Czytanie książek dzieciom - co daje

kobieta, dziecko, niemowlę, mama
Dziecko nigdy nie jest zbyt małe, żeby mu czytać. Zobacz, jakie korzyści czerpie z zapoznawania się z lekturami!
/ 13.11.2012 12:46
kobieta, dziecko, niemowlę, mama

By rozkochać smyka w czytaniu, potrzebna jest przede wszystkim dobra książka. Najlepiej mieć ją zawsze pod ręką i wykorzystywać w wielu sytuacjach, a korzyści, jakie przyniesie czytanie, przyczynią się także do lepszego rozwoju dziecka.

Rozwija mózg

Zanim maluch nauczy się mówić, stara się rozumieć naszą mowę. Aby do tego doszło, musi słyszeć, np. gdy się do niego mówi, a także czyta. Ta próba zmierzenia się ze słowami i rozszyfrowania, co znaczą, jest dobrym ćwiczeniem usprawniającym jego umysł. Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę, jaką rolę odgrywają także wierszyki. Dzieci fascynuje ich rytm, który wyczuwają w sposób naturalny i lubią go naśladować. Takie doświadczenie korzystnie wpływa na rozwój ich zmysłów, układu nerwowego i koordynację słuchowo-ruchową.

Już mówi?

Od urodzenia dziecko chłonie język, z jakim się styka. Dobre nawyki są jak najbardziej wskazane, bo u malucha tworzy się w tym czasie wzorzec prawidłowej mowy. Gdy dziecko słyszy oprócz języka potocznego także język pisany, który ma inny rytm i melodię, oswaja się z nim. Być może samo zacznie produkować podobne dźwięki.

Będzie skoncentrowane

Czytanie zwiększa zasób słów. Maluchy lubią, gdy wiele razy czyta się im tę samą książeczkę. To ułatwia utrwalanie wiadomości, zapamiętywanie nowych słów i całych zdań. Zapamiętywanie jest najbardziej skuteczne, gdy czytasz dziecku np. przed popołudniową drzemką, gdy jest spokojne. Słuchając bajeczki, maluch uczy się koncentrować na jednym bodźcu – ta umiejętność przyda mu się w przedszkolu i szkole.

Czuje się ważne... i docenione

Dlaczego? Bo rodzice zawsze odkładają na bok inne zajęcia, aby mu poczytać. To buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem. W wypadku niemowlęcia wybieraj książeczki z wierszykami, które znasz na pamięć. Maluch jest bardziej zaangażowany w słuchanie, gdy mówisz, patrząc na niego i pokazujesz ilustracje w książeczce. Z czasem coraz chętniej będzie oglądał obrazki.

Uwrażliwia się

Przeżywając losy bohaterów, dziecko lepiej rozumie własne przeżycia. Dowie się też sporo o świecie – bo pozna to, czego np. samo nie mogło doświadczyć. Czytanie odpowiednio dobranych książek pomaga rodzicom w wychowaniu, ułatwia przekazanie wartości moralnych, postaw godnych naśladowania.

Kiedy i jak czytać dziecku?

Na kolanach To ulubione miejsce wszystkich dzieci. Głaszcz dziecko przy okazji, czytanie musi mu się dobrze kojarzyć. Kołysz je w rytm czytanego tekstu, starając się poprawnie akcentować słowa.
Podczas kąpieli Ty też lubisz sobie poczytać w wannie. Tyle że maluchom potrzebna jest wodoodporna literatura.
Na kanapie Bierzesz swoją książkę, maluch wybiera swoją (już dwulatka można zachęcać, by to robił), siadacie i czytacie. Nie licz jednak na razie na długą lekturę. Gdy maluch obejrzy obrazki, pewnie wciśnie ci się na kolana i zechce czytać z tobą. Z czasem zacznie poświęcać swoim bajkom więcej czasu.
Poza domem Pakuj dziecięce książeczki, gdy wyruszasz w podróż, ale także, gdy wychodzisz z domu na spacer lub załatwić ważną sprawę. To najlepszy umilacz czasu, gdy będziecie musieli czekać, np. w poczekalni u lekarza, w kolejce do kasy albo w przedszkolu na starsze dziecko, które jeszcze je podwieczorek.

Redakcja poleca

REKLAMA