Balet, pianino, a może jazda konna?
Czym się kierować przy wyborze zajęć dodatkowych dla dziecka?
Dylemat, przed jakim stają rodzice, wcale nie dziwi – do wyboru jest coraz więcej ciekawych propozycji. Radzimy, czym się kierować przy wyborze, zachowując przy tym zdrowy rozsądek.
1. Więcej nie znaczy lepiej
Często bywa tak, że rodzic chcąc jak najlepiej posyła dziecko na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych. Uważa, że niezapisanie na któreś z nich będzie zaniedbaniem i odbije się na rozwoju dziecka. Jest to jeden z podstawowych błędów! Należy pamiętać, że aby zajęcia miały korzystny wpływ na dziecko, trzeba przede wszystkim zachować umiar i nie robić tego kosztem czasu spędzanego z rodziną.
2. Zdrowy kompromis
Zastanawiając się nad wyborem zajęć dodatkowych, powinniśmy skupić się na potrzebach dziecka. Nie należy narzucać wyłącznie swoich upodobań. Sprawmy, aby smyk poczuł się ważny i pozwólmy mu samodzielnie wybrać jedne z zajęć, które są jego pasją.
3. Metodą prób i błędów
Dzieci często zapalają się do różnych zajęć, ponieważ chcą spróbować wszystkiego. Po jakimś czasie jednak zniechęcają się i nie chcą dłużej na nie uczęszczać. Warto się na to przygotować i dać dziecku możliwość poeksperymentowania. Pozwólmy mu zrezygnować z wybranych przez nie wcześniej zajęć i wypróbować kolejne. Dzięki temu damy mu możliwość przekonania się, co tak naprawdę lubi.
4. Pozytywna nuda
Nawet jeśli zajęcia dodatkowe mają bardzo atrakcyjną formę, dziecko potrzebuje też czasu na swobodną zabawę bez ingerencji dorosłych, w czasie której samodzielnie decyduje, czym się zajmuje. Tak spędzony czas tylko z pozoru może wydawać się bezproduktywny, jednak w rzeczywistości uczy nasze dziecko samodzielnego dokonywania wyborów i planowania własnego czasu.
Zobacz także:
Brak apetytu u dziecka
Przyczyny niedosłuchu u dzieci
Wpływ muzyki na rozwój dzieci