Koleżeńskie dziecko - 3 rady by takie wychować

Jak wychować koleżeńskie dziecko fot. Fotolia
Chcesz wychować koleżeńskie dziecko? Sprawdź, jak uczyć malca życzliwości wobec rówieśników.
/ 08.04.2015 05:00
Jak wychować koleżeńskie dziecko fot. Fotolia
Docinki, poszturchiwanie, wyśmiewanie... Zazwyczaj sądzimy, że na takie przykre, dokuczliwe zachowania wobec kolegów pozwalają sobie tylko inne dzieci, a nie te przez nas wychowywane. Wierzymy, że np. w przedszkolu czy szkole pociecha zawsze jest dla innych miła, uczynna, serdeczna, nikogo nie krzywdzi, a niestety nie zawsze tak jest.

Jak wychować koleżeńskie dziecko?

1. Okazuj miłość

Mów maluchowi, że go kochasz, przytulaj i całuj jak najczęściej. Ciepło, którym otoczysz pociechę sprawi, że synek czy córeczka nabierze wiary w siebie. To ważne, bo tylko malec przekonany o swojej wartości może stać się serdeczną, taktowną osobą, która lubi ludzi, wczuwa się w ich potrzeby i chętnie na nie odpowiada.

2. Ucz altruizmu

Namów czasem swojego przedszkolaka, by pożyczył foremkę koledze z piaskownicy lub poczęstował go czekoladką. Przyzwyczajony do dawania od pierwszych lat życia, wyrośnie na osobę, dla której ciepłe odruchy serca stają się czymś całkiem naturalnym. Dziecko powinno również wiedzieć, że są sytuacje, kiedy należy stanąć w czyjejś obronie. Kiedy więc jeden szkrab zniszczy drugiemu babki z piasku i twój kilkulatek się temu sprzeciwi, koniecznie pochwal go za ładną postawę.

3. Kontroluj agresję malca

Córeczka wyrywa koleżance zabawki? Tłumacz: "Nie wolno tak robić. Jak czegoś chcesz, poproś". Wyjaśnij też, że nikogo nie wolno bić, przezywać ani wyśmiewać ("To nie jest zabawa, sprawiasz innym przykrość"). Dziecko uczy się wtedy koleżeńskiej postawy i traktuje innych tak, jak samo pragnie być traktowane. Autorka jest dziennikarką dwutygodników "Przyjaciółka" i "Pani Domu".

Redakcja poleca

REKLAMA