"Kto jest górą? Lew czy mysz?"

Pięknie ilustrowane, mądre i wzruszające bajki nie tylko dla dzieci.
/ 16.03.2006 16:57
 

Bajki dla dorosłych i dla dzieci, zwłaszcza takie, w których bohaterami są zwierzęta, to nic nowego. Ale nie wtedy, gdy pisze je noblistka, której nazwisko jest we wszystkich encyklopediach na świecie, a ilustruje Pascal Lemaitre – jeden z najzdolniejszych młodych rysowników New York Times i Le Monde.

Książka ma postać komiksu. Bohater serii "Kto jest górą?"- buńczucznylew, samozwańczy król stworzeń, „zły jak żaden zwierz”, uważa sięza niezwyciężonego – aż do chwili, gdy cierń wbija mu się w łapę. Wówczas pomóc mu może jedynie słaba, mała mysz – wzamian za co lew będzie musiał cierpliwie znosić nienasycone mysie zapędy dowładzy.

Zaczerpnęliśmy inspirację z bajek Ezopa - mówi Toni Morrison - wiecznie żywych i domagających się wciąż nowych interpretacji. W naszej wersji zakończenie ezopowych historii pozostaje otwarte, a ich oryginalny morał zyskuje nową wersję: ofiarawcale nie musi przegrywać; słaby ma szansę okazać własną siłę; głupiec może doznaćolśnienia, a siłacz – stracić moc. Wszystko jest możliwe. "Kto jest górą?" to nie tylko zabawa na motywach ulubionych bajek świata – toprzede wszystkim żywy Ezop.
Zawsze zazdrościłam pisarzom, którzy piszą powieści dla odbiorców w każdym wieku – mówi Toni Morrison – Kiedymój syn Slade pokazał mi bajki Ezopa byłam pod wrażeniem. Widzę te bajki niejako umoralniające przypowiastki. Dla mnie, ukazują one początek nowego życia każdego człowieka. Pokazują, że każdy może się zmienić, przezwyciężyć dotychczasowe wady i stać się innym człowiekiem. I na tym polega ich optymistyczne przesłanie.

Trzy z 6 tytułów zostały już wydane w USA, czwarta jest zapowiadana w Stanach Zjednoczonych na jesień 2005. Wszystkie zilustrował uznany przez krytyków grafik Pascal Lemaitre.
Toni Morrison do tej pory znana była z zaangażowania w walkę z dyskryminacjąrasową czarnoskórych Amerykanek. Seria "Kto jest górą?" ujawnia nowe obliczetej szanowanej na świecie pisarki, która odważnie pokazuje, że nie ma dla niejtematów nieważnych i niepopularnych.O autorce:
Toni Morrison (1931-) - pseudonim Chloe Anthony Wofford
Jest czołową powieściopisarką w Stanach Zjednoczonych. Jej powieści wyróżniają się z uwagi na żywą wyobraźnię i doskonały warsztat pisarski. Najbardziej znaną książką Toni Morrison jest Beloved - na jej podstawie nakręcono film w reżyserii Jonathana Demme i z udziałem Oprah Winfrey - za którą w 1988 roku otrzymała nagrodę Pulitzera.
W swoich powieściach Toni Morrison opowiada o doświadczeniach czarnoskórych kobiet wobec dyskryminacji rasowej. Aktywnie wykorzystuje swoją pozycję w promowaniu artystów i publikacji innych czarnoskórych pisarzy.
W 1993 roku Toni Morrison została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Toni i Slade Morrison, ilustracje Pascal Lemaitre, Kto jest górą? Lewczy mysz?, Wydawnictwo Mag(ag)

Konkurs! Konkurs! Konkurs!

Dla internatów, którzy jako pierwsi poprawnie odpowiedzą na poniższe pytanie, mamy do rozdania 20 egzemplarzy książki Toni Morrison "Kto jest górą? Lew czy mysz?".

Pytanie:
W którym roku Toni Morrison dostała nagrodę Pulitzera?

Odpowiedzi zatytułowane: "lew" prosimy przesyłać pod adresem: konkurs@polki.pl.

Pamiętajcie o podaniu imienia, nazwiska i adresu!
Konkurs zakończony.
Nagrody otrzymują:
Paulina Małecka, Warszawa
Agnieszka Brzozowska, Starachowice
Barbara Cyrkun, Tarnobrzeg
Paweł Szymański, Gdańsk
Monika Lebiedzka, Chrzanów
Kazimiera Tłuszcz, Chrzanów
Teresa Filipowicz, Warszawa
Hanna Wiśniewska, Olsztyn
Agnieszka Chmielewska, Tomaszów Lubelski
Agnieszka Nowicka, Boguszów-Gorce
Iza Bogusz, Pabianice
Alicja Szkwał, Zakopane
Roman Cejrowski, Kudowa Zdrój
Renata Szyszko, Legnica
Irena Kozienicka, Mława
Zofia Musiał, Krzemów
Olga Pawłowicz, Nysa
Katarzyna Gubinowicz, Łowicz
Tamara Kosiarz, Gdynia
Lidia Kawalec, Puck


Zwycięzcom gratulujemy!
Książki prześlemy do Państwa pocztą.