POLECAMY

Czy wiesz co zrobić by maluch bezpiecznie bawił się na placu zabaw?

Przestrzegaj norm BHP. Nie żartowałam. Ale coś w rodzaju zasad bezpiecznej zabawy w tym właśnie miejscu powinno się przestrzegać. Oto one:

Wybierz odpowiedni dla wieku plac zabaw. Niektóre nie nadają się dla rocznych dzieci. Wiem z doświadczenia. Mojego synka prowadziłam na plac zabaw odległy od mojego domu o jakieś 2000 metrów. Miałam miły spacer. W okolicy były tylko takie dostępne dla większych dzieci – z większą zjeżdżalnią i dużymi huśtawkami.

Najlepiej by plac zabaw był ogrodzony. Niestety z tym bywa różnie. W takim zamkniętym dla psów placu zabaw masz pewność, że w piaskownicy twoje dziecko nie nabawi się na przykład owsików.

Sprawdź dokładnie przyrządy na placu zabaw. Często są na nich naklejki o normach jakie spełniają, co czyni je bezpiecznymi.

Najlepiej żeby podłoże placu zabaw było miękkie – na przykład piaskowe. Upadek jeżeli się zdarzy, nie będzie bolał.

Nigdy nie odwracaj się ani na chwilę. Dzieci są zdolne do różnych rzeczy i mają mnóstwo pomysłów, które nie mieszczą nam się w głowie. Obserwuj dziecko uważnie.

Powtarzaj za każdym razem, że nie wolno mu uciekać z placu zabaw i biegać tam gdzie popadnie, mów co może się stać, jeżeli tak będzie postępował. Powiedz czym może się skończyć podchodzenie do huśtawki. Uczenie zasad savoir-vivru od najmłodszych lat nie jest niczym złym. Powiedz po prostu, że nie wolno nikogo sypać piaskiem, popychać i bić! W żadnym wypadku nie wolno brać niczego do buzi. Nie wierz tym którzy mówią, że jak dziecko naje się troszkę piasku nic mu nie będzie. To nieprawda!

Nigdy nie każ starszemu rodzeństwu pilnować młodszego. Im dzieci starsze tym mają „ciekawsze” pomysły. Parę lat starszy brat nie jest na tyle odpowiedzialny by dopilnować młodszego.

Nie ubieraj dziecka do piaskownicy w najlepsze ciuszki. To nie ma sensu. Tylko je zniszczy i wybrudzi, czasem tak, że trudno ci będzie je doprać. Ubierz dziecko wygodnie – najlepsze są spodnie dresowe, jak dla chłopca tak dla dziewczynki. Nie zawieszaj niczego na szyi dziecka – to może być niebezpieczne.

Uciekaj od zaniedbanych placów zabaw. Popsute huśtawki to pewnie i piasek nie wymieniany od dawna.

Latem nasmaruj kremem przeciwsłonecznym i spryskaj preparatem na owady.

Weź ze sobą coś do jedzenia. Podczas wyczerpującej zabawy dziecko szybko zgłodnieje.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)