Jesień to jedna z czterech pór roku w przyrodzie. Astronomiczna jesień trwa od 23. września do 22. grudnia. W tym okresie zwierzęta gromadzą zapasy przed zimą, a dni są krótsze od nocy. Jesienią w parku i w lesie dzieci prześcigają się w zbieraniu kasztanów i żołędzi. Kiedy pogoda nie sprzyja jesiennym spacerom z tych skarbów wyczarowują krasnale, ludziki, zwierzątka lub inne cuda. Specjalnie dla dzieci przygotowaliśmy jesienną zabawę. Niektóre propozycje starsze dzieci mogą wykonać same, a te bardziej skomplikowane - przy pomocy rodziców lub starszego rodzeństwa. Do zabawy potrzebne są skarby jesieni.
"A czy wiecie, co to są ,,skarby jesieni”?
Piękne jabłko, co się w sadzie rumieni.
Garść orzechów na leszczynie zbieranych.
Spadające z wysoka kasztany.
Pełne maku słodkiego makówki
I czepliwe, łopianowe główki
Strąk fasoli i kapusty łuszczyny
I czerwone jagody, kaliny,
I na klonach nasionka skrzydlate,
Co z jesiennym ścigają się wiatrem".
,,Skarby jesieni” Hanna Zdzitowiecka
Dodatkowo należy przygotować nożyczki, zapałki, klej, igłę, trochę cienkiego drutu, resztki filcu, szpilki i kolorowy papier.
Sowa z żołędzia
Materiał:
- żołądź z „czapeczką”,
- zapałka,
- filc,
- klej.
Wykonanie:
Oczy, dziób i pióra wytnij z filcu. Poszczególne elementy przyklej do żołędzia. Oczy i nos bliżej czapeczki żołędzia. Z przodu (na dole) wbij do środka żołędzia dwie małe pętelki z zagiętego drutu i włóż w nie zapałkę. Sowa będzie siedzieć na gałązce-zapałce.
Motyl
Materiał:
- żołądź,
- owoc głogu lub dzikiej róży,
- 2 cienkie druciki,
- 4 listki,
- szpilki.
Wykonanie:
Po bokach żołędzia grubą igłą wywierć otworki. Włóż do nich ogonki czterech listków (dwa mniejsze i dwa większe). Utworzą one dwie pary skrzydeł motyla. Głowę (owoc głogu lub dzikiej róży) połącz z tułowiem (żołędziem) za pomocą drutu lub zaostrzonej z dwóch stron zapałki. Owoc głogu możesz nadziać na szpilkę i razem wkłuć do żołędzia. Aby zrobić czułka o wystający łebek od szpilki zaczep dwa cieniutkie druciki.
Myszka
Materiał:
- żołądź,
- malutki orzeszek,
- filc,
- gruba nitka,
- zapałka,
- szpilki.
Wykonanie:
Orzeszek połącz z żołędziem za pomocą zaostrzonej zapałki. Skróć jedną ze szpilek (możesz uciąć ją np. obcęgami). Na skróconej szpilce owiń kilka razy nitkę, tuż przy łebku. Następnie wepnij ją jako ogonek do żołędzia. Uszy wytnij z kawałku filcu i przypnij szpilkami (skróconymi) lub przyklej klejem. Oczy zrób z łebków od szpilek.
Ptaszek
Materiał:
- żołądź z „czapeczką”,
- mały orzeszek,
- ogonek listka,
- szpilki,
- zapałki,
- podstawka z korka lub kory drzewnej.
Wykonanie:
Głowę (orzeszek) połącz za pomocą szpilki lub zapałki z tułowiem tzn. żołędziem. W wywiercony szpilką otwór w dolnej części żołędzia włóż ogonek oderwany od listka. Nogi zrób z zaostrzonych zapałek i włóż je jedną stroną do żołędzia , a drugą wbij w podstawkę z korka. Oczy zrób z łebków od szpilek a dziób według własnego pomysłu np. z kolorowego papieru.
Ryba
Materiał:
- orzech włoski,
- skrawki filcu,
- klej.
Wykonanie:
Płetwy i oczy wytnij z cienkiego filcu. Każda wycięta część powinna mieć zagiętą krawędź aby posmarować ją klejem i w odpowiednim miejscu przykleić do orzecha.
Wiewiórka
Materiał:
- szyszka świerkowa i sosnowa,
- filc,
- szpilki,
- patyczki do lodów,
- orzech laskowy,
- drut.
Wykonanie:
Szyszkę sosnową połącz z orzechem laskowym za pomocą drutu. Na głowie naklej oczy i uszy wycięte z filcu. Do sosnowej szyszki wepnij wystrugane z patyczków do lodów ręce i nogi. Mają mieć one kształt owalny. Ogon z niedużej szyszki świerkowej połącz z szyszką sosnową za pomocą kilku drutów wpiętych jednym końcem do jednej, a drugim do drugiej szyszki.
Oprócz wykonywania zwierzątek możecie sporządzić układanki z liści. Najefektowniejsze z nich, oprawione w ramki, będą się świetnie nadawały do ozdobienia ścian w pokoju lub na prezent dla babci, dziadka i brata.
Życzę miłej zabawy i wielu pomysłów na jesienne kompozycje.