Gdy dziecko ma anginę

Gdy dziecko ma anginę

Angina to bakteryjne lub wirusowe zapalenie migdałków. Często występuje u dzieci i powoduje ból gardła, gorączkę, osłabienie, ból głowy. Jak opiekować się maluchem gdy choruje na anginę i jak zniwelować objawy?
/ 09.08.2010 11:14
Gdy dziecko ma anginę

Angina jest chorobą zapalną obejmującą gardło i migdałki. W jej etiologii biorą udział wirusy lub bakterie. Przeważnie choroba zaczyna się silnym bólem gardła, który utrudnia połykanie. Dziecko czuje się osłabione. Może skarżyć się na ból głowy. Często towarzyszy tym objawom gorączka i brak apetytu. Lekarz stwierdza zaczerwienione gardło, a przy zakażeniu bakteryjnym żółty nalot na migdałkach.

Wirusowa czy bakteryjna?

U dzieci głównym patogenem wywołującym anginę są wirusy. Stanowią przyczynę nawet do 70% wszystkich zakażeń. Pozostałe zakażenia wywołują bakterie. Największe dolegliwości dają ropne anginy spowodowane przez paciorkowca Streptococcus pyogenes. Wiele ludzi jest ich bezobjawowymi nosicielami. Nie dają one żadnych objawów do momentu osłabienia odporności (np. po gwałtownym przegrzaniu czy oziębieniu, stresie).

Anginy spowodowane przez wirusy, najczęściej Rhinowirusy, trwają zazwyczaj 5-7 dni. Bakterie powodują dłuższą chorobę, zwłaszcza gdy nastąpi nadkażenie po zakażeniu wirusowym.

Pierwszymi objawami choroby jest najczęściej ból gardła, gorączka, osłabienie i złe samopoczucie. Należy zabrać dziecko do lekarza. W zależności od tego czy choroba została wywołana przez bakterie, czy przez wirusy, dobrane zostanie odpowiednie leczenie. Jeśli lekarz stwierdzi anginę spowodowaną bakteriami, zapewne pobierze wymaz z gardła. Może też wykonać krótki test na obecność paciorkowców. Wystarczy wtedy odrobina śliny dziecka.

Czytaj też: Czym jest kolka niemowlęca?

Jak leczyć dziecko?

Choroba gardła wywołana przez wirusy wymaga leczenia objawowego.

W przypadku wystąpienia gorączki należy podać dziecku leki przeciwgorączkowe, najlepiej paracetamol, w dawce uzależnionej od masy dziecka, co 6 godzin. Na ból gardła można kupić obecnie dostępne w aptekach cukierki do ssania lub aerozol.

Jeśli lekarz stwierdzi zakażenie bakteryjne nie obędzie się oprócz leków przeciwgorączkowych bez antybiotyku. Kuracja może potrwać nawet 10 dni. Dziecko musi pozostać w domu i przebywać jak najwięcej w ciepłym łóżku. Ważne jest by dawać mu dużo picia, najlepiej z miodem, cytryną czy sokiem malinowym. Ze względu na ból gardła lepiej podawać dziecku pokarm półpłynny, a więc zupy czy kaszki. Objawy choroby przy prawidłowo dobranej antybiotykoterapii powinny ustąpić w ciągu 3-4 dni leczenia. Nie oznacza to jednak, że można go przestać kontynuować.

Jeśli będziemy zwlekać z podjęciem leczenia lub gdy zbyt szybko odstawimy antybiotyk, może dojść do powikłań. Mogą zachorować nerki serce czy stawy malucha.

Czasami angina może być objawem innej choroby, np. mononukleozy zakaźnej lub białaczki.

Polecamy: Jak obniżyć wysoką temperaturę u niemowląt?