Jak sobie radzić z zapchanym noskiem u niemowlaka?

Przez zatkany nos dziecko nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Staje się marudne i męczy się cała rodzina.
/ 12.10.2018 14:02
Z pewnością słyszałaś, że "katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień." Gdy zostajesz rodzicem, zaczynasz mieć wrażenie, że dziecięcy katar trwa wieczność. Utrudnia maluchowi nie tylko oddychanie, ale także sprawia, że dziecko nie chce jeść i ma problemy ze snem, co oczywiście ma olbrzymi wpływ na całą rodzinę. Wszyscy chodzą zmęczeni i niewyspani. W dodatku katar może przejść w zapalenie ucha, oskrzeli lub płuc. Tak być nie musi! Kataru nie wolno bagatelizować i należy, jak najszybciej podjąć skuteczną walkę!

Co zrobić, by katar trwał jak której?

To nie takie trudne. Zobacz koniecznie film i przestrzegaj poniższych zasad:
  • pilnuj, by dziecko regularnie dmuchało nos, a nosek niemowlaka czyść za pomocą aspiratora;
  • udrażniaj nos przy użyciu roztworu z soli fizjologicznej lub wody morskiej w spary'u;
  • wykonuj inhalacje solą fizjologiczną za pomocą inhalatora lub nebulizatora;
  • stosuj maść majerankową -  ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i ściągające, dodatkowo lekko rozgrzewa;
  • zadbaj o optymalną temperaturę w mieszkaniu (nie powinna przekraczać 20–22 stopni C) oraz o odpowiednie nawilżenie - jeśli nie posiadasz elektrycznego nawilżacza, zawieś na grzejniku pojemnik z wodą lub obłóż kaloryfer mokrym ręcznikiem. Pamiętaj również o regularnym wietrzeniu mieszkania!
  • nawadniaj - dziecko z katarem powinno dużo pić. Podawaj wodę oraz, pod warunkiem, że nie jest alergikiem, ziołowe herbatki z malin, czarnego bzu, owoców dzikiej róży. Dla niemowlaka najlepsze będzie mleko z piersi. 
  • zadbaj o spokojny sen - warto przygotować posłanie tak, by głowa dziecka znajdowała się nieco wyżej niż klatka piersiowa. W przypadku malutkich dzieci, które jeszcze nie śpią na poduszce, warto podłożyć pod materac kilka książek.
Zobacz także na Mamotoja.pl:

Redakcja poleca

REKLAMA