ADHD – jak je rozpoznać

dziewczynka krzyczy fot. Fotolia
Sprawdź to!
/ 11.05.2016 09:08
dziewczynka krzyczy fot. Fotolia

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z problemem koncentracji uwagi to najczęstsze zaburzenie rozwojowe u dzieci. Objawy ADHD z reguły zauważane są przez osoby z otoczenia dziecka w momencie, kiedy rozpoczyna ono naukę w szkole podstawowej. Często sygnały jednak pojawiają się wcześniej.

Jak rozpoznać ADHD?

Twój maluch jest nadpobudliwy i podejrzewasz u niego ADHD? Zwrócić uwagę na:

  • Nadruchliwość: niemożność pozostawania w bezruchu nawet przez krótki czas; bezcelowe chodzenie i bieganie; raczej bieganie niż chodzenie; machanie rękami i nogami; gadatliwość; ciągłe wykonywanie nawet drobnych ruchów, np. bujanie się na krześle.
  • Impulsywność: częste wtrącanie się w rozmowy innych osób; wybuchy złości; pochopność w działaniu; podatność na sugestie – dziecko łatwo namówić do zrobienia czegoś głupiego; kłopoty z planowaniem, co jest zwłaszcza widoczne, kiedy ma samodzielnie wykonać jakieś zadanie; częsta irytacja; brak cierpliwości.
  • Zaburzenia uwagi: problem z wykonaniem dłuższego zadania złożonego z kilku poleceń; nadmierne roztargnienie; rozpoczynaniem kolejnej czynności bez ukończenia poprzedniej.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli niepokoi cię zachowanie dziecka, wybierz się z nim do poradni psychologicznej, gdzie na podstawie rozmów z rodzicami, obserwacji dziecka i psychologicznych testów zostanie postawiona diagnoza (zwykle potrzeba 2–3 spotkań). Specjalista zaleci dalsze postępowanie i terapię dziecka z ADHD.

Tekst napisany na podstawie artykułu Alicji Daszkiewicz opublikowanego w dwutygodniku "Przyjaciółka".


Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Jak rozpoznać objawy ADHD u dziecka?
ADHD - jak z nim żyć
ADHD - nowa dziecięca epidemia

Redakcja poleca

REKLAMA