Alergia pokarmowa u dziecka - dieta

dziecko jedzące obiad fot. Fotolia
Jeśli malec nie może pić mleka, jeść serów czy jajek, to co mu dawać do jedzenia, by rozwijał się zdrowo? Podpowiadamy!
/ 18.01.2013 15:04
dziecko jedzące obiad fot. Fotolia

Alergia pokarmowa najczęściej występuje u niemowląt. To dlatego, że układ pokarmowy jest jeszcze niedojrzały, a przez nieszczelną błonę śluzową łatwo przenikają alergeny. Przewód pokarmowy z czasem dojrzewa, dlatego w drugim–trzecim roku życia u wielu dzieci objawy uczulenia na pokarmy znikają. Zdarza się jednak, że alergia na niektóre produkty utrzymuje się dłużej, i to nawet przez całe życie.

Co uczula najczęściej?

Uczulenie powodują białka, a one znajdują się w każdym produkcie żywnościowym. Dlatego właściwie każdy może uczulać. Najczęściej dzieci mają alergię na mleko i jego przetwory (jogurty, kefiry, sery), jajka. Jeśli przypuszczasz, który produkt jest przyczyną problemów, porozmawiaj o tym z pediatrą. A potem na kilka dni wycofaj podejrzany produkt z diety. Objawy alergii powinny minąć. Jeżeli tak się nie dzieje, skontaktuj się z lekarzem. Być może dziecko nie jest jednak uczulone lub jest, ale zupełnie na coś innego.

Bez alergenów

Gdy alergia pokarmowa została potwierdzona, dziecko nie może jeść uczulającego produktu, nawet w najmniejszych ilościach. Dzięki temu błona śluzowa przewodu pokarmowego nie będzie bombardowana alergenami i szybciej dojrzeje. Wykluczenie alergenu z diety to najlepszy sposób leczenia. W ten sposób masz też szansę zatrzymać marsz alergiczny, czyli przechodzenie alergii pokarmowej we wziewną.

Jak pomóc dziecku?

Uważnie czytaj etykiety, by nie podawać maluchowi nawet małych ilości uczulającego produktu. Na co uważać?

Mleko krowie
Jeśli karmisz piersią, nie pij mleka i nie jedz produktów mlecznych. Jeżeli dziecko jest karmione sztucznie, lekarz zaleci mu mieszankę bezmleczną. Nie podawaj maluszkowi jogurtu, kefiru, twarogu, masła, śmietanki, żółtego sera. Pamiętaj, że mleko jest również dodawane do ciast, drożdżówek, bułek maślanych, rogalików francuskich. Niewielkie ilości białek mleka znajdują się też w parówkach, pasztetach mięsnych. Niewielkie ilości mleka mogą znajdować się w niektórych gatunkach pieczywa, czekoladzie, batonach, cukierkach (np. krówkach).

Jajko
Silnym alergenem jest jego białko. Do diety alergika wprowadź żółtko po 10. miesiącu, a całe jajko – po 18. miesiącu. Pamiętaj, że jajka mogą być składnikiem ciastek, ciast, maślanych bułek, sosów, majonezów. Gdy przygotowujesz w domu kotlety, naleśniki, placki, ciasta, musisz je robić bez jajek. Niektóre dzieci uczulone na jajka kurze, mogą jeść przepiórcze.

Gluten
To rodzaj białka, które znajduje się w pszenicy, życie, jęczmieniu. Dziecko uczulone na gluten nie może jeść pieczywa i ciast z mąki pszennej oraz żytniej. Gluten znajduje się też w wielu gotowych produktach, np. pasztetach, keczupach, sosach, majonezach. Nie podawaj ich!

Ryby
U dzieci uczulenia na ryby zdarzają się rzadko, ale bywają silne. Malec może mieć nieprzyjemne objawy nawet na sam zapach ryb. Z tego powodu koniecznie wyklucz je z diety!

Mięso
Jeśli malec jest uczulony na mleko, ostrożnie podawaj mu cielęcinę oraz wołowinę. Z kolei brzdąc uczulony na jajko czasem ma reakcję alergiczną po zjedzeniu mięsa kurczaka.

Warzywa
Uczulenia zdarzają się rzadko (najczęściej na pomidory, selery, paprykę). Bardzo bezpieczne są za to: dynia, marchew, brokuły, buraki, cebula, kalarepka, kalafior, zielony groszek, cukinia. Można je wprowadzać do diety jako pierwsze.

Owoce
Najczęściej uczulają cytrusy (cytryny, pomarańcze, mandarynki, kiwi), a z rodzimych owoców: truskawki, poziomki. Za najmniej alergizujące uważa się: jabłka, jagody, gruszki, brzoskwinie, morele, winogrona, banany, maliny. Przy wprowadzaniu owoców do diety dziecka najlepiej na początku podawać je gotowane. Gdy malec nie będzie miał objawów alergii, owoce można zacząć podawać w postaci soków czy przecierów.

Słodycze
Częstym alergenem jest kakao, dlatego zdarza się, że dzieci nie mogą jeść czekolady i słodyczy je zawierających. Jeśli maluch jest uczulony na pyłki roślin, ostrożnie podawaj mu miód (ze względu na zawarte w nim pyłki).

Orzechy
Uczulenia zdarzają się rzadko (zwykle na orzeszki ziemne), ale reakcje u dziecka mogą być bardzo silne. Uważnie czytaj etykiety produktów, zwłaszcza słodyczy (orzechy bardzo często wchodzą w ich skład).

Redakcja poleca

REKLAMA