POLECAMY

Bezpieczny dom dla dziecka

Czy wiesz, że dzieci ulegają wypadkom głównie w domu? Dlatego zadbaj o sprytne zabezpieczenia, które uchronią je przed nieszczęściem.
Bezpieczny dom dla dziecka fot. Fotolia

Maluch intensywnie poznaje świat. Biega, wdrapuje się na meble, wszystkiego chce dotknąć... Nie należy mu tego zabraniać, bo aktywność stymuluje rozwój inteligencji, kreatywność, wiarę we własne siły. Trzeba jednak zadbać, by przestrzeń, w której zdobywa pierwsze doświadczenia, była dla niego bezpieczna. Łatwiej zapobiegniesz groźnym sytuacjom, gdy postarasz się je przewidzieć. Warto tu wykazać się sporą wyobraźnią, bo dzieci mają czasem niezwykłe pomysły. Najlepiej przejdź się po całym domu i pomyśl, gdzie mały berbeć mógłby wejść, co udałoby mu się otworzyć czy ściągnąć. Zabezpiecz dobrze te miejsca! Skorzystaj też z naszych rad.

Szuflady

Dzieci bardzo lubią je otwierać i zamykać. Nawet, jeśli nie znajdą w nich żadnych niebezpiecznych przedmiotów, mogą przytrzasnąć sobie paluszki. Blokada szuflad i szafek nie pozwala na pełne ich wysunięcie. Tylko dorosły sobie z nią poradzi.

Drzwi szafy

Szafa albo wysoka szafka kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Aż by się chciało w niej pobuszować, a może nawet wejść do środka... Blokada uniwersalna nadaje się do wszelkiego rodzaju drzwi (także lodówek oraz mebli ze szkła). Ma formę paska o regulowanej długości. Wystarczy ją nakleić. Dziecko nie otworzy jej samo.

Zakazana strefa

Jeśli w twoim domu są miejsca, do których dzieci nie powinny mieć dostępu, załóż bramki ochronne, których malec nie sforsuje. Barierkę można zamontować wewnątrz lub na zewnątrz framugi drzwi, także przed schodami.

Gniazdka elektryczne

Dzieci chętnie wkładają w małe otworki gniazdka przybory do pisania czy części zabawek. Grozi to porażeniem. Można zatem zamontować specjalne modele gniazdek z przesłonami, ale łatwiej kupić zwykłe proste zatyczki. Zaślepki szczelnie zasłaniają gniazdko. Aby je wyjąć, trzeba
mieć specjalny kluczyk.

Ostre krawędzie

Zderzenie biegnącego malca z ostrym kantem stołu, szafki czy ławy może być dla niego szczególnie bolesne. Szalejące dziecko zupełnie nie zwraca uwagi na tego rodzaju przeszkody, więc trzeba je „unieszkodliwić". Miękkie narożniki z gumy syntetycznej lub silikonu nakłada się na rogi mebli.

Okna

Starsze dzieci mogą zacząć wspinać się na parapety. Nie stawiaj więc w pobliżu okien szafek, foteli. Uchylone okno stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo! Blokada uniemożliwi dziecku zbyt szerokie otwarcie okna. Można nią zablokować zarówno zamknięte, jak i otwarte okno. Nadaje się do wszystkich typów.

Śliskie podłoże

Mokre, bose stópki plus śliska wanna to niebezpieczne połączenie. Bardzo łatwo o upadek. Warto więc na dnie wanny ułożyć matę antypoślizgową. (Gumowane siatki antypoślizgowe można także umieścić pod dywanami i chodnikami). Mata antypoślizgowa ma zabawny kształt i zapobiega poślizgnięciom. Można ją też położyć na podłodze.

Schody

Są szczególnie niebezpieczne nawet dla dziecka, które już radzi sobie z chodzeniem. Aby zabezpieczyć to miejsce wykorzystaj pasek antypoślizgowy naklejany na krawędź stopni. Dzięki niemu nóżka tak łatwo się nie zsunie.

Ostrożności nigdy nie za wiele

Przymocuj do ściany niestabilne meble Zwłaszcza te w pokoju dziecka. Maluchy często używają dolnej półki czy szuflady jako stopnia, by wspiąć się wyżej.
Zabezpiecz leki i środki chemiczne Najlepiej przechowuj je w miejscu dla dziecka niedostępnym, na górnych półkach lub w pojemnikach trudnych do otwarcia.
Unikaj stawiania niebezpiecznych przedmiotów (np. gorących napojów) na serwetkach Łatwo mogą spaść i oparzyć lub poranić dziecko,
gdy pociągnie za obrus.
Zabezpiecz drobną siatką kraty na balkonie Zwłaszcza jeśli mają taki rozstaw, że maluch może przecisnąć przez nie głowę.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)