Komórka dla dziecka - o czym trzeba pamiętać

dziecko z telefonem komórkowym fot. Fotolia
Własną komórkę posiada dziś niemal każde dziecko. I nie ma w tym nic złego. Ważne jednak, by nauczyć je właściwego korzystania z telefonu. Zobacz, jak to zrobić!
/ 28.01.2013 14:42
dziecko z telefonem komórkowym fot. Fotolia

Już w momencie wręczania dziecku komórki wyjaśnij, że nie jest to jeszcze jedna fajna zabawka, ale przedmiot służący przede wszystkim do kontaktu z rodzicami. Najlepiej od razu wpisz do książki adresowej swój numer, a także numery alarmowe na policję, pogotowie i straż pożarną, by w razie jakiejś awaryjnej sytuacji pociecha miała do nich szybki dostęp. Jakie działania warto jeszcze podjąć?

Porozmawiajcie o kontroli kosztów

Pamiętaj, dziecko może nie być świadome tego, że nierozsądnie korzystając z komórki, narazi cię na wysokie rachunki. A zatem...

Wyjaśnij, że będziesz musiała płacić
I to nie tylko za telefoniczne rozmowy malca czy wysyłane przez niego SMS-y. Pociecha musi wiedzieć, że kosztuje także ściąganie na komórkę nowych dzwonków, tapet, piosenek i wszystkich innych kuszących gadżetów.

Wybierz telefon na kartę
Dodatkowo uprzedź malucha, że jeśli wcześniej wygada przypisany do niej limit, następną kartę będzie musiało kupić ze swojego kieszonkowego. To powinno ułatwić mu trzymanie się w ryzach.

Zwróć uwagę na ryzyko uzależnienia
Taki problem łatwo może się pojawić, gdy córka lub syn będą spędzać z komórką w dłoni zbyt wiele czasu. Ciągłe pogaduszki z kolegami, przyjemność płynąca z wysyłania SMS-ów, a szczególnie częste sięganie po obecne w telefonach gry nierzadko prowadzą bowiem do nałogu (tzw. fonoholizm), z którego młodym ludziom bardzo trudno się potem wydobyć.

Jak uniknąć zagrożenia uzależnienia?

Porozmawiajcie i ustalcie zasady
Umów się z dzieckiem, że w określonych godzinach (np. po powrocie do domu) telefon jest wyłączony i pociecha odpoczywa od niego. Koniecznie też zaznacz, że z uwagi na reguły dobrego wychowania syn czy córka absolutnie nie może mieć włączonej komórki na lekcjach, a także gdy przebywa np. w teatrze, kinie czy kościele.

Uczul młodego człowieka na symptomy, które mogą świadczyć o tym, że grozi mu fonoholizm
Odczuwa podenerwowanie, gdy nie ma przy sobie komórki? Coraz częściej gra, SMS-uje lub wykonuje połączenia bez uzasadnionej potrzeby – ot tak, aby porozmawiać o niczym? To znak, że telefon jest nadużywany i najlepiej będzie na jakiś czas zamknąć go pod kluczem.

Przypomnij o cyberprzemocy

Sytuacje, w których ktoś filmuje czy fotografuje telefonem swojego kolegę w jakiejś krępującej sytuacji, a potem rozsyła zdjęcia (czy filmy) znajomym nie należą, niestety, do rzadkości. Uprzedź o tym dziecko!

Poproś, aby o każdej takiej sytuacji od razu cię powiadamiało
Powinno robić to nawet wtedy, gdy ofiarą cyberprzemocy jest ktoś z grona jego znajomych, a nie ono samo. („Takie działania służą prześladowaniu innych, trzeba więc stanowczo się im przeciwstawiać”).

Wyraźnie powiedz, że nie należy dawać swojego numeru telefonu nieznajomym
Nie wolno także przekazywać innym numerów swoich kolegów, jeśli wcześniej nie zapytało się ich o zgodę.

Jaki wybrać aparat?

Powinien być łatwy w obsłudze, posiadać duży czytelny wyświetlacz. Co jeszcze jest ważne?
  • Zdecyduj się raczej na telefon na kartę. Pozwoli ci to łatwiej kontrolować kwoty, jakie dziecko wydaje na rozmowy. Korzystanie z abonamentu często kończy ogromnym rachunkiem do opłacenia.
  • Szukaj komórki wyposażonej w tzw. bezpieczne połączenia. Numery obce, niewpisane do telefonu będą wtedy automatycznie odrzucane przez sieć.
  • Lepiej, aby telefon nie miał funkcji bluetooth (umożliwia łączność komórki z komputerem).

Redakcja poleca

REKLAMA