Co to jest alergia?
Alergia, potocznie zwana także uczuleniem, jest to nadmierna reakcja immunologiczna wyzwalana w wyniku kontaktu z alergenem. Poprzez termin „alergia wziewna” rozumiemy, że alergeny weszły do organizmu przez układ oddechowy. Ten typ alergii rozwija się zwykle u dzieci, które ukończyły już 6 miesięcy.
Jakie są objawy alergii wziewnej?
Główne objawy alergii wziewnej to katar sienny i kaszel. Dziecko ma zatkany nos, narzeka na jego swędzenie, często kicha. U mniejszych dzieci, które nie potrafią nazwać swoich objawów, można zaobserwować głośne oddychanie przez usta oraz napady kaszlu. Ze względu na objawy podobne do przeziębienia, bardzo często zdarza się, że alergia nie jest rozpoznawana odpowiednio szybko. Dziecko jest leczone antybiotykami, które nie przynoszą zadowalających skutków. Gdy pediatra zauważa brak efektów leczenia, dziecko dostaje skierowanie do alergologa, który zleci odpowiednią formę leczenia.
Czytaj także: Alergia a przeziębienie czy grypa
Roztocza, czyli wróg w mieszkaniu
Roztocza kurzu to jeden z częstszych alergenów. U dziecka, które jest na nie uczulone, objawy będą nasilały się w domu, a zmniejszały po wyjściu na zewnątrz.
Aby pomóc małemu alergikowi, zadbaj o to, aby w domu było jak najmniej alergenów.
Dziecko powinno mieć antyalergiczną pościel, z jego pokoju powinny zniknąć wełniane narzuty i dywany. Pościel, koce i pluszowe zabawki należy możliwie często prać. Pamiętaj także, aby nie odkurzać w obecności dziecka.
Pyłki roślin
W Internecie dostępne są kalendarze pylenia roślin, można też poprosić o nie alergologa. Ukazują one, w jakich regionach Polski o jakiej porze pylą poszczególne drzewa, krzewy czy trawy. Jeśli wiesz, na co uczulone jest twoje dziecko, postaraj się tak wybierać miejsca wypoczynku (np. wyjazd na wakacje), aby nie było narażone na kontakt z alergenem. Co zrobić, gdy alergen pojawia się w rejonie, gdzie mieszkacie? Postaraj się zamykać na noc okna w pokoju dziecka, dopilnuj, aby malec mył ręce zawsze po przyjściu do domu. Na spacery najlepiej jest wybierać okolice zamieszkane, gdzie nie ma tak wielu roślin. Dobrym pomysłem, jest także wybieranie się na spacery po deszczu, gdy w powietrzu zmniejsza się stężenie pyłków.
Sierść zwierząt
Ze wszystkich alergenów zwierzęcych najbardziej uczulająca jest sierść kota. Uczulać może jednak każde zwierzę – pies, świnka morska, myszy, króliki. Niestety, aby pomóc małemu alergikowi, musimy usunąć zwierzęta z domu. Czasem zdarza się, że alergen utrzymuje się w mieszkaniu nawet po ich usunięciu. Należy wtedy dokładnie oczyścić z sierści i wyprać dywany, wykładziny, koce i inne przedmioty, z którymi zwierzę miało bezpośredni kontakt.
Polecamy: Jak skutecznie leczyć alergię?