Wybierz dodatkowe zajęcia dla dziecka

Sprawdź, jakie zasady muszą być spełnione, by mieć pewność, że smyk pokocha nowe hobby!

Balet, pianino, a może jazda konna? 
Czym się kierować przy wyborze zajęć dodatkowych dla dziecka?
Dylemat, przed jakim stają rodzice, wcale nie dziwi – do wyboru jest coraz więcej ciekawych propozycji. Radzimy, czym się kierować przy wyborze, zachowując przy tym zdrowy rozsądek.

Czym się kierować przy wyborze zajęć dodatkowych dla dziecka?

 

1. Więcej nie znaczy lepiej

Często bywa tak, że rodzic chcąc jak najlepiej posyła dziecko na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych. Uważa, że niezapisanie na któreś z nich będzie zaniedbaniem i odbije się na rozwoju dziecka. Jest to jeden z podstawowych błędów! Należy pamiętać, że aby zajęcia miały korzystny wpływ na dziecko, trzeba przede wszystkim zachować umiar i nie robić tego kosztem czasu spędzanego z rodziną.

 

2. Zdrowy kompromis

Zastanawiając się nad wyborem zajęć dodatkowych, powinniśmy skupić się na potrzebach dziecka. Nie należy narzucać wyłącznie swoich upodobań. Sprawmy, aby smyk poczuł się ważny i pozwólmy mu samodzielnie wybrać jedne z zajęć, które są jego pasją.

 

3. Metodą prób i błędów

Dzieci często zapalają się do różnych zajęć, ponieważ chcą spróbować wszystkiego. Po jakimś czasie jednak zniechęcają się i nie chcą dłużej na nie uczęszczać. Warto się na to przygotować i dać dziecku możliwość poeksperymentowania. Pozwólmy mu zrezygnować z wybranych przez nie wcześniej  zajęć i wypróbować kolejne. Dzięki temu damy mu możliwość przekonania się, co tak naprawdę lubi.

 

4. Pozytywna nuda

Nawet jeśli zajęcia dodatkowe mają bardzo atrakcyjną formę, dziecko potrzebuje też czasu na swobodną zabawę bez ingerencji dorosłych, w czasie której samodzielnie decyduje, czym się zajmuje. Tak spędzony czas tylko z pozoru może wydawać się bezproduktywny, jednak w rzeczywistości uczy nasze dziecko samodzielnego dokonywania wyborów i planowania własnego czasu.

Zobacz także:

Brak apetytu u dziecka
Przyczyny niedosłuchu u dzieci
Wpływ muzyki na rozwój dzieci

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/04.05.2014 11:27
Ja kierowałam się tym, co lubiły moje dzieci. Pytałam na co chcą iść. Czasami to były trafione wybory, a czasami nie ale przecież dziecko zawsze można wypisać z miejsca, które mu nie odpowiada... Poza tym, ważna jest osoba prowadząca zajęcia, jeśli ma podejście do dzieci, jest przyjazna i nie agresywna, dziecko często się przekona do danej czynności, jeśli ona przedstawiana jako zabawa. Bo umówmy się, żadne dziecko nie lubi "ciężkiej pracy" :) W przedszkolu do którego chodzą moje dzieci (http://misiowaakademia.pl/), bardzo podoba mi się to, że wszyscy prowadzący zajęcia są pozytywnie nastawieni, a do tego jak dziecko ma cięższy okres, potrafią zaakceptować fakt, że np. dzisiaj dziecko nie chcę się angażować...
/11.05.2016 19:07
Masz sporo racji. Ale zależy też od miejsca no indywidualnie od dziecka... Moje dziecko chodzi do krasnoludków w wwie na nowodworska i na zajęcia dodatkowe chętnie chodzi, jetem bardzo zadowolona z pracy przedszkola