Jak uchronić przed uczuleniem

Jak uchronić przed uczuleniem fot. Edipresse
Czy zupka malca zagrożonego alergią może zawierać tylko jeden składnik, a mleko mamy nigdy nie uczula? Dowiedz się, jak ustrzec dziecko przed alergią!
/ 22.04.2008 15:14
Jak uchronić przed uczuleniem fot. Edipresse
Dieta ma ogromne znaczenie w zapobieganiu alergii oraz walce z nią – to wiemy wszyscy. Ale jak karmić smyka, żeby uchronić go przed uczuleniem – taką wiedzą dysponują tylko niektórzy... Dzięki temu artykułowi staniesz się ekspertem w dziedzinie zapobiegania alergii!

Pokarm mamy nie uczula.
Mit.
Mleko z piersi rzeczywiście nie wywołuje alergii, ale uczulać może coś, co zjadłaś i co przeniknęło do twojego pokarmu. Wyeliminuj z diety najbardziej podejrzane produkty, czyli cytrusy, orzechy i czekoladę.

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko alergii.
Prawda.
Najlepiej, by maluszek co najmniej do szóstego miesiąca życia pił wyłącznie mleko mamy. Znajdują się w nim składniki, które przyspieszają dojrzewanie układu pokarmowego niemowlęcia. Dzięki temu alergeny nie przenikają tak łatwo przez ścianki jelit i dziecko ma większe szanse uniknąć wysypki lub zaburzeń trawienia. Najwięcej substancji ochronnych zawiera siara, która pojawia się w pierwszych dniach po porodzie. Dlatego nawet krótkie karmienie piersią tuż po narodzinach jest ważne dla maluszka.

Nie ma znaczenia, od czego zaczynamy rozszerzać dietę dziecka.
Mit.
Na początek najbezpieczniejszy jest kleik ryżowy. Przygotuj go na wodzie, swoim pokarmie lub mleku modyfikowanym. Po kilku dniach do kleiku dodaj ugotowane jabłko.

By ustrzec smyka przed alergią, trzeba mu dawać tylko bezpieczne produkty.
Mit.
Jest wręcz przeciwnie! Jadłospis malca skłonnego do uczuleń powinien być urozmaicony. Dieta jednostajna, ograniczona zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wysypki lub bólu brzuszka jako reakcji na to, co malec je najczęściej!

Pierwsza zupa tylko z jednego warzywa.
Prawda.
Wybierz takie, które rzadko wywołuje uczulenie, np. ziemniak. Jeśli wszystko będzie w porządku, po kilku dniach wzbogać zupkę dynią lub marchewką.

Malec powinien jeść produkty, które uczulają, by się do nich przyzwyczaić.
Mit.
To częsty pogląd, ale malca nie da się w ten sposób uodpornić na alergię i sprawić, że będzie zdrowy. Im częściej będziesz mu dawać „zakazany” produkt, tym większe ryzyko, że wywoła on uczulenie.

Dziecko uczulone na białko mleka krowiego może dostać wysypki po wołowinie i cielęcinie.
Prawda.
Najlepsze mięsa dla małego alergika to: królik, jagnięcina, indyk, kaczka i gęś. Nie przyrządzaj też zup na wywarze mięsnym – podczas gotowania przenikają do niego uczulające białka. Mięso gotuj osobno i dodawaj do ugotowanej jarzynki.

Dzieciom zagrożonym alergią nie należy dawać kupnych wędlin.
Prawda.
Często zawierają więcej dodatków (soja, konserwanty, przeciwutleniacze, barwniki) niż mięsa. Najzdrowszy dla malca będzie indyk pieczony w folii aluminiowej.

Ból brzuszka to znak alergii na zjedzony produkt.
Mit.
Taka reakcja nie musi oznaczać alergii. Być może smyk zjadł po prostu... za dużo?

Bezpieczne mleko
Jeśli karmisz malca mieszanką, a ktoś z najbliższej rodziny ma alergię, podawaj mu mleko hipoalergiczne, oznaczone symbolem HA (Bebilon HA, Bebiko HA, NAN HA). Zawiera zmienione cząsteczki białka, co osłabia ich siłę uczulania. Jeśli smyk ma alergię na mleko, powinien dostawać preparaty mlekozastępcze (np. Nutramigen).

Ewa Bąk

Mali alergicy - porozmawiaj na forum!