Bilans dwulatka

Drugi rok życia to czas intensywnego rozwoju dla dziecka. W tym okresie maluch zaczyna postrzegać swoją odrębność.
/ 06.05.2010 20:20
Drugi rok życia to czas intensywnego rozwoju dla dziecka. W tym okresie maluch zaczyna postrzegać swoją odrębność. Dwulatek miewa koszmary senne. Szybko biega, skacze i potrafi chodzić do tyłu. To tylko niektóre umiejętności dwulatka.

Dobrze zbilansowana oraz urozmaicona dieta ma wielki wpływ na rozwój dziecka oraz ogromne znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości. Dlatego tak bardzo ważne jest badanie okresowe tzn. bilans dwulatka. O badaniu tym nie wolno zapomnieć, ponieważ następne badanie okresowe przypada na 4. rok życia. Wówczas na skuteczne leczenie niektórych schorzeń może po prostu być już za późno.

Bilans dwulatka

Co to jest bilans dwulatka?

Jest to obowiązkowe badanie dziecka, które ukończyło dwa lata. Badanie ma na celu ocenę rozwoju i stanu zdrowia dziecka. Również w czasie badania lekarz omawia sposób żywienia dziecka. Bilans pozwala wykryć ewentualne dolegliwości u dziecka.

Kiedy wykonuje się bilans dwulatka?
Bilans powinien nastąpić w ciągu trzech miesięcy od ukończenia 2. roku życia. Bilans zdrowia dziecka przeprowadza lekarz pediatra lub lekarz rodzinny. Jego zadaniem jest przypomnieć mamie o bilansie. Zdarza się, że zapomni to zrobić. Wówczas należy zgłosić się do przychodni i ustalić termin badania okresowego.

Jak wygląda badanie okresowe?
W czasie bilansu lekarz przeprowadza pomiary i badania:
  • pomiar masy i długości ciała,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • orientacyjne badanie słuchu,
  • test Hirschberga w kierunku wykrywania zeza,
  • badanie pediatryczne podmiotowe i przedmiotowe- uwzględniające tempo rozwoju fizycznego i psychomotorycznego. Lekarz powinien zapytać czy dziecko stara się samodzielnie jeść, czy pewnie biega i chodzi. Czy zgłasza mamie potrzeby fizjologiczne. Jeśli dziecko jest płci męskiej- lekarz sprawdzi czy jądra znajdują się w mosznie.
  • ocena wykonania szczepień ochronnych zgodnie z kalendarzem szczepień. Jeśli zdarzy się tak, że dziecko nie otrzymało wszystkich szczepionek, lekarz zaleci jej przyjęcie.
  • ocena rozwoju mowy Lekarz powinien zorientować się czy dziecko mówi pierwsze słowa i czy rozumie, co się do niego mówi.
  • ocena obecności czynników ryzyka uszkodzenia słuchu.
Istotną rzeczą jest to, aby rodzice byli dobrze przygotowani do wywiadu podczas badania okresowego. Dokładne odpowiedzi mamy czy taty służą perfekcyjnej ocenie rozwoju dziecka. Badanie okresowe pozwala ocenić, czy osoba opiekująca się dzieckiem nie popełnia błędów żywieniowych. Jeśli dieta dziecka jest nieprawidłowa (nie ma w niej witaminy D, wapnia, 5 porcji owoców i warzyw) może spowodować trwałe zmiany w metabolizmie. Skutkiem tego może być cukrzyca typu 2 lub nadciśnienie. Bilans dwulatka kończy się wpisaniem do książeczki zdrowia dziecka wyniku badania okresowego.

UWAGA!
Od 2002 roku nie stosuje się wezwań na badania okresowe ani szczepienia dzieci. Dlatego zachęcam wszystkich rodziców aby pamiętali o bilansie dwulatka.

Celina Fręczko, położna

Redakcja poleca

REKLAMA