Festiwal ArtPark

Festiwal ArtPark

Fascynująca przygoda z reportażem czeka nas na tegorocznym festiwalu ArtPark w Warszawie.
/ 14.11.2007 17:04
Festiwal ArtPark
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania poruszających reportaży, spotkań z twórcami i ciekawych dyskusji w plenerowej scenerii.

Festiwal ArtPark to letnia scena warszawskiego Domu Kultury Śródmieście. W programie znajdą się między innymi imprezy przygotowane przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Podobnie jak w ostatnich latach, są one kierowane do wszystkich warszawiaków i gości stolicy. Na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie będzie można wysłuchać wyjątkowych prezentacji reportaży radiowych. Udział w nich wezmą autorzy i bohaterowie audycji, zaproszeni goście, z którymi na scenie rozmawiać będzie Irena Piłatowska-Mądry, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu PR SA.

Szczegółowy program:

Środa, 1 sierpnia 2007 r., godz. 19.00
"Moja Błyskawica" - Irena Piłatowska
Bohaterem reportażu jest konstruktor powstańczej radiostacji „Błyskawica”, Antoni Zębik. Z okazji 60. rocznicy Powstania Warszawskiego podjął się zbudowania wiernej repliki tej radiostacji. Dziś, ponad 90-letni inżynier, mimo swojego wieku świetnie pamięta tamte historyczne dni pracy nad konstruowaniem „Błyskawicy” i ze swadą o tym opowiada.

Czwartek, 2 sierpnia 2007 r., godz. 19.00
"Niebo Afryki" - Krzysztof Wyrzykowski
Jest takie miejsce na ziemi, gdzie mężczyźni noszą miecze i włócznie, gdzie kobiety opisują w pieśniach czyny bohaterów, a sprzeniewierzenie się zasadom honoru grozi wykluczeniem ze społeczności. Za brak odwagi lub szacunku dla starszych – kobiety mogą wydać zakaz wstępu na najważniejszą uroczystość roku – która jest jednocześnie turniejem poetyckim i rycerskim. Takie prawa, obyczaje i sytuacje mają miejsce do dziś w Afryce, na pustyniach Nigru w plemionach Tuaregów. W plemionach tych utrzymuje się hierarchia stanowa – nosząca miecze szlachta organizuje i prowadzi karawany przewożące przez pustynie drogocenną sól. Inne obyczaje panują w plemionach pasterskich Bororo, dla których krowy o długich rogach, stanowiące ich majątek i źródło utrzymania są przedmiotem dumy i satysfakcji. Mają swoje imiona, traktowane są jak domownicy, otoczone miłością, opiewane w wierszach i pieśniach.
Jest to obraz Afryki odbiegający od tego, jaki na co dzień przynoszą nam media. Nie ma w nim opisu wojen, nędzy i chorób. Jest uczucie zachwytu dla piękna i różnorodności świata. Takimi właśnie odczuciami obdarują nas bohaterowie audycji Adam Rybiński – uczony etnograf – afrykanista i jego syn Adam – autor filmów dokumentalnych, które powstały w czasie ich wspólnych wypraw afrykańskich. Jedna z tych wypraw miała miejsce w grudniu – a gdy nadeszły Święta Bożego Narodzenia – dzielili się opłatkiem i śpiewali kolędy pod gołym niebem na środku pustyni. Podobno w nocy panuje tam niezwykła cisza, w której słychać przesypywanie się piasku, a rozgwieżdżone niebo jest tuż, na wyciągnięcie ręki.
Prezentacja reportażu łącznie z wizualizacją z płyty DVD. Autorem prezentacji jest reżyser Władysław Rybiński.

Czwartek, 9 sierpnia 2007 r., godz. 19.00
"Remedium solińskie" - Janusz Deblessem
"Na Solinę przyjeżdża się tylko raz, a potem się tylko wraca" – tak napisał Bogusław Wojciech Maciaszek, twórca niekomercyjnej płyty pt. "Remedium solińskie". Co go urzekło w tym miejscu? Co urzeka innych? Dla jednych to wakacyjny przystanek. Inni smakują tam wszystkie pory roku, od wielu lat. Rzucili miasto, pracę, karierę i przenieśli się nad "bieszczadzkie morze". Jaka jest prawda o życiu bieszczadzkich "zakapiorów" – może uchylą rąbka tajemnicy.
Projekcja połączona z wizualizacją autora reportażu. Ponadto reportaż obecny będzie także w innych programach z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego oraz Bitwy Warszawskiej:

Środa, 15 sierpnia 2007 r., godz. 19.00
"Bitwa, która zdecydowała o losach świata" - Barbara Grębecka
Dokument o Bitwie Warszawskiej, która nie tylko obroniła niepodległość Polski, ale także zapobiegła bolszewizacji Europy. stając się w ten sposób jednym z przełomowych momentów europejskiej historii. O bitwie opowiadają historycy oraz świadkowie tych wydarzeń. Wspomnieniom i refleksjom towarzyszą fragmenty polowych rozmów juzowych pomiędzy Piłsudskim i dowódcami Bitwy Warszawskiej w wykonaniu aktorów.

Organizatorem festiwalu jest Dom Kultury Śródmieście. Festiwal ArtPark odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, przy Al. Jerozolimskich 3.