jej drzwi?
Film "Miłość i inne nieszczęścia" odsłania prawdziwe oblicze świata wielkiej mody. Środowisko artystyczne również zostało sportretowane w filmie z dużą dozą ironii, jak wyznaje reżyser: "Oba światy wywołują u mnie mieszane uczucia. Co prawda porusza się w nich większość moich przyjaciół, ale praca daje im dużo mniej splendoru, niż się powszechnie uważa. Nie mam wątpliwości, że artyści i projektanci, których szanuję, widzą w swoim otoczeniu wiele zachowań absurdalnych".
Często przywoływany w "Miłości i innych nieszczęściach" jest klasyk komedii romantycznej z kultową rolą Audrey Hepburn - "Śniadanie u Tiffany'ego". Oryginał Trumana Capote opowiadał o przyjaźni homoseksualisty z główną bohaterką Holly Golightly. Studio postanowiło oczywiście usunąć ze scenariusza postać geja, czym sprzeniewierzyło się wizji Trumana Capote. Pisarz wpadł w szał i nie zaakceptował adaptacji. "Pomyślałem, że ciekawie będzie obnażyć to zakłamanie za pośrednictwem postaci Petera. Na końcu widzimy, że studio dokładnie robi dokładnie to samo z jego filmem".
Seks w wielkim mieście?
Duch słynnego serialu unosi się nad filmem Aleka Keshishiana. Twórca przyznaje, że nawiązanie nie było świadome: "Ani przez chwilę o tym nie pomyślałem. Rozumiem dlaczego niektórzy zauważają podobieństwa między "Miłością..." i "Seksem...".
Oba poruszają tę samą tematykę otwarcie i nowocześnie, co można wyczuć w tonacji i dialogach. To efekt wyższości produkcji telewizyjnych nad hollywoodzkimi komediami romantycznymi, jaką ostatnio daje się zauważyć.
Reżyser
Po zakończeniu studiów na Harvardzie Alek Keshishian szybko nawiązuje współpracę z Madonną, której dedykuje kontrowersyjny film dokumentalny "W łóżku z Madonną", nakręcony w trakcie trasy koncertowej "Blond Ambition". Obraz, zaprezentowany poza konkursem na festiwalu w Cannes w 1991 roku, przybliżył widzom intymne sekrety wielkiej gwiazdy. Twórca wspomina to doświadczenie jako wprawkę przed późniejszą pracą nad filmami fabularnymi: "Przekonałem się, jaką moc daje odzwierciedlanie rzeczywistości, a nie jej kreowanie. Było to zarazem ważne ćwiczenie stylistyczne. Być może realizm jest mniej "sexy" niż fantazja, ale stawia więcej wymagań, zwłaszcza przed aktorami.
Muzyka
Alek Keshishian, który ma na swoim koncie kilka teledysków, od zawsze przejawiał zamiłowanie do muzyki. Jego uwagi do ścieżki dźwiękowej w "Miłości i innych nieszczęściach" świadczą jednak o równie wielkiej słabości do starego kina: "Chciałem oddać hołd Nino Rocie, a zwłaszcza jego kompozycjom do "Osiem i pół". Alexandre Azaria dokonał czegoś niebywałego: napisał kilka oryginalnych utworów, które zachowują staroświeckie brzmienie. Nawet jeśli nie rozpoznajemy od razu melodii, do których nawiązuje, wyczuwamy estetykę lat 60., także w kostiumach i charakteryzacji".
Brittany Murphy
Cudowne dziecko aktorstwa. Już w wieku 9 lat zagrała główną rolę w serialu "Drexell’s Class". Następnie wystąpiła w szeregu reklamówek i kolejnych serialach "Frasier", "Parker Lewis" i "Jak dwie krople czekolady". W 1995 roku od występu u boku Alicii Silverstone w przebojowej komedii "Clueless" rozpoczyna się jej wielka kariera filmowa.
Brittany Murphy daje z siebie wszystko w roli Jacks: aby lepiej wcielić się w rolę Amerykanki, która przenosi się do Londynu, sama przyjeżdża do angielskiej stolicy na wiele tygodni przed początkiem zdjęć. Inne wyzwania: nauka tanga i języka hiszpańskiego, szkolenie u boku prawdziwych asystentek projektantów mody i oswojenie się z szokiem kulturowym. Zdaniem Aleka Keshishiana aktorkę łączy z jej postacią "energia o sile Słońca, którą rozjaśnia każde miejsce, w jakim się znajduje".
W rolach głównych:
Brittany Murphy jako Jacks
Matthew Rhys jako Peter
Catherine Tate jako Tallulah
Santiago Cabrera jako Paolo
Dawn French jako psychiatra
"Miłość i inne nieszczęścia", Reżyseria i scenariusz: Alek Keshishian, Producent wykonawczy: Luc Besson, Premiera w Polsce: 20 lipca 200, Produkcja: Francja/ Wielka Brytania/ USA, Dystrybucja w Polsce: Minolith, czas trwania 90 minut.