Czy zawsze obniżać dziecku gorączkę?

Zima to czas niekończących się katarów, chrypek i kaszlu. Niejedna z mam czuje się bezradna, kiedy maluch ma gorączkę.
Zima to czas niekończących się katarów, chrypek i kaszlu. Niejedna z mam czuje się bezradna, kiedy maluch ma gorączkę. Kiedy podać dziecku lek obniżający gorączkę, a kiedy wystarczy tylko zimny okład na czoło? Jak poznać, że czas skonsultować się z lekarzem?

Gorączka to naturalna odpowiedź organizmu na wtargnięcie bakterii lub wirusów. Podwyższona ciepłota to fizjologiczna walka z mikrobami. Organizm stara się je pokonać. Z tego też powodu nie należy zbyt skwapliwie obniżać gorączki. Dopiero 38,5 stopnia Celsjusza u większego dziecka, a 38 stopni u niemowlęcia wymaga działania.

Czy zawsze obniżać dziecku gorączkę?

Gdy temperatura ciała podnosi się:
  • przyśpieszeniu ulega przemiana materii, serce bije szybciej i krew krąży żywiej,
  • następuje szybka utrata wody,
  • bakterie i wirusy wolniej namnażają się i łatwiej giną (najlepiej czują się przy 37 stopniach Celsjusza),
  • pogarsza się trawienie, bo żołądek wytwarza mniej soków. Jest to jedna z przyczyn braku apetytu u chorego dziecka.
Jak opiekować się maluchem?
Podczas narastania gorączki, gdy dziecko ma dreszcze i odczuwa zimno - okryj je dobrze i podaj coś ciepłego do picia. Kolejny etap to pojawienie się uczucia gorąca, wypieków i nadmiernego pocenia się u dziecka. Wówczas już nie opatulaj malca „żeby się wypocił”. Takie postępowanie bowiem może doprowadzić do przegrzania i pogorszenia stanu chorego dziecka. Pamiętaj o tym, aby zmieniać dziecku wilgotną bieliznę.

Zachęcaj dziecko do przyjmowania płynów. Najlepiej aby maluch pił częściej, a w mniejszych porcjach. Możesz podawać soki owocowe lub warzywne. Przy podwyższonej temperaturze podaje się również herbatkę z kwiatu lipy, czarnego bzu lub napar z malin.

Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia. Warto przygotować mu to, na co ma ochotę. Staraj się, aby były to potrawy lekkostrawne, a nie tłuste.

Zastosuj kąpiel ochładzającą lub chłodne okłady na czoło. Można owinąć ramiona i łydki ręcznikami zmoczonymi w letniej wodzie.

Kiedy starsze dziecko ma temperaturę powyżej 38,5 stopnia Celsjusza podaj mu paracetamol w syropie. Podawaj go według zaleceń lekarskich lub w dawkach wymienionych na opakowaniu.

Uwaga!
Dzieciom do 14. roku życia nigdy nie należy podawać leków na obniżenie gorączki, które zawierają kwas acetylosalicylowy. Zalicza się do nich np. aspiryna. Podawanie tego leku u dzieci może doprowadzić do niebezpiecznej choroby układu nerwowego tzw. zespołu Reye”a.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:
  • gorączkuje niemowlę, które ma mniej niż 6 miesięcy,
  • gorączce towarzyszy światłowstręt, sztywność karku,
  • dziecko oddycha gwałtownie i z dużym trudem,
  • w przeszłości podczas gorączki u dziecka wystąpiły drgawki,
  • drgawki pojawiły się obecnie (w trakcie tej choroby).
Dużo zdrówka dla wszystkich dzieci.
Celina Fręczko, położna


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
Moja mama opowiadała mi że jak byłam mała to czekała aż gorączka osiągnie 38C i dopiero wtedy zbijała gorączkę. Organizm się broni więc nie warto od razu obniżać temperaturę. Jeśli już trzeba to stosuję Milifen, który ma truskawkowy smak i Bartuś chętnie go łyka, nie zawiera substancji słodzących no i ma korzystną niską cenę.
/9 lat temu
no własnie tutaj jakby na to nie patrzec i zdania rodziców i niektórych lekarzy sie podzielone. Ja zawsze czekam az goraczka dojdzie do 38 stopni i dopiero potem podaje lek-zwykle jest to ibufenD-zawsze nam pomaga,a czopki zupełnie odpadaja.