Dysleksja u dziecka - jak pomóc

dziecko w czasie nauki fot. Fotolia
Zaburzenie to występuje u ok. 10% uczniów. Dzieci z trudem składają przeliterowane dźwięki w całe wyrazy, bazgrzą jak kura pazurem, mają kłopoty z liczeniem. Zobacz, jak im pomóc!
/ 09.04.2013 15:18
dziecko w czasie nauki fot. Fotolia

W pierwszych latach życia, gdy malca nie zajmują jeszcze literki ani cyfry, trudno oczywiście te problemy rozpoznać. Warto już jednak wtedy uważnie go obserwować.

Dysleksja u dziecka - sygnały ostrzegawcze

Co może wskazywać na to, że dziecko jest zagrożone dysleksją, która, jak się przypuszcza, ma podłoże genetyczne?
  • W rozwoju ruchowym maluch pomija etap raczkowania.
  • Uczy się mówić znacznie później od rówieśników.
  • Jako kilkulatek nie lubi zbytnio zabaw ruchowych. Kłopoty sprawia mu  np. wspinanie się po drabinkach, nauka jazdy na hulajnodze, łapanie piłki.
  • Nie radzi sobie z zapinaniem guzików, sznurowaniem butów, używaniem nożyczek.
  • Niechętnie bawi się klockami, puzzlami, nie umie układać układanek według wzoru, nie lubi rysować.
  • Z trudem zapamiętuje krótkie wierszyki i piosenki.
  • Jeszcze w wieku czterech lat dziecko jest oburęczne. Ma kłopot w określaniu stron: lewa – prawa.

Dysleksja u dziecka - ważne ćwiczenia

Sądzisz, że twój przedszkolak przejawia skłonność do dysleksji? Swoje obawy skonsultuj w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Gdy twoje przypuszczenia potwierdzi psycholog, dziecko powinno od razu podjąć ćwiczenia mające na celu wyrównanie zaburzeń. Jeżeli na terapię pod okiem fachowca trzeba długo czekać, pracuj z maluchem sama.  
  • Kreśl z nim w powietrzu (obiema rękami) różne kształty (koła, kwadraty, itp.). Niech też rysuje za pomocą szablonów oraz łączy wyznaczone na kartce punkty bez odrywania ręki.
  • Zachęcaj do zabawy puzzlami i budowania konstrukcji z klocków. Bawcie się również w segregowanie figur według kształtu i wielkości, szukanie na obrazkach podobieństw i różnic.
  • Ucz rymowanek, wyliczanek, zachęcaj do rozwiązywania rebusów.

Dysleksja u dziecka - jak pomóc?

Rzetelne zdiagnozowanie dysleksji jest możliwe dopiero w 9. roku życia, gdy uczeń powinien już w miarę dobrze czytać i pisać. Co poza terapią jest wtedy ważne?
  • Nie zawstydzaj dziecka za problemy z nauką, ono się stara! Pilnuj jednak, by zalecone przez psychologa ćwiczenia były wykonywane systematycznie.
  • Nie pozwól, by nauczyciele obniżali uczniowi oceny np. za brzydkie pismo czy błędy ortograficzne. Muszą honorować wydane przez poradnię zaświadczenie o dysleksji.

Dysleksja u dziecka - pomocne zaświadczenie 

Otrzymuje je dziecko objęte terapią w poradni, aby w dalszej nauce i przy egzaminach wymagania nauczycieli zostały dostosowane do jego możliwości (uczeń ma np. wydłużony czas na pisanie prac egzaminacyjnych). Zaświadczenie powinno być wydane przez poradnię nie później niż do końca września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin i nie wcześniej niż na 2 lata przed terminem egzaminu.

Redakcja poleca

REKLAMA