Za wcześnie rozpoczęte chodzenie może stać się pierwszą przyczyną zaburzenia prawidłowej budowy stóp, powodem wczesnej ich deformacji. Wiele zła z tego tytułu wyrządzają kojce, balkoniki, "koszyczki-krynoliny" do nauki chodzenia itp.
Dziecko powinno jak najdłużej paczkować. Należy umożliwić mu swobodny ruch rączkami, nóżkami, tułowiem. Niech fika, baraszkuje, turla się, kładzie na plecach i brzuszku, chodzi na czworakach - dopóki zarówno jego wątłe kostki, stawy, mięśnie i więzadła nie nabiorą tyle siły oraz sprawności, aby samodzielnie stanęło i zrobiło pierwszy krok.
Malca nie należy krępować ubraniami. Zostawiaj je jak najczęściej odkryte i skąpo odziane. Uważaj, aby śpioszki nie były za małe i nie opinały ciasno stóp, ściskając paluszki. Zbyt ciasne śpioszki, pończochy, skarpetki, hamują krążenie krwi w obrębie nóg, "wyciszają" pracę mięśni, powodując niedosyt ruchu w okresie największego zapotrzebowania, nazywanego nawet okresem głodu ruchowego.
Nieodpowiednie obuwie doprowadzić może do zniekształceń. Nie ubieraj w nie pociechy, która jeszcze nie zaczęła chodzić. Włóż jej ciepłe, obszerne skarpetki – umożliwi to dziecku pełną swobodę ruchów palcami i stopą.
Pierwsze obuwie powinno mieć cienką, elastyczną podeszwę bez obcasów, wąskie w odcinku tylnym, szerokie w przednim. Podeszwa musi być elastyczna, wysokość obcasa wraz z grubością podeszwy nie przekraczać 2 cm. Cholewka musi dokładnie obejmować stopę i nie powodować ucisku. Obuwie powinno być ze skóry; obcas i podeszwa z miękkiej, odpowiednio dobranej gumy lub tworzywa, które amortyzują wstrząsy i nierówności podłoża.
Buty powinny być dostosowane do wieku, indywidualnego kształtu stopy i pory roku. Dziecko nie powinno nosić obuwia po starszym rodzeństwie i chodzić w butach, z których już wyrosło.
Należy przestrzegać higieny - codzienne myć i starannie wycierać nogi, codziennie zmieniać pończochy, skarpety, starannie obcinać paznokcie.
Odpowiednie pończochy i skarpety, najlepiej wełniane i bawełniane powinny być często zmieniane. Należy unikać skarpet zwanych podkolanówkami oraz wszelkich innych tego typu z podwiązkami, z uwagi na ucisk i hamowanie krążenia.
Nie przegrzewać nóg! Obuwać je odpowiednio do temperatury otoczenia! Przegrzewanie powoduje nadmierne pocenie, a to z kolei niekorzystnie wpływa na skórę.
Ważnym elementem profilaktyki jest zapobieganie krzywicy. Stosuj: naświetlanie słońcem, lampą kwarcową, podawanie tranu i witaminy D - pod kontrolą lekarza pediatry.
Gimnastyka i sport - pływanie kraulem na piersiach i na grzbiecie (z asymetryczną pracą nóg korzystny jest każdy sposób poruszania się w wodzie), jazda na rowerze (należy zwrócić uwagę, aby stopy naciskały pedały wyłącznie palcami,ewentualnie przodostopiem, a nigdy podbiciem; Kierownicę należy tak uregulować, aby siedząc na rowerze dziecko miało głowę uniesioną i plecy proste).