POLECAMY

Jak przekonać małe dziecko do jedzenia?

Masz w domu niejadka. Gdy patrzy na jedzenie odwraca głowę i stanowczo mówi „nie”. Cokolwiek proponujesz mu do zjedzenia on mówi, że tego nie lubi. Zachodzisz w głowę co robić? My ci podpowiemy.

Jednym ze sposobów jest przygotowywanie kolorowych dań. Można z nich układać różnobarwne smaczne buźki, oczka, włosy. Małe dziecko je oczami. Być może uśmiechnięta buźka zrobiona z warzyw i owoców przyciągnie jego uwagę.

Twoje dziecko zajada się gotowymi posiłkami ze słoiczków. Nic w tym złego. Wystarczy przyozdobić je zieloną natką pietruszki lub szczypiorkiem i już jest kolorowo i zdrowo.

Ważne jest również to w czym je maluch. Niech miseczka, talerzyk, czy sztućce będą wybrane przez niego samego. Pewnie będą jego ulubionymi. Nic tak nie cieszy malca jak jego własny wybór.

Nie popełniajmy błędów naszych babć i nie przekarmiajmy dziecka. Grubasek to nie zawsze zdrowe dziecko, jak myślały nasze poprzedniczki. Lepiej dawać dziecku jeść częściej i w mniejszych porcjach.

Czasem rodzicom wydaje się, ze jego dziecko jest niejadkiem, bo je mało i grymasi przy jedzeniu. To czasem jest złudne. Weźmy kartkę i zapiszmy co je maluch i w jakich ilościach. Może się okazać, że wcale nie jest tego mało.

Nie zatrzymujmy maluszka na siłę przy jedzeniu. To tylko go zniechęci do kolejnych posiłków. Jeżeli nie ma ochoty zjeść więcej, widocznie nie jest już głodne. Będzie chciało jeść zapewne da nam znać samo.

Nie ma to jak wspólne jedzenie. już nawet kilkumiesięczny malec powinien jeść wspólnie z nami. Jeżeli nie jest możliwe wspólne jedzenie wszystkich posiłków, wygospodarujmy troszkę czasu choć na jeden dziennie. Już dawno udowodniono, że kiedy jemy w towarzystwie zjadamy o wiele więcej. Kiedy maluch zobaczy uśmiechniętą twarz mamy i taty przy stole, pewnie chętniej przy nim zostanie. Samo jedzenie będzie mu się kojarzyło z czymś miłym.

Niech maluszek próbuje jeść sam. Pewnie początkowo będzie robił straszny bałagan. Załóżmy mu śliniaczek, żeby nie poplamił ubranka. Będzie miał radość z nowo nabytej umiejętności i samodzielności. Pewnie zje o wiele więcej, niż wtedy gdy karmi go dorosły. Będzie zajęty i będzie miał świetną zabawę.

Jeżeli rzeczywiście wydaje ci się, ze Twoje dziecko jest chudsze od rówieśników i słabo przybiera na wadze zgłoś się do pediatry lub dziecięcego dietetyka. Zabierz ze sobą sporządzoną listę z ilością spożywanego w ciągu dnia przez dziecko jedzenia. Napisz na niej co je i w jakich ilościach.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)