POLECAMY

Jak wybrać kolor do pokoju dziecka

Czy wiesz, że już czteromiesięczne niemowlę rozpoznaje kolory? Zadbaj więc, żeby jego świat pełen był radosnych i przyjaznych odcieni.
Jak wybrać kolor do pokoju dziecka fot. Serwis prasowy

O tym, że otaczające kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie widzieli już starożytni. A jaki temperament ma Twoje dziecko? Powinnaś się nad tym porządnie zastanowić, bowiem właśnie od tej cechy zależy, jaki kolor powinien zagościć w jego pokoju. Podpowiadamy, jak dane odcienie wpłyną na twoje dziecko.

Kolor czerwony
Ma działanie stymulujące, energetyczne. Pod jego wpływem wzrasta ciśnienie krwi i produkcja hemoglobiny (czerwonych krwinek). Będzie właściwym wyborem dla dzieci apatycznych, ospałych, pozbawionych energii i chęci do działania. Jednak z tym kolorem bez względu na temperament dziecka radzimy uważać, lepiej stosować go jako kolor dodatków, a nie ścian w pokoju.

Kolor pomarańczowy
Ma podobne działanie do czerwonego, jednak działa znacznie delikatniej - pobudza, motywuje do działania. Oprócz tego ma właściwości łagodzące stres i jednocześnie pobudza intelektualnie i twórczo. Dzięki tym właściwościom godny jest polecenia wszystkim dzieciom, szczególnie tym rozpoczynającym swoją przygodę z szkołą. Pomarańczowy pozytywnie działa również na układ odpornościowy (nie przez przypadek jest to kolor często spotykany w dziecięcych szpitalach).

Kolor żółty
Działa antydepresyjne, stymuluje układ nerwowy i rozwesela. Dlatego wart jest polecenia dzieciom smutnym i miewającym stany lękowe (wzmaga poczucie bezpieczeństwa). Ten kolor będzie miał również pozytywny wpływ na maluchy nieśmiałe i mające problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Niewskazany natomiast dla dzieci nerwowych i nadpobudliwych. Podobnie jak pomarańczowy - ma wpływ na rozwój zdolności intelektualnych.

Kolor zielony
Działa uspokajająco, zmniejsza stres. Warto go zastosować w pokoju dziecka nadpobudliwego i agresywnego. Ponadto zieleń (jak również róż) kojąco działa na wszystkie nasze zmysły i pomaga zwalczyć zmęczenie.

Kolor niebieski
Działa kojąco - chłodzi i wycisza. Ale to nie oznacza, że mając styczność z tym kolorem stajemy się ospali! Wręcz przeciwnie - niebieski w znacznym stopniu pomaga się skoncentrować. Dodatkowo działa przeciwbólowo i... zmniejsza apetyt! Niebieski szczególnie zalecany jest dzieciom agresywnym oraz mającym kłopoty z koncentracją.

Meble, które wybierzesz do pokoju dziecka powinny być neutralne, bo to dodatki mają za zadanie nadać dziecięcemu wnętrzu ostateczny klimat. Mniej więcej do dziewiątego roku życia ulubionym kolorem maluchów jest przeważnie czerwień. Niebieskie kolory dominują w pokojach chłopców, a małe dziewczynki lubią zwłaszcza kolor purpurowy lub różowy. Między dziewiątym, a jedenastym rokiem życia dzieci przekonują się do barw pomarańczowych i żółtych, a później do zieleni.

Meble pasujące do dziecięcych pokojów znajdziesz tutaj.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
mam właśnie taka farbę do sypialni, wybrałam super czerwony kolor magnata. Mam nadzieję, że kolor będzie sprzyjał płomiennym nocom hahaha
/rok temu
Jest taka farba magnata właśnie do sypialni i pokoju dziecięcego, zapewnia redukcję jakiejś szkodliwej substancji, Myślę, że oferta godna sprawdzenia.
/3 lata temu
a jakiś subtelny, pastelowy kolorek? W pokoju mojej córeczki ściany są pomalowane kolorem "serdeczne powitanie". Kolor nie jest nachalny, stanowi tylko tło dla mebli i bibelotów. I moim zdaniem tak ma być :-)