Jak sprać plamy z ubranek dziecięcych?

Nie znam mamy, która choć raz nie miałaby problemu z dopraniem ubranek dziecięcych. Marchewka ze słoiczków, soczki owocowe, trawa, herbata, kupka – kto nie staczał nimi walki, namaczając, trąc, szorując, piorąc po stokroć? Czy da się skutecznie usunąć plamy z ubranek bez detergentów? Jasne, poznajcie sprawdzone sposoby.

Nie znam mamy, która choć raz nie miałaby problemu z dopraniem ubranek dziecięcych. Marchewka ze słoiczków, soczki owocowe, trawa, herbata, kupka – kto nie staczał nimi walki, namaczając, trąc, szorując, piorąc po stokroć? Czy da się skutecznie usunąć plamy z ubranek bez detergentów? Jasne, poznajcie sprawdzone sposoby.

Jak sprać plamy z ubranek dziecięcych?

Fot. Depositphotos

Czasem warto się „pomęczyć” i zamiast szybkiego lecz nieskutecznego odplamiacza, zastosować:
sól, ocet, cytrynę, kwaśne mleko, spirytus, szare mydło, wodę utlenioną lub mydełko do odplamiania. Usunięcie plamy zajmie ci odrobinę więcej czasu, ale pozbędziesz się jej na zawsze! I to bez użycia chemii!

Zanim przystąpisz do odplamiania, pamiętaj:

1) Plamę moczymy z zimnej wodzie – w ciepłej plama się utrwali;
2) Najlepsze są naturalne odplamiacze, bo nie powodują uczuleń u dziecka;
3) Plamę najlepiej zaprać od razu. W 90% wypadkach świeżych plam sprawdzi się szare mydło, czyli mydło potasowe, które nie zawiera sztucznych barwników i substancji zapachowych.
4) Jeśli prałaś, a plamy nie zeszły, nigdy nie prasuj ubranek, bo plamy tylko się utrwalą. Spróbuj odplamić jeszcze raz.

Plamy z marchewki
Świeża plama – zamocz plamę z chłodnej wodzie i zapierz ją szarym mydłem, np. Biały Jeleń. Pozostaw pianę na pół godziny, a potem jeszcze raz potrzyj plamę i wypierz ubranko w pralce. Najlepiej wywiesić je na słońce.
Stara plama – polej plamę wodą utlenioną. Po kilku minutach zapierz ubranko w chłodnej wodzie z szarym mydłem. Pozostaw pianę na kilka minut, a potem ponownie potrzyj plamę i wypierz w pralce dodając do proszku łyżeczkę proszku do pieczenia. Ubranko najlepiej wywiesić na słońcu.

Plamy z kupki
Świeża plama – zalej plamę chłodną wodą i zapierz ją szarym mydłem. Zostaw pianę na pół godziny i ponownie zapierz plamę. Wypierz wszystko w pralce i wywieś na słońcu.
Stara plama – do garnka wrzucić pół miarki proszku do prania i zalej wodą. Gotuj ubranko pół godziny na małym ogniu. Wyłącz i zostaw na kilka godzin. Wypierz w pralce zresztą prania.

Plamy z jagód
Świeża plama – namocz plamę w chłodnej wodzie i zapierz ją szarym mydłem. Spłucz mydliny, a plamę polej octem lub sokiem z cytryny (jeśli nie masz, możesz użyć też soli). Potrzyj ją i zostaw na kilka minut. Następnie wypierz ubranko w pralce.
Stara plama – namocz ubranko chłodnej wodzie, a plamę spryskaj sokiem z cytryny i potrzyj. Pozostaw tak przez godzinę, a następnie zamocz ubranko w kwaśnym mleku (na ok. godzinę). Opłucz ubranko i wypierz w pralce.

Plamy z wiśni, czereśni, truskawek, porzeczek
Świeża plama - posyp plamę solą i trzyj aż sól zrobi się czerwona, następnie ubranie wytrzep i ponownie zasyp solą i trzyj. Całą operację powtarzaj aż sól przestanie wsiąkać plamę i będzie całkiem biała. Potem upierz ubranko w pralce.
Stara plama – zamocz plamę w chłodnej wodzie i zasyp ją kwaskiem cytrynowym z sodą oczyszczoną i mocno potrzyj. Tę operację należy powtórzyć kilka razy i włożyć ubranie do prania.

Plamy z trawy i mleczy
Świeża plama – plamę zalej spirytusem i potrzyj. Po kilku minutach wypierz w pralce.
Stara plama – plamę zalej spirytusem i potrzyj. Następnie wygotuj w wodzie z proszkiem do prania (tak jak w przypadku plam z kupki).

Plamy z czekolady
Świeża plama – zamoczyć plamę w chłodnej wodzie i zaprać ją szarym mydłem. Pozostawić na chwilę, a potem wyprać w pralce.
Stara plama – namoczyć ubranko z kwaśnym mleku przez godzinę (może być serwatka). Spłukać w chłodnej wodzie i zaprać szarym mydłem. Wyprać w pralce.

Plamy z herbaty
Świeża plama - zamoczyć plamę w chłodnej wodzie i zaprać ją szarym mydłem. Pozostawić na chwilę, a potem wyprać w pralce.
Stara plama - zamocz plamę z chłodnej wodzie i zapierz ją szarym mydłem. Spłucz mydliny, a plamę polej wodą utlenioną. Wypierz w pralce.

To przyda się do odplamiania!

Jak sprać plamy z ubranek dziecięcych?

A czy wy macie swoje sposoby na uporczywe plamy na ubrankach dziecięcych?

Redakcja poleca

REKLAMA