Człowiek już jako dziecko uczy się definicji kobiecości i męskości. Sześciolatek bez problemu wskaże różnice kobiet i mężczyzn pod względem: anatomii, funkcji reproduktywnych, podziału pracy, wyglądu a także cech osobowościowych. Okazuje się, że dzieci bardzo stereotypowo traktują płeć.
Fot. Depositphotos
Dzieci najbardziej stereotypowo myślą w większej grupie. Przeprowadzona rozmowa wskazuje, że dzieci rozgraniczają zajęcia męskie i kobiece. Męskie odznaczają się większą aktywnością, odwagą, stosowaniem siły. Kobiece zaś sprowadzają się do dbania o wygląd i dzieci. Zobaczcie, co mówią 6-latki!
W co lubicie chodzić ubrani?
Chłopcy: Luźne spodnie, bluza z kapturem, koszulka z numerem i logo zespołu piłkarskiego.
Dziewczynki: Spodnie są wygodniejsze, ale sukienki ładniejsze. Fajne są bluzki z Hello Kitty, Kucykami Pony i Hanna Montana. Najlepiej fioletowe albo różowe.
Chłopcy: To dziewczyński kolor, chłopaki tego nie noszą.
A jaki kolor jest chłopięcy?
Chłopcy: Każdy ciemny, oprócz różowego.
To w takim razie chłopcy mają gorzej, bo nie mogą nosić ubrań we wszystkich kolorach.
Chłopcy: My nie chcemy tego nosić, to jest głupie! – odparli oburzeni.
A kto ma lepiej?
Chłopcy: - chłopcy
Dziewczynki: - dziewczynki.
A dlaczego chłopcy?
Chłopcy: Bo mogą walczyć (zobrazowane pokazem sztuk walki), bronić dziewczyn, mogą też pracować na budowie i być niegrzeczni (śmiech).
A dziewczynki, dlaczego mają lepiej?
Dziewczynki: Bo mogą się bawić lalkami Barbie – padła jedyna odpowiedź ze strony przedstawicielek płci żeńskiej, co zostało przez chłopców jawnie wyśmiane…
Kim chcecie być w przyszłości?
Chłopcy: Policjantami, agentami CBA, żołnierzami.
Dziewczynki: Piosenkarkami, tancerkami, aktorkami.
Czy są zawody typowo męskie i kobiece?
Dzieci: Męskie związane są z budownictwem i armią. Kobiety pracują w branży kosmetycznej i wychowują dzieci.
Jakie są obowiązki mężczyzn a jakie kobiet?
Dzieci: Obowiązkiem mężczyzn jest: naprawianie samochodów, malowanie, wbijanie gwoździ i instalowanie programów komputerowych.
Obowiązkiem kobiet jest: malowanie się, noszenie butów na obcasie, noszenie biustonosza, mycie okien, wieszanie firanek, szycie, cerowanie i pakowanie szkolnego plecaka dziecka.
Jakie są prawa mężczyzn a jakie kobiet?
Dzieci: Mężczyźni mają prawo do: chodzenia na piwo, siłownię, oglądania filmów dla dorosłych.
Kobiety mają prawo do: chodzenia do koleżanek, wybierania ubrań dla całej rodziny i „niepracowania”. Gotować i sprzątać mogą zarówno mężczyźni jak i kobiety.
Co jest fajnego w byciu kobietą?
Dziewczynki: Mogą chodzić na obcasach, malować paznokcie i mieć dzieci.
Chłopcy: Cisza (ich miny mówiły same za siebie, że nie ma w tym nic interesującego).
Co jest fajnego w byciu mężczyzną?
Chłopcy: Faceci mogą grać w gry komputerowe (w wojnę, wyścigi samochodowe), zarabiać pieniądze, mieć samochód, palić papierosy i chodzić na siłownię.
Dziewczynki: Mężczyźni mogą grać z dziećmi w piłkę nożną i zabierać je na rower.
Fot. Depositphotos
Ta krótka rozmowa pokazała, że dla dziewczynek kobiecość oznacza głównie dbanie o swój wygląd fizyczny (malowanie paznokci, noszenie obcasów) i opiekowanie się potomstwem, natomiast męskość kojarzy im się z zabawą (gry komputerowe, w piłkę nożną), wolnością i luzem (posiadanie samochodu, palenie papierosów). Dla chłopców kobiecość nie oznacza nic, natomiast męskość kojarzą z siłą, władzą, odwagą, wolnością i zabawą. Takie poglądy o kobiecości i męskości dzieci czerpią głównie ze środowiska, który taki obraz kreuje.