Chroń dziecko filtrami

W okresie lata promienie słońca są cieplejsze niż wiosną. Gorące dni sprzyjają długiemu plażowaniu i oczywiście kąpielom. Przyjemności te wymagają jednak ostrożności i odpowiedniego przygotowania.
/ 25.07.2010 19:59

W okresie lata promienie słońca są cieplejsze niż wiosną. Gorące dni sprzyjają długiemu plażowaniu i oczywiście kąpielom. Przyjemności te wymagają jednak ostrożności i odpowiedniego przygotowania. Promyki słoneczne mają wiele zalet- stymulują produkcję witaminy D3, działają uspokajająco na system nerwowy oraz wzmacniają mięśnie.

Mimo to, promieniowanie słoneczne i wysoka temperatura mogą być groźne, zwłaszcza dla małego dziecka. Nie znaczy to jednak, że dziecko nie może w słoneczny dzień przebywać na dworze. Zachowując zdrowy rozsądek zawsze należy korzystać z dobrodziejstw pogody.

By dziecko mogło cieszyć się latem, a jednocześnie uniknąć skutków promieniowania słonecznego, rodzice muszą pamiętać o stosowaniu odpowiedniego preparatu z filtrem.

Jaki stosować preparat ochronny?
Najlepiej by kosmetyk nie rozkładał się szybko pod wpływem słońca i był odporny na wodę.
Preparaty dla dzieci powinny mieć wyższy numer niż dla dorosłych. Numery ochronnych filtrów, które zatrzymują szkodliwe promieniowanie podawane są w międzynarodowych jednostkach SPF (Sun Protection Factor). Im wrażliwsza jest skóra tym wyższy powinien być SPF. Najwyższą wartością faktora jest SPF 50+. Stopień ochrony określa ochronę całkowitą tzn. ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Schemat stosowania preparatów przeciwsłonecznych u dzieci:
6-12miesięcy- SPF 50+ (dziecko może przebywać na słońcu maksymalnie 15 minut),
1-3 lata – SPF 50+ lub SPF 30, (dziecko może przebywać na słońcu maksymalnie 20 minut),
Powyżej 4 lat- SPF 50+ lub SPF>30, (dziecko może przebywać na słońcu maksymalnie 60 minut).

Wyróżnia się dwa rodzaje filtrów:

  • filtr mineralny tzw. fizyczny- tworzy na skórze fizyczna barierę, która odbija promienie słoneczne. Filtry te nie mają dodatków konserwantów i substancji zapachowych (np. krem ochronny na słońce Nivea Baby).
  • filtr chemiczny- pochłania energię światła słonecznego i przetwarza ją na nieszkodliwe ciepło. Nie należy stosować kremu z filtrem chemicznym dla niemowląt i alergików, ponieważ skóra może zareagować zaczerwienieniem i swędzeniem. Natomiast u starszaka, którego skóra nie jest nadwrażliwa, można zastosować krem z filtrem chemicznym.

Pierwszy raz skórę dziecka należy posmarować około 20-30 minut przed wyjściem na słońce- wówczas składniki preparatu uaktywnią się. Krem z filtrem należy nałożyć obficie- dla zapewnienia ochrony nie wystarczy cieniutka warstwa preparatu! Aplikację należy powtarzać co 2-3 godziny lub po każdej kąpieli.

Istnieją trzy formy preparatów przeciwsłonecznych:

  • krem- zapewnia solidne pokrycie niewielkich powierzchni np. skóry twarzy,
  • emulsja- łatwo rozsmarowuje się nawet na dużych obszarach skóry,
  • spray- ułatwia aplikację co kilka godzin u ruchliwego kilkulatka. Jednak trudno zastosować go do twarzy.

Redakcja poleca

REKLAMA