Dieta polskich dzieci nie zapewnia im odpowiedniej ilości witaminy D, stąd zalecenie jej suplementacji, przynajmniej w okresie od jesieni do wczesnej wiosny. To istotne, ponieważ witamina D działa korzystnie nie tylko na kości i mięśnie, ale także na układ odpornościowy dziecka. Zapobiega też alergiom.
Czy przebywanie na słońcu wystarczy?
- Tylko 5 proc. dzieci pokrywa zapotrzebowanie na witaminę D z diety, w związku z tym suplementacja jest wskazana – wyjaśnia dr Justyna Czech-Kowalska, neonatolog z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka: – Samo przebywanie na świeżym powietrzu nie jest wystarczające do uzyskania prawidłowych zasobów witaminy D w okresie jesienno-zimowym. Wiadomo, że wtedy nie jesteśmy w stanie wyprodukować witaminy D.
Dawkowanie witaminy D dla dzieci
Dawkowanie witaminy D u dzieci uzależnione jest od wieku dziecka:
- niemowlęta: 400 jednostek (najczęściej 1 kropelka lub kapsułka dziennie);
- 1-18 lat – 600-1 tys. j.m.
Jaka witamina D dla dziecka?
Małym dzieciom najlepiej podawać witaminę D w formie płynnej (krople lub kapsułki), starsze dzieci mogą połykać tabletki. Dobrym źródłem witaminy D jest tran, nie jest jednak wskazany dla dzieci poniżej 3 roku życia ze względu na ryzyko przedawkowania witaminy A, która również jest zawarta w tranie.
Przeczytaj też, co ma wspólnego witamina D ze zdrową ciążą.