Jaki materac wybrać dla niemowlaka?

Warto wiedzieć, jakie warunki powinien spełniać materac, by zapewnić smykowi wygodny i bezpieczny sen.
Jaki materac wybrać dla niemowlaka? fot. Fotolia
W sklepach jest mnóstwo materacy dla dzieci. Zastanawiasz się, jaki materac będzie najlepszy dla niemowlaka? Który zapewni małemu ciału właściwe oparcie, pozwoli oddychać skórze, a jednocześnie nie będzie się zapadać, co grozi uduszeniem?

Jak wybrać materac dla dziecka?

Nie miękki nie twardy lecz w sam raz

Wybór materaca ma kluczowe znaczenia dla bezpieczeństwa malucha. Spośród wszystkich dostępnych w sklepach materacyków – piankowych, lateksowych, sprężynowych, kokosowych, kokosowo-gryczanych – ortopedzi polecają te dość twarde. Materac nie powinien zapadać się pod ciężarem dziecka. Zbyt miękkie podłoże nie zapewnia kręgosłupowi odpowiedniego podparcia i grozi uduszeniem. Może uniemożliwić dziecku oddychanie, jeśli położymy malca na brzuchu albo sam się na niego przekręci, a potem oprze usta i nos na materacu. Ale nie można z tym przesadzać. Na materacu twardym jak deska dziecku będzie niewygodnie.

Swobodny dostęp powietrza

Dobry materac nie powinien ograniczać cyrkulacji powietrza. Dlatego jego wypełnienie powinno być wykonane – przynajmniej częściowo – z włókien kokosowych lub łuski gryczanej. Taki materiał ma też właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Wchłania wilgoć, ale też szybko schnie. Jest elastyczny, ale się nie odkształca (tak jak materace z pianki poliuretanowej).

Dobrym pomysłem są także materace bonellowe, czyli sprężynowe otoczone pianką lateksową, lateksowe i termoelastyczne. Dzięki specjalnym kanalikom pozwalają skórze dziecka swobodnie oddychać. Zapewniają ciału właściwe oprcie, a jednocześnie się nie zapadają i nie odkształcają.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:


Autorka jest dziennikarką "Poradnika domowego".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Materac dla niemowlaka powinien być elastyczny i dobrze podpierać ciałko dziecka, zapewniając prawidłowy i bezpieczny rozwój. Najlepszym wyborem będą materace piankowe z pianki termo i wysoko - elastycznej, które idealnie dopasowują się do kształtu ciała dziecka. Materac dla maluszka powinien być również bezpieczny dla jego zdrowia, tak jak w przypadku ekologicznych materacy PlantPur Baby, do produkcji których używa się olei roślinnych i które nie emitują nieprzyjemnego zapachu pianki. Wybierając materac dla maluszka trzeba również zwrócić uwagę, na to, żeby był pokryty warstwą antybakteryjna, miał zdejmowany pokrowiec lub odpinany materac nawierzchniowy, który można wyprać w pralce.
/3 lata temu
Materace sprezynowe to archaizm. Kupuje sie materace wykonane z pianki wysokoelastycznej, ewentualnie lateksowe. Najlepiej bez zadnych dodatkow typu luski czy kokos. Musi byc wykonany w calosci z jednego materialu.