Jak spakować dziecko?

Wakacyjny wyjazd tuż, tuż, a pakowanie w lesie. W panice wrzucasz do plecaka dziecka kolejne rzeczy. Stop!
/ 24.07.2006 11:27
To zbyt ważna rzecz, by robić to spontanicznie. Lepiej się przygotuj. Zacznij od zrobienia listy na tydzień lub dwa przed wyjazdem. Wpisz na nią wszystko, co twoim zdaniem dziecko powinno zabrać. Połowa z tych rzeczy i tak się nie zmieści, więc podkreśl te, które na pewno musi mieć przy sobie. Młodszemu dziecku pomóż się spakować. Gimnazjalistę wystarczy skontrolować.

Kolonie
- Nad morzem
Wiadomo, najważniejszy jest kostium kąpielowy. Najlepiej dać koloniście dwa na zmianę. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że pogoda w naszym klimacie bywa kapryśna, i zapakować też cieplejsze ubrania. Polarowa bluza to minimum. Koniecznie pamiętaj, by w torbie podróżnej znalazły się też okulary słoneczne, nakrycie głowy chroniące przed słońcem, wygodne klapki, krem z filtrem i balsam lub żel chłodzący po opalaniu. Warto też dać dziecku lekką, ale sporą torbę plażową, w której będzie mogło nosić niezbędne na plaży przedmioty.
Nasz pomysł: Zamiast zwykłego ręcznika daj dziecku ręcznik z mikrofibry. Jest o wiele lżejszy, wchłania pięciokrotnie więcej wody i schnie znacznie szybciej niż tradycyjny. Można go kupić w sklepie turystycznym.

- W górach
Liczy się wygodne ubranie dostosowane do każdej pogody, która zmienia się błyskawicznie. Kurtka musi być nieprzemakalna, najlepiej z kapturem, z materiału, który „oddycha” (np. goreteksu). Ortalionowa nie przepuszcza powietrza i powoduje, że człowiek się w niej poci. Pakując dziecku długie spodnie, wybierz zwykłe bawełniane, nie dżinsowe, bo dżins, gdy zmoczy go deszcz, staje się sztywny i ciężki. W górach świetnie sprawdzają się spodnie z odpinanymi nogawkami.
Nawet w najwygodniejszych butach można obetrzeć stopy. Przydadzą się więc plastry (bardzo dobre są specjalne przeciw otarciom i bąblom) oraz środek dezynfekujący. Najlepiej spakuj je do małej torebki, którą dziecko może wkładać do podręcznego plecaka.
Nasz pomysł: Daj dziecku gwizdek, który może służyć do wzywania pomocy, gdyby np. zdarzyło mu się zgubić.

Obozy
- Sportowy
Przygotuj więcej ubrań, zwłaszcza podkoszulków i krótkich spodenek, a także dodatkową parę butów sportowych. Warto też zapakować gadżety sportowe, jak np. stoper, frotki na przeguby dłoni, kompas.
Zadbaj o dobrze wyposażoną apteczkę. Powinno być w niej więcej plastrów opatrunkowych, środek dezynfekujący, np. Tribiotic, maść na stłuczenia, plastry na pęcherze.
Nasz pomysł: Warto wyposażyć małego sportowca w podkoszulki z materiałów termoaktywnych, np. z coolmaksu. Doskonale wchłaniają wilgoć i błyskawicznie schną.

- Wędrowny i harcerski
Tu niezbędny jest szczególny ekwipunek. Przede wszystkim wygodny plecak, najlepiej ze stelażem, śpiwór, karimata, menażka, sztućce (najwygodniejszy jest tzw. niezbędnik, czyli połączone ze sobą łyżka, widelec i nóż), kubek, kurtka przeciwdeszczowa z kapturem (na stałe przyszytym – nie zgubi się i lepiej chroni od wiatru), bluza polarowa, ciepły sweter, pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak lub peleryna przeciwdeszczowa, pod którą można schować też bagaż, mapa regionu, po którym planuje się wędrówkę, latarka w gumowej obudowie chroniącej przed wstrząsami i wilgocią, ewentualnie zapasowe baterie, kompas.
Nasz pomysł: Od zwykłej karimaty wygodniejsza jest lekka i pakowna mata samopompująca. Ma zaledwie 2,5 cm grubości i po złożeniu da się schować do pokrowca o wymiarach 32 cm na 12 cm. Do kupienia w sklepach turystycznych.

Wycieczka autokarowa
Jeśli dziecko jedzie na dłuższą wycieczkę, koniecznie wyposaż je w poduszkę podróżną lub zwykły jasiek i ewentualnie mały kocyk. Przydadzą się też chusteczki do przecierania rąk, puste torebki foliowe na śmieci i nakładki toaletowe na sedes (gdy trzeba w podróży skorzystać z toalety).
Nasz pomysł: Prowiant na drogę włóż do małej torby termoizolacyjnej. Ma ona sztywne boki i przez kilka godzin zachowuje niską temperaturę. Kanapki i owoce nie pogniotą się i nie popsują.

Sześć praktycznych pomysłów dla ciebie:
1. Staraj się skompletować taki zestaw ubrań, by dziecko mogło ubierać się „na cebulkę”. To najlepszy sposób na każdą pogodę. Nigdy nie zapominaj o bluzie z kapturem.
2. Zamiast mydła w kostce i mydelniczki daj wygodniejszy żel do mycia, którym dziecko może też umyć głowę. Ważne, by opakowanie miało dobre zamknięcie.
3. Jeśli dziecko wyjeżdża za granicę, oprócz obcej waluty w banknotach daj mu też drobne monety.
4. Wkładając do plecaka latarkę, zaklej taśmą wyłącznik, by nie włączyła się przypadkowo i nie wyczerpały się baterie.
5. Jeśli chcesz dać dziecku na podróż jakąś słodką przegryzkę, wybierz suche herbatniczki, wafelki lub żelki, które nie rozpuszczą się pod wpływem ciepła.
6. Zapakuj oddzielnie bieliznę na każdy dzień, dziecko nie będzie szukać potrzebnej garderoby.

Małgorzata Świgoń