dziecko, basen, strach, woda fot. Panthermedia

Jak pokonać strach przed wodą

Sądziłaś, że dziecko chętnie będzie się pluskać w basenie czy jeziorze, a ono nie daje się namówić na kąpiel? Spróbuj przyzwyczajać je do wody stopniowo.
/ 26.08.2011 11:10
dziecko, basen, strach, woda fot. Panthermedia
Na basenie najpierw zaprowadź pociechę do brodzika. Razem w nim pospacerujcie, by szkrab mógł obserwować inne dzieci, które nie odczuwają lęku przed kąpielą. Możecie zabrać ze sobą zabawki (np. piłkę czy wiaderko), gdy jednak malec nie daje się namówić na żadne wodne igraszki – nie nalegaj. Być może potrzebuje więcej czasu, by poczuć się pewniej i o swoich obawach zapomni dopiero przy drugim czy trzecim podejściu.

Nad jeziorem oswajanie z wodą zacznij od brodzenia z malcem przy brzegu - "Najpierw zamoczymy tylko stópki". Dziecko jest całkiem zadowolone? Spróbuj więc zaproponować zabawę w podskakiwanie, berka czy rzucanie piłki. Jest spora szansa, że zaabsorbowany grą malec nawet nie zwróci uwagi na to, że np. stoi już w wodzie do kolan, a kropelki pryskają mu na brzuszek! Przekonasz się, wkrótce zechce się cały zanurzyć.

Podczas nauki pływania najlepiej przepasz dziecko nadmuchiwanym kołem. Pilnuj też, by malec nie znalazł się w wodzie głębszej niż sięgającej mu do pach. A gdy obiecasz, że będziesz smyka w kąpieli podtrzymywać, koniecznie dotrzymaj słowa. Inaczej dziecko może się całe znaleźć pod wodą, przestraszy się i straci do ciebie zaufanie. A wtedy drugi raz prędko do wody nie wejdzie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)