Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerze?

Fotelik czy przyczepka? Zobacz, która opcja będzie dla was lepsza!
/ 08.03.2014 07:38

Czy jazda z dzieckiem na rowerze jest bezpieczna? W jaki sposób go przewieźć, by nie zrobić mu krzywdy, a podróż upływała w przyjemnej atmosferze? Podpowiadamy, które rodzaje systemów przewozowych wybrać dla malucha.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerze?

fot. Fotolia

Dzieci możemy przewozić na dwa sposoby: w rowerowym foteliku dziecięcym (przednim lub tylnym) oraz w specjalnej przyczepce montowanej za rowerem. W przypadku fotelika przewozimy dziecko do lat 7, a jeśli chodzi o przyczepkę, jedynym ograniczeniem jest wzrost dziecka – 120 cm.

Przyczepka

Do niedawna uznawana była za mniej bezpieczną od fotelika. Nie jest to prawdą – dobrze skonstruowana posiada nisko umieszczony środek ciężkości, co gwarantuje stabilność – w razie upadku roweru przyczepka pozostaje nieruchoma, a dziecko chronione jest specjalną ramą.

Ten sposób przewożenia sprawdza się doskonale w przypadku niepogody – maluchy mają ochronę przed deszczem i śniegiem, a do tego podróżują w komfortowych warunkach. Minusem może okazać się jazda po wybojach, o ile przyczepka nie posiada odpowiedniej amortyzacji.

Dla kogo przyczepka?

Ten system przewozowy jest idealnym rozwiązaniem dla rodzin wielodzietnych: maluchy podróżują wspólnie, przez co czas spędzony na zabawie upływa im szybciej.

Fotelik

Jest zdecydowanie mniejszy i lżejszy od kilkunastokilogramowej przyczepki, co znacznie ułatwia nie tylko jego przechowywanie, ale przede wszystkim przemieszczanie się po wąskich lub zatłoczonych ulicach miast.

Zdecydowanym plusem fotelika jest mniejszy dystans pomiędzy rodzicem a dzieckiem i możliwość ciągłego utrzymywania kontaktu z maluchem. Ten system przewożenia lepiej więc sprawdzi się w przypadku mniejszych dzieci.

O tym pamiętaj!

Decydując się na fotelik, warto pamiętać o dokupieniu kasku – tu bardziej niż w przyczepce dziecko narażone jest na kontakt z podłożem w razie upadku. Z drugiej strony bezpieczeństwo dziecka bardziej zależy od bezpiecznego kierowania pojazdem przez rodzica.

Na podstawie informacji prasowej wygodnyrower.pl