foto glowne.jpg

Malowane w jidysz

Wystawa fotografii Jacka Jędrzejczaka w Synagodze im. Nożyków w Warszawie.
/ 14.11.2007 16:45
foto glowne.jpg

2 września 2007r. (w niedzielę), o godz. 16.00 w Synagodze im. Nożyków (ul. Twarda 6) w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Jacka Jędrzejczaka "Malowane w jidysz".

Na wystawę składa się około 30 fotografii, większość z nich pokazana jest w nietypowy sposób. Wystawa potrwa do 9 września 2007 r.
Wstęp będzie wolny. Mężczyzn obowiązuje nakrycie głowy. Organizatorem "Malowane w jidysz" jest Fundacja Shalom.

"Przedmioty, pozornie martwe przedmioty. Oglądam je, dotykam ich, rozróżniam, strzepuję kurz, zagłębiam się w nie, uczę się ich na nowo, otwieram swoje serce jeszcze nieśmiało, jeszcze trwożliwie, jakby ze strachem, by czegoś świętego nie naruszyć. Otwieram serce i czuję, jak one powoli pod moją ręką, w mojej głowie, we mnie ożywają. Słyszę w sobie dawno niesłyszane głosy – widzę i czuję. Zaczynam odczuwać znowu, coraz potężniej, ten najgorszy ze wstydów współczesnej Europy, współczesnego świata. Także mój wstyd. Tętni we mnie na powrót "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona. Pochylam głowę...
Przedmioty, pozornie martwe przedmioty… Jak zatrzymać czas, jak uratować ich pamięć, jak wydobyć z niepamięci?! Obiektywem aparatu fotograficznego robi to, bez użycia tak dzisiaj modnych efektów komputerowych, Jacek Jędrzejczak, czule głaszcząc je światłem, wręcz malując ich portrety, jakże człowiecze portrety. Bo przecież jakaś ręka zapalała tę chanukową lampkę, przecież ten jad dotykał tory, przecież w tej menorze tysiące razy paliły się świece oświetlające twarze zgromadzonych przy szabasowym stole domowników... Światło i mrok. Nie, światło.
Podnoszę oczy, patrzę na te zdjęcia i czuję, że odsłania przed nami swoją zapomnianą tajemnicę świat kultury jidysz".
Iza Wojciechowska

O artyście
Jacek Jędrzejczak - Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią artystyczną. Poszukuje i eksperymentuje w różnych dziedzinach. Za jeden z ważniejszych nurtów swoich fotograficznych zainteresowań uważa prace związane z przemijaniem. Do nurtu tego należy zaliczyć cykl kilkudziesięciu fotografii "Malowane w jidysz", w którym za pomocą fotograficznej alegorii w sposób bardzo intymny stara się przywrócić teraźniejszości czas miniony. Zdobywca licznych nagród w kraju i za granicą. Autor albumu "NAGA" uznanego w Polsce za najpiękniejszy album roku 2005/2006.
Więcej o artyście na stronie: www.jacekjedrzejczak.pl