Jakie buciki dla małego dziecka?

Dolegliwości stóp odczuwa większość ludzi dorosłych oraz w podeszłym wieku. Ich przyczyną bardzo często jest niewłaściwe obuwie noszone w dzieciństwie. Buty, które zakładasz swojemu dziecku, mogą zadecydować o prawidłowym rozwoju jego stóp i postawy.

Dolegliwości stóp odczuwa większość ludzi dorosłych oraz w podeszłym wieku. Ich przyczyną bardzo często jest niewłaściwe obuwie noszone w dzieciństwie. Buty, które zakładasz swojemu dziecku, mogą zadecydować o prawidłowym rozwoju jego stóp i postawy.

Jakie buciki dla małego dziecka?

Fot. Dreamstime

Wraz z rozwojem małego dziecka nieustannym zmianom podlegają także jego stopy. Są one bardzo delikatne, stąd łatwo podlegają deformacjom wynikającym z niewłaściwego doboru obuwia. Z wiekiem te zmiany mogą się utrwalać i pogłębiać, co może się przyczynić do przykrych dolegliwości (paluch koślawy, przykurcze palców czy odciski), które w konsekwencji będą rzutować na postawę przez całe życie.

Z pierwszymi butami nie warto się spieszyć. Jeśli maluch chodzi jeszcze tylko w domu, a na spacerach cały czas siedzi w wózku, wystarczą mu ciepłe, nieobciskające stóp skarpetki z antypoślizgowymi spodami. Gdy jednak dziecko opanowuje „sztukę chodzenia”, warto zapewnić mu wygodne, wysokiej jakości obuwie. „Idealne buty, które pozwolą małym stopom prawidłowo się rozwijać, powinny mieć szeroki i wygodny czubek, w którym będzie miejsce na prawidłowe ułożenie palców i swobodne poruszanie nimi. Najbardziej godne polecenia są buciki sięgające tylko nieco nad kostkę, żeby mały piechur miał swobodę ruchów i nic go nie obcierało. Buty powinny mieć usztywnianą oś pięty, która będzie wspomagać prawidłowe ustawienie stopy. Należy także pamiętać, aby buty miały miękką i elastyczną podeszwę zginającą się na linii stawów śródstopno-paliczkowych” – podpowiadają właściciele sklepu www.bossanoga.eu. Kluczowe znaczenie ma także materiał, z którego wykonane są buty. Najlepsza w tym wypadku jest skóra lub inny naturalny i przewiewny materiał pochłaniający pot.

Rodzice muszą pamiętać, że stopa dziecka cały czas się rozwija i rośnie - około 1,5 cm w ciągu roku. Eksperci ze sklepu www.bossanoga.eu radzą, aby podczas mierzenia włożyć dziecku oba buty, a gdy w nich stanie, sprawdzić, czy mają odpowiednią długość (powinny być 6-8 mm dłuższe od stopy). Odpowiednio dopasowane obuwie dla dziecka umożliwia swobodny ruch stóp w butach. Należy także pamiętać o tym, że pod koniec dnia, po dużym wysiłku, stópki mogą być obrzmiałe – do takich najlepiej dobierać buty, dlatego na zakupy obuwia dla malucha warto wybrać się wieczorem. Jeśli zmęczone nogi będą się dobrze w nich czuły, to wypoczęte również, a co więcej – ryzyko kupienia za małych butów jest mniejsze.

Niezbyt dobrym pomysłem jest przekazywanie maluchowi butów po starszym rodzeństwie lub innym dziecku. Każda stopa jest inaczej wyprofilowana, a but się do niej dopasowuje. Noszenie obuwia po innym dziecku może spowodować również przekazanie niewłaściwych nawyków chodzenia.

Najzdrowsze dla stóp – co potwierdzają ortopedzi – jest chodzenie na boso, szczególnie po zróżnicowanej powierzchni. Kiedy tylko jest to możliwe, rodzice powinni pozwalać maluchom na zdjęcie butów, zapewniając tym samych stopom dziecka swobodę i świetny trening dla mięśni.

Źródło: Materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/9 miesięcy temu
Dokonując zakupu pierwszych bucików dla dziecka błędem jest zakup rozmiaru większego 06 do 08 cm. Prawidłowo bucik dla takiego maluszka nie powinien być większy od stopy nie więcej niż 0,5 cm. Dla prawidłowo rozwijającej się stopy buciki powinny być wymieniane co najmniej raz na 3 miesiące. Polecam szeroki wybór bucików w sklepie Wesołe Buciki Buciki są profesjonalne i wykonane z wysokiej jakości materiałów.
/2 lata temu
Kupiłam dziecku te buciki steppers. Jestem zachwycona. Są wygodne świetnie trzymają się na stopie. Dzieciak lata po śliskiej podłodze w domu i wogóle się nie przewraca. Jak biegał w skarpetkach, to niestety skończyło się niezłym guzem na głowie.
/2 lata temu
No właśnie, nie każdego stać na dobre buty. Ja kupiłam buciki w normalnym sklepie i nie narzekam. Po co kupować drogie buty skoro mały zaraz z nich wyrośnie?
POKAŻ KOMENTARZE (7)