Kremy z filtrem dla dziecka

Słońce, plaża i delikatna skóra dziecka. To połączenie będzie bezpieczne, jeśli zadbasz o odpowiednią ochronę dla smyka.
/ 03.07.2012 10:50
Dziecięcy naskórek jest delikatny i produkuje mało melaniny - barwnika, który stanowi naturalną ochronę przed słońcem. Efekt? Promieniowanie bez przeszkód dociera do najgłębszych warstw skóry i może dokonywać tam groźnych zmian. Dlatego nie wolno ci zapominać o kremach z faktorem. Oto co powinnaś o nich wiedzieć.

Co znaczy skrót SPF na opakowaniach kremów przeciwsłonecznych?

SPF informuje, w jakim stopniu preparat chroni przed promieniami UVB. Liczba wskazuje, jak skuteczna jest to ochrona – im wyższy faktor, tym dłużej maluch może pozostawać na słońcu. Dla najmłodszych odpowiednie są kosmetyki z faktorem powyżej 30. Dwulatkowi wystarczy krem z filtrem 20, pod warunkiem, że nie wyjeżdżacie do ciepłych krajów. Jeśli jedziecie np. do Hiszpanii lub Egiptu, spakujcie krem z faktorem 50.

Kosmetyki mają chronić przed promieniami UVA czy UVB?

Takie preparaty powinny zabezpieczać skórę przed obydwoma rodzajami promieniowania słonecznego. UVA (czyli tzw. promieniowanie długie) przenika przez szyby, cienką odzież, chmury. Wnika głęboko w warstwy skóry właściwej, gdzie może wywoływać bardzo niekorzystne zmiany. Z kolei UVB (czyli promieniowanie krótkie) nie sięga tak głęboko i jest odpowiedzialne za powstawanie witaminy D3. Ale to nie znaczy, że jest mniej szkodliwe.

Jakie kremy może stosować niemowlę?

Dla najmłodszych najbezpieczniejsze są kremy z filtrami mineralnymi. Chronią one skórę, odbijając światło jak lustro. Nie wnikają one wgłąb skóry, a jedynie tworzą na jej powierzchni barierę, nieprzepuszczalną dla promieni słonecznych. Filtry mineralne są bezpieczne nawet dla małych alergików. Nie wiesz, jak poznać, czy krem dla malucha zawiera filtry mineralne? Rozsmaruj odrobinę na ręce: powinna pozostać na skórze biała, niewchłaniająca się warstwa.

Czy można dokończyć krem z zeszłych wakacji?

Nie. Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi lepiej zużyć w przeciągu trzech miesięcy od otwarcia. Nawet najdroższy krem rozkłada się pod wpływem gorąca i dostępu powietrza, tracąc w ten sposób ochronne działanie. Otwarty preparat przechowuj w temperaturze pokojowej i chroń przed nasłonecznieniem.

Jak często smarować dziecko?

Pamiętaj przede wszystkim, żeby krem nakładać około 15–20 minut przed wyjściem na dwór. Podczas trzygodzinnego spaceru przynajmniej raz powtórz smarowanie. Zrób to również, jeśli smyk bawił się w wodzie. To konieczne nawet wtedy, jeśli krem jest wodoodporny.

Redakcja poleca

REKLAMA