Kiedy dziecko nudzi się na wakacjach

Mamo, nudzi mi się.... - ileż to razy słyszałyśmy podobne słowa z ust naszych pociech? Plażowy relaks z nudzącym się kilkulatkiem może się okazać prawdziwym wyzwaniem w najlepszym wypadku. Jak sprawić, aby dziecko nie nudziło się w czasie naszego wypoczynku?

Mamo, nudzi mi się.... - ileż to razy słyszałyśmy podobne słowa z ust naszych pociech? Plażowy relaks z nudzącym się kilkulatkiem może się okazać prawdziwym wyzwaniem w najlepszym wypadku. Jak sprawić, aby dziecko nie nudziło się w czasie naszego wypoczynku?

Kiedy dziecko nudzi się na wakacjach

Fot. Dreamstime

Dokądkolwiek pojedziesz
Na wakacje najczęściej jeździmy całą rodziną, mając w zamiarze celebrowanie czasu wolnego od pracy w gronie najbliższych. Jak podaje CBOS, w 2011 roku na przynajmniej tygodniowy wypoczynek decydowało się 33% osób, a 32% na wakacje trwające od 8 do 14 dni. To sporo czasu do zagospodarowania dla naszych pociech. W ośrodkach hotelowych przyjaznych dzieciom możemy spotkać tzw. animatorów zabaw dla dzieci, którzy w trakcie pobytu organizują zajęcia i zabawy dla najmłodszych. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej wybieramy noclegi w miejscach niehotelowych (GUS, 2011), szansa na to, że animator zabawy zajmie nasze dzieci, a my będziemy mogli raczyć się popołudniowym słońcem jest niewielka. Co zatem zrobić z dziećmi w czasie wakacji?

Nawet w przypadku weekendowego wyjazdu nad morze czy w góry trzeba pamiętać o zabraniu kilku zabawek dla dziecka. Oto kilka naszych propozycji:

  • Książki i kolorowanki to zestaw, który ucieszy każdego malucha. Zamiast kolorowanek może być też zwykły blok, który może stanowić swoisty wakacyjny pamiętnik – maluch może uwieczniać kredkami najpiękniesze krajobrazy i sytuacje.
  • Dziewczynki z każdego pokolenia potrafią godzinami skakać z kolażankami, dlatego warto zaopatrzyć się w skakankę.
  • Nawet najmłodsze maluchy będą miały frajdę z odkrywania świata za pomocą lupy. W ten sposób mały poszukiwacz skarbów może na plaży znaleźć wspaniałe kamienie czy muszelki i oglądać je z bliska.
  •  

    Gdy czas na plaży dłuży się maluchowi w nieskończoność, zaproponujmy mu zabawę w mierzenie. Drewnianą miarką, całkowicie bezpieczną już dla trzylatka, można zmierzyć długość stopy mamy, długość ręcznika, długość własnego kroku czy odległość od wody.

Wakacje na działce

Kiedy dziecko nudzi się na wakacjach

Wyjeżdżając na działkę rekreacyjną, warto dostosować otoczenie w taki sposób, by wyjazd był atrakcyjny również dla dziecka. Piaskownica wydaje się tutaj być standardowym wyposażeniem, ale to nie wszystko. Można na przykład zbudować dziecku domek.
- Zbudowanie domku na drzewie to atrakcja, i dla dzieci i dla dorosłych, jednakże nie zawsze mamy do tego odpowiednie warunki na działce. Wspaniałą alternatywą może być zamontowanie różnych drabinek na drzewie, dzięki którym dzieci będą mogły ćwiczyć sprawność fizyczną i czerpać dużo radości z zabawy na dworze – mówi Maria Braun, prowadząca sklep z zabawkami dla dzieci Drewniaczek.eu. - Fantastyczną propozycją, niezależnie od rodzaju spędzanych wakacji są różnego rodzaju kartonowe domki – czy to w kształcie samochodu, czy rakiety, a może statku kosmicznego. Przewożenie domku nie stanowi problemu, ponieważ jest on w całości składany, a wykonanie z wytrzymałego materiału zapewnia długotrwałe użytkowanie. Można zatem spokojnie zabrać taki domek, i na wakacje w lesie, i na działkę poza miastem.

Jest jeszcze jednen plus takiego domku – nawet jeżeli zacznie padać deszcz i zabawa na świeżym powietrzu nie będzie możliwa, dzieci mając farbki czy kredki mogą ozdobić domek wedle własnych wyobrażeń. Dzieło sztuki jakie wtedy powstanie warto uwiecznić na zdjęciach, a na kolejnych wakacjach – domalować na domku kolejny pejzaż!

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Niezależnie od tego w jakim miejscu spędzacie wakacje, zadbaj o bezpieczeństwo twojego dziecka. Maluchów nie zostawiaj bez nadzoru, a starsze dzieci także warto uważnie obserwować. W ogrodzie uważaj na owady i trujące rośliny, a nad akwenami – na zabawy zbyt blisko wody. Wspólne wakacje to ogromna radość dla twojego dziecka, zadbaj o to, by była to bezpieczna radość.

Źródło: Materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
Najgorzej na wczasach, kiedy dziecko po prostu nie daje spokoju czasem i o ile my się z mężem świetnie bawimy, to dla małego to po prostu nuda. Dlatego staramy się zaplanować mu jakieś zajęcie zawczasu, chociażby dobrać hotel i takie miejsce, gdzie organizowane są animacje. Warto przeczytać: oczywiste rzeczy, ale dużo ludzi, co czasem widać, o tym zapomina: podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,19885351,wakacje-z-dziecmi-czym-sie-kierowac-przegladajac-oferty-biur.html
/6 lat temu
My zaradziliśmy temu dosyć wcześniej. Kupiliśmy układanki i klocki na mojulubionybohater.pl wiec w pochmurne dni, moje dziecko nie nudzi sie i nie musi oglądać TV.