Jak oswoić dziecko z wodą

dziecko, nauka pływania, wakacje, woda
Kąpielówki założy. Dmuchane rękawki wciągnie na ramionka. Ale do wody nie wejdzie za żadne skarby! Jeśli twój maluszek nie czuje się w wodzie jak rybka, warto nad nim trochę popracować.
/ 12.07.2010 15:59
dziecko, nauka pływania, wakacje, woda
Wakacje bez wody? To żadne wakacje! Ale pierwszy pobyt nad morzem nie dla każdego malca jest spełnieniem marzeń. Chociaż są dzieci, dla których woda jest naturalnym środowiskiem, wiele maluchów musi się do niej przyzwyczajać powoli. W jaki sposób można im pomóc?

Krok 1
Oswajaj z wodą
Zanim wejdziesz z malcem do jeziora albo do morza, potrenujcie wcześniej... w domowej wannie, a potem w basenie. Możecie razem usiąść i pluskać na siebie, tak aby dziecko przyzwyczaiło się do mokrych oczu i buzi. Myjąc je, nie bój się zamoczyć mu uszu. Polewaj je wodą nabraną w dłoń albo kubeczek w taki sposób, aby spływała mu po rączkach, brzuszku, pleckach i po twarzy. Dzięki temu maluch przekona się, że woda to nic strasznego. Ale uwaga: oswajanie z wodą musi przebiegać stopniowo – nagłe chlupnięcie prosto w oczy może zniechęcić na długo do pływania.


Krok 2

Wybierz kąpielisko
Jeszcze przed wyjazdem upewnij się, że wybrana przez was plaża jest strzeżona. Możesz zajrzeć na internetowe strony informacji turystycznej. Komunikaty na temat stanu wód, np. w Zatoce Gdańskiej, sanepid zamieszcza na stronie internetowej www.wsse.gda.pl. Zanim wejdziecie do wody, sprawdź dno kąpieliska (może raptownie schodzić w dół, a to jest niebezpieczne dla małego pływaka).


Krok 3
Zanurzaj powoli
Przed wejściem do wody przespaceruj się z malcem wzdłuż brzegu, aby mógł przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Zanurzajcie się powoli – najpierw stópki, po chwili kolana, wreszcie brzuszek. Możecie też np. usiąść w wodzie tuż przy brzegu i bawić się w „łapanie fali”. Wchodząc głębiej do wody, trzymaj malucha pionowo buzią do twojego brzucha. Gdy przyzwyczai się już do wody (nawet sześciolatek może mieć z tym kłopot!), odwróć go plecami do siebie, ale nadal trzymaj w pozycji pionowej. Podczas kolejnych ćwiczeń w wodzie ostrożnie połóż dziecko na brzuszku i asekuruj je, trzymając swoje dłonie pod jego klatką piersiową lub pod pachami. Nie śpieszcie się – nauka zanurzania w wodzie może trwać nawet całe wakacje.


Krok 4

Zaproponuj zabawy
Najważniejsze, aby w wodzie ani przez chwilę nie było nudno! Zobacz, w co możesz się bawić z maluszkiem, który dopiero uczy się pływać.
Fontanna. Pokaż maluchowi, jak może uderzać rączką o taflę wody, aby wzbijały się w górę krople. Dzięki tej zabawie dziecko szybko oswoi się z wodą.
Dmuchanie piłeczki. Połóż na wodzie piłeczkę pingpongową i pokaż, jak na nią dmuchać. Zabawka będzie wirować na powierzchni, a malec przy okazji potrenuje głębokie wdechy i wydechy.
Karuzela. Chwyć malucha za nadgarstki lub pod paszki i obracaj się z nim wokół swojej osi. Zanurzone po szyję dziecko będzie całym ciałem czuło falującą wodę.


Krok 5
Pełne zanurzenie!
Nadejdzie na nie pora, gdy malec nauczy się leżeć w wodzie na brzuszku, z głową uniesioną wyżej. Pełne zanurzenie można osiągnąć stopniowo, ucząc dziecko opadów i skoków do wody. Pokazuj mu, jak może machać nóżkami i rączkami, ale pamiętaj, że technicznego pływania uczy się dopiero sześciolatków.


Konsultacja: Zofia Krawczyk, Trener pływania, prowadzi zajęcia dla niemowląt i małych dzieci w szkółce pływackiej Aqua Master w Warszawie

Jak jeszcze nakłonić dziecko do wejścia do wody? Zapytaj na mamacafe.pl

Redakcja poleca

REKLAMA