Krok 1
Oswajaj z wodą
Zanim wejdziesz z malcem do jeziora albo do morza, potrenujcie wcześniej... w domowej wannie, a potem w basenie. Możecie razem usiąść i pluskać na siebie, tak aby dziecko przyzwyczaiło się do mokrych oczu i buzi. Myjąc je, nie bój się zamoczyć mu uszu. Polewaj je wodą nabraną w dłoń albo kubeczek w taki sposób, aby spływała mu po rączkach, brzuszku, pleckach i po twarzy. Dzięki temu maluch przekona się, że woda to nic strasznego. Ale uwaga: oswajanie z wodą musi przebiegać stopniowo – nagłe chlupnięcie prosto w oczy może zniechęcić na długo do pływania.
Krok 2
Wybierz kąpielisko
Jeszcze przed wyjazdem upewnij się, że wybrana przez was plaża jest strzeżona. Możesz zajrzeć na internetowe strony informacji turystycznej. Komunikaty na temat stanu wód, np. w Zatoce Gdańskiej, sanepid zamieszcza na stronie internetowej www.wsse.gda.pl. Zanim wejdziecie do wody, sprawdź dno kąpieliska (może raptownie schodzić w dół, a to jest niebezpieczne dla małego pływaka).
Krok 3
Zanurzaj powoli
Przed wejściem do wody przespaceruj się z malcem wzdłuż brzegu, aby mógł przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Zanurzajcie się powoli – najpierw stópki, po chwili kolana, wreszcie brzuszek. Możecie też np. usiąść w wodzie tuż przy brzegu i bawić się w „łapanie fali”. Wchodząc głębiej do wody, trzymaj malucha pionowo buzią do twojego brzucha. Gdy przyzwyczai się już do wody (nawet sześciolatek może mieć z tym kłopot!), odwróć go plecami do siebie, ale nadal trzymaj w pozycji pionowej. Podczas kolejnych ćwiczeń w wodzie ostrożnie połóż dziecko na brzuszku i asekuruj je, trzymając swoje dłonie pod jego klatką piersiową lub pod pachami. Nie śpieszcie się – nauka zanurzania w wodzie może trwać nawet całe wakacje.
Krok 4
Zaproponuj zabawy
Najważniejsze, aby w wodzie ani przez chwilę nie było nudno! Zobacz, w co możesz się bawić z maluszkiem, który dopiero uczy się pływać.
Fontanna. Pokaż maluchowi, jak może uderzać rączką o taflę wody, aby wzbijały się w górę krople. Dzięki tej zabawie dziecko szybko oswoi się z wodą.
Dmuchanie piłeczki. Połóż na wodzie piłeczkę pingpongową i pokaż, jak na nią dmuchać. Zabawka będzie wirować na powierzchni, a malec przy okazji potrenuje głębokie wdechy i wydechy.
Karuzela. Chwyć malucha za nadgarstki lub pod paszki i obracaj się z nim wokół swojej osi. Zanurzone po szyję dziecko będzie całym ciałem czuło falującą wodę.
Krok 5
Pełne zanurzenie!
Nadejdzie na nie pora, gdy malec nauczy się leżeć w wodzie na brzuszku, z głową uniesioną wyżej. Pełne zanurzenie można osiągnąć stopniowo, ucząc dziecko opadów i skoków do wody. Pokazuj mu, jak może machać nóżkami i rączkami, ale pamiętaj, że technicznego pływania uczy się dopiero sześciolatków.
Konsultacja: Zofia Krawczyk, Trener pływania, prowadzi zajęcia dla niemowląt i małych dzieci w szkółce pływackiej Aqua Master w Warszawie
Jak jeszcze nakłonić dziecko do wejścia do wody? Zapytaj na mamacafe.pl