POLECAMY

Czy wiesz jak odpowiednio pielęgnować delikatne ciało niemowlaka?

Kiedy pierwszy raz kazano mi przewinąć moje dziecko zupełnie nie wiedziałam jak mam się za to zabrać. Miałam strach w oczach. Na szczęście położna jeszcze w szpitalu pokazała mi co i jak. Nie miałaś tyle szczęścia. Oto kilka naszych rad:

Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów. Jak mawiała położna „tylko spokój cię uratuje”. Mama spokojna oznacza spokojne chętne do współpracy dziecko. Powiedz sobie w duchu, że na pewno dasz radę. Z czasem nie będzie ci to sprawiało żadnych kłopotów. Musisz być w miarę wypoczęta.

Uśmiechaj się do twojego dzieciątka. Będzie kojarzyło pielęgnację z czymś miłym. Możesz śpiewać jakąś miłą piosenkę. Możesz mówić o tym co akurat robisz. Całuj w stópki, rączki, w brzuszek.

Zanim zabierzesz się do pielęgnacji wszystko sobie przygotuj. Nie możesz zostawić przecież malca samego na przewijaku. Nawet na sekundę!

Dziecko ma bardzo delikatną skórę. Wybierz kosmetyki idealne dla niego. Niektóre z nich można stosować od pierwszego dnia życia, inne od pierwszego miesiąca, jeszcze inne dopiero po pół roku. Uważnie czytaj informacje na opakowaniu.

Pamiętaj by kosmetyki malucha miały atest. Nie używaj ich za dużo. Używasz kremu nie używaj pudru, bo zrobi się skorupka na delikatnej pupci malca.

Jeżeli na skórze dziecka pojawi się jakakolwiek wysypka odstaw kosmetyk. Przy najbliżej wizycie zapytaj o nią pediatrę. To może być uczulenie na kosmetyk, ale nie musi.

Bardzo starannie zajmij się pępuszkiem. Nie dopuść do zapalenia. Przemywaj 70% spirytusem. Ja używałam do jego aplikacji patyczków kosmetycznych. Nie próbuj na siłę go usuwać!

Kąpiel o stałej porze. To część rytuału, do którego powinnaś przyzwyczajać maluszka. Łatwiej mu będzie zasnąć. Nie kąp zaraz po jedzeniu. Włóż do wanienki pieluszkę tetrową, żeby maluszek się nie ślizgał.

Woda w wanience powinna mieć około 37C. Możesz sprawdzić jej temperaturę specjalnym termometrem.

W pomieszczeniu powinno być około 24C. Po kąpieli zawiń maluszka w ręcznik i delikatnie osusz jego delikatne ciałko.

Posmaruj balsamem lub oliwką.

Do wanny możesz wlać płyn do kąpieli odpowiedni do wieku szkraba. Możesz użyć też do jego mycia specjalnego żelu dla niemowląt.

Oczy przemywamy gazikami zwilżonymi przegotowaną wodą, do pielęgnacji nosa używamy specjalnej wody morskiej w sprayu. Uszy czyścimy pałeczką z ogranicznikiem!

Paznokcie u nóg obcinamy na prosto, a w rączkach na półokrągło. Robimy to specjalnymi nożyczkami z zaokrąglonymi końcówkami.

Główkę dziecka myjemy na koniec kąpieli.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)