POLECAMY

Jak nauczyć dziecko porządku

Podłoga zasłana klockami, lalki pod łóżkiem, a do tego niekompletne puzzle i kopczyki ubrań? Podpowiadamy co robić, by dziecko samo dbało o porządek w pokoju.
Jak nauczyć dziecko porządku fot. Panthermedia
* Domek - każdy potrzebuje swojego miejsca - zabawki też. Może być nim na przykład regał: na pierwszym piętrze mieszkają pluszaki, na drugim auta, w szufladzie kredki itd. Być może lalki bardziej polubią swoje nowe mieszkanko, jeśli wyłożycie jego podłogę dywanem z serwetki? 

* Etykietki - gdzie odstawić traktor? Koło misia czy książek? Gdzie szukać latarki? W pudle czy szufladzie? Jeśli malec ma kłopoty z zapamiętaniem, gdzie co powinno leżeć, możesz mu pomóc przyklejając do pudeł i półek etykietki z obrazkami. Można je wyciąć, np. z gazetek reklamowych albo samemu narysować np. na małych kolorowych karteczkach samoprzylepnych.

* Skrzynie oraz szkatułki - piracki kufer na skarby może osłodzić malcowi trudy sprzątania. Plastikowe skrzynie można kupić w każdym supermarkecie, a szkatułkę najlepiej zrobić wraz z dzieckiem: możecie np. pomalować pudełko po butach złotą farbą w spreju, okleić ją ładnym papierem, a nawet ozdobić „szlachetnymi” kamieniami: cekinami albo wyciętymi ze złotka motylkami, kwiatkami itd.

* Kolejno odlicz - malec nie ma ochoty sprzątać? Zaproponuj mu, aby sprawdził, czy żadna z zabawek się nie zgubiła. Co wieczór zróbcie zbiórkę najważniejszym zabawkom. Czerwony samochód? Jest! Był pod łóżkiem. Lalka od babci Jadzi? Już jest na półce.

* Głodna żaba - w supermarketach można kupić elastyczne pojemniki z materiału. Niektóre wyglądają jak żaba, inne jak świnka albo słoń, jeszcze inne mają wieko ozdobione wielkim kwiatkiem albo... groźnym pająkiem. Karmienie takiego stwora może być dla dziecka zabawniejsze niż zwykłe sprzątanie.

* Sięgnij po... pomoc - może zajrzysz na internetową giełdę, dzięki której zamówisz usługę prania dywanów czy mycia okien? Gdy odejdą ci najcięższe prace, łatwiej będzie się zająć z malcem drobniejszymi.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Your post is a tiemly contribution to the debate