Materac dla niemowlaka - jaki wybrać

Jak wybrać materac dla niemowlęcia fot. Fotolia
Warto wiedzieć, jakie warunki powinien spełniać materac, by zapewnić smykowi wygodny i bezpieczny sen.
/ 03.03.2015 05:22
Jak wybrać materac dla niemowlęcia fot. Fotolia
W sklepach jest mnóstwo materacy dla dzieci. Zastanawiasz się, jaki materac będzie najlepszy dla niemowlaka? Który zapewni małemu ciału właściwe oparcie, pozwoli oddychać skórze, a jednocześnie nie będzie się zapadać, co grozi uduszeniem?

Jak wybrać materac dla dziecka?

Nie miękki nie twardy lecz w sam raz

Wybór materaca ma kluczowe znaczenia dla bezpieczeństwa malucha. Spośród wszystkich dostępnych w sklepach materacyków – piankowych, lateksowych, sprężynowych, kokosowych, kokosowo-gryczanych – ortopedzi polecają te dość twarde. Materac nie powinien zapadać się pod ciężarem dziecka. Zbyt miękkie podłoże nie zapewnia kręgosłupowi odpowiedniego podparcia i grozi uduszeniem. Może uniemożliwić dziecku oddychanie, jeśli położymy malca na brzuchu albo sam się na niego przekręci, a potem oprze usta i nos na materacu. Ale nie można z tym przesadzać. Na materacu twardym jak deska dziecku będzie niewygodnie.

Swobodny dostęp powietrza

Dobry materac nie powinien ograniczać cyrkulacji powietrza. Dlatego jego wypełnienie powinno być wykonane – przynajmniej częściowo – z włókien kokosowych lub łuski gryczanej. Taki materiał ma też właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Wchłania wilgoć, ale też szybko schnie. Jest elastyczny, ale się nie odkształca (tak jak materace z pianki poliuretanowej).

Dobrym pomysłem są także materace bonellowe, czyli sprężynowe otoczone pianką lateksową, lateksowe i termoelastyczne. Dzięki specjalnym kanalikom pozwalają skórze dziecka swobodnie oddychać. Zapewniają ciału właściwe oprcie, a jednocześnie się nie zapadają i nie odkształcają.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:


Autorka jest dziennikarką "Poradnika domowego".

Redakcja poleca

REKLAMA