Adopcja - jak powiedzieć o niej dziecku

adopcja - jak powiedzieć o niej dziecku fot. Fotolia
Informacji o adopcji nie wolno ukrywać przed maluchem. Podpowiadamy, w jaki sposób powinnaś poinformować o tym dziecko!
Agata Bernaciak / 02.10.2013 16:19
adopcja - jak powiedzieć o niej dziecku fot. Fotolia

1. Czy mówić w ogóle o tym dziecku?

Niezależnie od wszystkiego, rodzice powinni powiedzieć dziecku, że zostało adoptowane. Ta rozmowa na pewno nie będzie należeć do najprzyjemniejszych, lecz w późniejszym czasie może uchronić nas od takich sytuacji, że dziecko dowie się prawdy od osób trzecich.

2. Kiedy powiedzieć dziecku, że zostało adoptowane?

Nie należy czekać zbyt długo, aż dziecko osiągnie odpowiedni wiek. O adopcji powinno się mówić już od najwcześniejszych lat, by przyzwyczaić je do tego faktu.

3. W jaki sposób powiedzieć o adopcji?

Rozmowa przede wszystkim powinna przebiegać naturalnie i swobodnie, tak by dziecko mogło zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi. Zaczynając rozmowę warto zacząć od prostej informacji np.: „Bardzo pragnęliśmy mieć taki skarb, jakim jesteś ty. Poszliśmy do domu, w którym jest dużo dzieci, tam odnaleźliśmy ciebie i zabraliśmy cię do domu”. To powinno wystarczyć dziecku, gdy jest w okresie przedszkolnym.

4. Co robić, gdy dziecko pyta o biologicznych rodziców?

Gdy maluch zacznie zadawać pytania o swoich biologicznych rodziców, również nie można ukrywać przed nim prawdy. Nie należy też tworzyć fałszywego wizerunku biologicznego rodzica, by dziecko nastawiło się do niego wrogo lub obciążyło winą siebie. Pamiętajmy, że dzieci, szczególnie te małe, są bardzo wrażliwe, dlatego tak ważne jest właściwe przeprowadzenie rozmowy o adopcji.

5. Czy należy obawiać się reakcji dziecka?

Rodzice adopcyjni nie powinni obawiać się odrzucenia ze strony dziecka, jeśli przekażą tą informację we właściwy sposób. Bardzo ważną rzeczą jest również to, aby poradzić sobie z własnymi lękami, w przeciwnym razie zostaną przekazane dziecku.

napisane na podstawie materiałów prasowych Biomedical

Redakcja poleca

REKLAMA