Dolegliwości stóp odczuwa większość ludzi dorosłych oraz w podeszłym wieku. Ich przyczyną bardzo często jest niewłaściwe obuwie noszone w dzieciństwie. Buty, które zakładasz swojemu dziecku, mogą zadecydować o prawidłowym rozwoju jego stóp i postawy.
Fot. Dreamstime
Wraz z rozwojem małego dziecka nieustannym zmianom podlegają także jego stopy. Są one bardzo delikatne, stąd łatwo podlegają deformacjom wynikającym z niewłaściwego doboru obuwia. Z wiekiem te zmiany mogą się utrwalać i pogłębiać, co może się przyczynić do przykrych dolegliwości (paluch koślawy, przykurcze palców czy odciski), które w konsekwencji będą rzutować na postawę przez całe życie.
Z pierwszymi butami nie warto się spieszyć. Jeśli maluch chodzi jeszcze tylko w domu, a na spacerach cały czas siedzi w wózku, wystarczą mu ciepłe, nieobciskające stóp skarpetki z antypoślizgowymi spodami. Gdy jednak dziecko opanowuje „sztukę chodzenia”, warto zapewnić mu wygodne, wysokiej jakości obuwie. „Idealne buty, które pozwolą małym stopom prawidłowo się rozwijać, powinny mieć szeroki i wygodny czubek, w którym będzie miejsce na prawidłowe ułożenie palców i swobodne poruszanie nimi. Najbardziej godne polecenia są buciki sięgające tylko nieco nad kostkę, żeby mały piechur miał swobodę ruchów i nic go nie obcierało. Buty powinny mieć usztywnianą oś pięty, która będzie wspomagać prawidłowe ustawienie stopy. Należy także pamiętać, aby buty miały miękką i elastyczną podeszwę zginającą się na linii stawów śródstopno-paliczkowych” – podpowiadają właściciele sklepu www.bossanoga.eu. Kluczowe znaczenie ma także materiał, z którego wykonane są buty. Najlepsza w tym wypadku jest skóra lub inny naturalny i przewiewny materiał pochłaniający pot.
Rodzice muszą pamiętać, że stopa dziecka cały czas się rozwija i rośnie - około 1,5 cm w ciągu roku. Eksperci ze sklepu www.bossanoga.eu radzą, aby podczas mierzenia włożyć dziecku oba buty, a gdy w nich stanie, sprawdzić, czy mają odpowiednią długość (powinny być 6-8 mm dłuższe od stopy). Odpowiednio dopasowane obuwie dla dziecka umożliwia swobodny ruch stóp w butach. Należy także pamiętać o tym, że pod koniec dnia, po dużym wysiłku, stópki mogą być obrzmiałe – do takich najlepiej dobierać buty, dlatego na zakupy obuwia dla malucha warto wybrać się wieczorem. Jeśli zmęczone nogi będą się dobrze w nich czuły, to wypoczęte również, a co więcej – ryzyko kupienia za małych butów jest mniejsze.
Niezbyt dobrym pomysłem jest przekazywanie maluchowi butów po starszym rodzeństwie lub innym dziecku. Każda stopa jest inaczej wyprofilowana, a but się do niej dopasowuje. Noszenie obuwia po innym dziecku może spowodować również przekazanie niewłaściwych nawyków chodzenia.
Najzdrowsze dla stóp – co potwierdzają ortopedzi – jest chodzenie na boso, szczególnie po zróżnicowanej powierzchni. Kiedy tylko jest to możliwe, rodzice powinni pozwalać maluchom na zdjęcie butów, zapewniając tym samych stopom dziecka swobodę i świetny trening dla mięśni.
Źródło: Materiały prasowe