Jak wybrać zimowe buty dla dziecka?

Zima to okres, w którym dziecięce stopy są wyjątkowo mocno narażone na niekorzystne warunki. Nie trudno o przemoczenie lub odmrożenie paluszków. Stópki dziecka bardziej się pocą, a pot jest idealną pożywką dla drobnoustrojów. Jeśli dodamy do tego błędy w doborze bucików to w przyszłości możemy mieć do czynienia z chorobami stóp i wadami postawy. Dlatego ważne jest by w okresie zimy w szczególny sposób zadbać o dziecięce stopy.
/ 19.11.2012 06:56

Zima to okres, w którym dziecięce stopy są wyjątkowo mocno narażone na niekorzystne warunki. Nie trudno o przemoczenie lub odmrożenie paluszków. Stópki dziecka bardziej się pocą, a pot jest idealną pożywką dla drobnoustrojów. Jeśli dodamy do tego błędy w doborze bucików to w przyszłości możemy mieć do czynienia z chorobami stóp i wadami postawy. Dlatego ważne jest by w okresie zimy w szczególny sposób zadbać o dziecięce stopy.

Jak wybrać zimowe buty dla dziecka?

Deszcz, śnieg i mróz to główni rywale w walce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci zimą. Czasem aż trudno sobie wyobrazić, by nasz mały szkrab nie skorzystał z okazji wejścia w głęboką kałużę lub śniegową zaspę. Po takim „spotkaniu” stopy prawdopodobnie będą mokre i zmarznięte. A stąd już krótka droga do przeziębienia. Jeszcze gorzej gdy dziecko przypadkiem poślizgnie się na lodzie i potłucze się lub złamie rękę czy nogę. Trzeba też pamiętać, że stopa dziecka poci się znacznie bardziej niż stopa dorosłego, szczególnie zimą, gdy dzieci noszą ocieplane buty i grube skarpetki. Jeśli nie zostanie zapewniony dostęp powietrza, może to być przyczyną powstawania kłopotliwego i nieprzyjemnego zapachu, a także niebezpiecznych chorób stóp. Choćby dlatego używanie butów po starszym rodzeństwie nie jest dobrym rozwiązaniem. Stopy dziecka są bardzo delikatne. Im młodsze dziecko, tym silniejsze jest oddziaływanie obuwia na jego stopy. Jeśli but jest źle dopasowany lub zdeformowany, może wyrządzić wiele szkód, doprowadzić to do zniekształceń i dolegliwości stóp w późniejszym wieku.

Jak zatem wybrać odpowiednie buty na zimę?

Bardzo ważne są materiały, z których wykonane jest obuwie. Powinny to być materiały posiadające właściwości odprowadzania nadmiaru pary wodnej oraz dobrego pochłaniania potu. Idealnie sprawdza się tu skóra naturalna i wysokogatunkowe materiały tekstylne, które zachowują najwyższe właściwości higieniczne.

Niektóre buty wyposażone są w dodatkową skórzaną wkładkę typu Dry & Go, która działa jak wbudowany dezodorant i zapobiega tworzeniu się przykrego zapachu potu wewnątrz buta. Gdy stopa dziecka jest w bucie, wkładka absorbuje wilgoć, by wewnątrz było zawsze sucho i higienicznie. Gdy dziecko wyjmie stopę, wilgoć natychmiast odparuje i nie pozostawia po sobie śladu. Dzięki temu obuwie dłużej zachowuje świeżość, a stopa dziecka jest czysta, zdrowa i bezpieczna.

Szczególnie zimą ważne jest zapewnienie odpowiedniej termoizolacji i ochrony przed przemoczeniem. I tu pojawia się dylemat, bo z jednej strony chcemy by but był ciepły, odporny na wodę, a z drugiej by zapewnić stopom dostęp powietrza. Z pomocą przychodzą nowe technologie.
Na rynku pojawiły się buty ze specjalną membraną – Sympatex Reflexion, która pozwala na zmniejszenie utraty ciepła stopy dziecka. Stanowi ona nieprzepuszczalną barierę dla wszelkich cieczy i nie pozwala przeniknąć do wnętrza buta kroplom deszczu, błota i śniegu. W efekcie buty pozostają wewnątrz zawsze suche.

Kolejna ważna sprawa, to rozmiar obuwia. Pamiętajmy by dopasowując but, dobierać go tak by był o ok. 7-9 mm dłuższy od stopy. Stopy dziecka przesuwają się do przodu w czasie każdego kroku i bardzo szybko rosną, zdarza się, że nawet o 5 mm w ciągu 3 miesięcy, a chodzenie w zbyt małych bucikach może poważnie zdeformować stópkę. Szczególnie ważne jest to zimą, kiedy zakładamy dziecku grube skarpetki. Charakterystyczną cechą stóp dziecięcych są szeroko, wachlarzowato ułożone palce. Należy więc zwrócić uwagę but umożliwiał swobodne ułożenie stopy i poruszanie paluszkami, a to zapewnia tylko obszerny czubek buta.

Ważną sprawą są również odpowiednie spody, które zdecydowanie wpływają na poprawę bezpieczeństwa dziecka. Spody powinny łatwo się zginać na linii stawów śródstopnopaliczkowych (to mniej więcej 2/3 długości buta licząc od pięty – miejsce, w którym zaczynają się paluszki dziecka). Sztywne spody wymuszają nienaturalny chód i dziecko stawia nóżki jak kaczka. Najlepsze są lekkie, sprężyste i elastyczne spody nie posiadające żadnych sztywnych łączników, które mogłyby dodatkowo usztywniać spód i powodować trudności przy jego zginaniu. Ponadto warto by były wyposażone w antypoślizgową podeszwę, ograniczającą możliwość upadku. Coraz częściej w obuwiu dziecięcym stosowane są specjalistyczne podeszwy Vibram. Jest to marka, która towarzyszy ekspedycjom na najwyższe szczyty świata. Podeszwy Vibram idealnie sprawdzają się w warunkach zimowych.

Dbając o bezpieczeństwo dziecka zimą przydatnym wyposażeniem bucików są elementy odblaskowe. Elementy odblaskowe gwarantują, że dzieci są widoczne na drodze po zmierzchu, zwiększając tym samym ich bezpieczeństwo. Dzięki odblaskom widoczność dziecka znacznie się zwiększa. Pasek odblaskowy umieszczony na bucie sprawia, że dziecko jest widoczne w świetle reflektorów z odległości nawet 150-250 metrów. Taki „świecący” punkt zwraca uwagę kierowcy i wzmaga jego czujność.

Troska o prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo stóp powinna towarzyszyć nam, nie tylko zimą, ale każdego dnia. Małe dziecięce nóżki i stópki muszą wykonać nie lada pracę w ciągu dnia: dźwigać ciężar całego ciała, utrzymywać równowagę, znosić nieustanne podskoki i biegi przez przeszkody. Warto postarać się by każdy krok i skok dziecka był radosny i szczęśliwy, a przede wszystkim zdrowy i bezpieczny.

Źródło: Materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA