POLECAMY

Wózek idealny

Nawet jeśli nie interesujesz się motoryzacją, wiesz, jaki samochód jest dobry, a jaki taki sobie. Podobnie jest z wózkiem dla maluszka.
Wózek idealny fot. ONS

Wygląd jest tutaj najmniej ważny, liczy się funkcjonalność, a także wygoda i bezpieczeństwo maluszka. Postaw się w jego położeniu – ile czasu wytrzymasz wstrząsy na wybojach, nadmierne bujanie i kolejną budkę, bo np. budka skrzypi przy składaniu? A na to wszystko trzeba zwrócić uwagę, zanim wybierzesz (wybierzecie) taki model, który najbardziej pasuje do stylu życia twojej rodziny. Wiele par decyduje się na wielofunkcyjne wózki, które mają wymienne siedziska – każdy lepiej przetestować w sklepie. Oto mała ściągawka. Dzięki niej będziesz wiedział, na co warto, a nawet trzeba zwracać uwagę.

Budka

Sprawdź, czy cicho się składa, inaczej śpiący w wózku maluch może się obudzić. W niektórych modelach są zamontowane dodatkowe siateczki wentylacyjne lub okienka – przypominają szyberdach. Zapytaj, czy materiał, z którego są wykonane, ma filtry przeciwsłoneczne. Zmierz szerokość windy oraz framugi, a także bagażnik w aucie, żeby wiedzieć, czy wybrany wózek się zmieści.

Poręcz

Szybka i łatwa regulacja (najlepiej teleskopowa) to podstawa, dzięki temu nawet osoby o różnym wzroście będą mogły komfortowo prowadzić wózek i panować nad nim.

Dno

Styropianowe lub drewniane zapewnia najlepszą izolację przed zimnem. Plastikowe jest za to lekkie.

Koszyk na zakupy

Najlepiej sprawdza się lekki, pojemny, łatwo dostępny oraz umieszczony na tyle wysoko, żeby nie zamoczył się (ani zakupów) w kałużach. Nie zapominaj, że siatka mocowana na poręczy może spowodować wywrotkę wózka!

Stelaż

Aluminiowy jest najlżejszy, ale może być mniej trwały. Sprawdź dokładnie, czy wszystkie łączenia i spoiwa wyglądają na solidne i „pracują” pod ciężarem. Szprychy i obręcze ze stopów stali mogą szybko zacząć rdzewieć.

Waga

Teoretycznie im cięższy pojazd, tym jest stabilniejszy. Ciężar wózków typu gondolka waha się zazwyczaj średnio od 12 do 19 kg. Pamiętaj jednak, że z malcem w środku i dodatkowymi akcesoriami będzie on jeszcze cięższy i trudniejszy do pchania!

Zawieszenie

Jeśli będziesz często jeździć po zmiennym terenie (trawa, beton, piasek), wybierz jak najmiększe lub poszukaj wózka, który ma funkcję regulacji zawieszenia.

Hamulce

Sprawdź, czy zablokowanie go wymaga dużo siły. Jeśli wózek ma przekładaną rączkę, zgodnie z europejską normą, hamulec powinien być zamontowany po obu stronach wózka!

Obicie

Dobrze, gdy jest przewiewne, porządnie zamocowane oraz obszyte. Lepiej wybrać takie, które można łatwo wyprać.

Materacyk

Przejedź po nim dłonią i oceń, czy jest dość elastyczny (sprężysty) i bez nierówności. Niektóre wózki mają zamontowany specjalny materacyk redukcyjny, czyli dodatkową grubą wkładkę, która przypomina miękki rogalik. Chroni ona główkę dziecka i utrzymuje ją na miejscu podczas jazdy.

Szelki

Powinny być w komplecie (lub przynajmniej zaczepy do ich mocowania). Gwarantują bezpieczeństwo, gdy maluszek jest bardzo ruchliwy i ciekawy świata.

Koła

Duże (powyżej 20 cm średnicy) i pompowane są cięższe, ale za to łatwiej pokonują nierówności i nie zakopują się w piasku lub śniegu. Dodatkowo amortyzują wstrząsy, więc malec czuje na wybojach tylko miłe kołysanie (ten sam efekt dają amortyzatory na paskach, ale wózek nie będzie miał wówczas samonastawnych, obrotowych kółeczek). Kółka piankowe są nieco twardsze i mniej trwałe, ale za to znacznie lżejsze – to ważne, jeśli czeka was codzienne wnoszenie wózka po schodach. Trójkołowce najlepiej sprawdzają się w terenie. Obrotowe i samonastawne kółka są bardzo wygodne na płaskim i równym terenie, ale jeśli nie mają blokad – będą „tańczyć” na nierównościach. Z założenia kółka z dodatkiem kauczuku są cichsze.

Amortyzatory

Pobujaj wózkiem na boki i do przodu. Zwróć uwagę, czy rozkołysany pojazd zachowuje stabilność i nie piszczy. Przejedź próg sklepu lub wykonaj kilka nagłych zwrotów. Przecież nie zależy ci na tym, by dziecko bujało się jak na huśtawce. Może czuć tylko lekkie kołysanie. Kręgosłup maleństwa jest bardzo wrażliwy.

W sklepie warto pytać o dodatkowe funkcje. Dlatego sprawdź, czy...

  • można demontować budkę i używać gondoli jako pierwszego łóżeczka?
  • model z dmuchanymi kołami ma w komplecie pompkę?
  • przy wózku jest uchwyt lub termopokrowiec na butelkę?
  • śpiworek jest w wyposażeniu podstawowym?
  • do stelaża można dopinać fotelik samochodowy innej firmy niż wózek?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/tydzień temu
Widzę, że wiele osób zachwala wózki marki Anex, chyba rzeczywiście to musi być solidny produkt. Mi przede wszystkim zalezy na funkcjonalności. A jak przedstawia się cenowo? a
/2 tygodnie temu
Również zdecydowałam się na wózek anex. Dużo koleżanek go miało i wszystkie polecały. Zakupu nie żałuję, wózek dobrze się prowadzi, jest poręczny, praktyczny, łatwy w obsłudze i wygodny dla dzieciaczka;)
/2 tygodnie temu
My niedawno staliśmy przed wyborem wózka dla naszego maleństwa i te cenne rady się przydały, a finalnie zdecydowaliśmy się na wózek Anex z serii Discovery
POKAŻ KOMENTARZE (4)