Zmiana położenia płodu

Jestem w 35 tyg. ciąży, a mój dzidziuś ułożony jest w pozycji pośladkowej. Czy do dnia porodu może się jeszcze odwrócić główką w dół?
/ 09.10.2009 13:42
Zmiana położenia płodu
Jestem w 35 tyg. ciąży, a mój dzidziuś ułożony jest w pozycji pośladkowej. Czy do dnia porodu może się jeszcze odwrócić główką w dół? Czy szanse są raczej znikome? (Pierwszy poród odbył się prawidłowo). Czy przy takim ułożeniu dziecka zalecane jest cesarskie cięcie czy lepiej rodzić siłami natury?

Kasia
Różne są teorie. Jedni przedstawiciele służby zdrowia uważają, że w tym tygodniu nie ma już szansy na obrót płodu, natomiast inni uważają, że możliwe jest aby płód zmienił położenie.

„Kiedy w 36. tygodniu ciąży okaże się, że dziecko ułożone jest pośladkowo, powinnaś spacerować przynajmniej godzinę dziennie na świeżym powietrzu. W związku z tym, że główka jest najcięższą częścią ciała i ma skłonność do opadania w dół pod działaniem siły ciężkości, spacer pobudzi dziecko do obrotu. Można również zachęcić dziecko do zmiany pozycji, wykonując odpowiednie ćwiczenia. Połóż się na plecach, na ułożonej na podłodze poduszce. Unieś biodra do góry, podkładając pod nie kilka poduszek. W tej pozycji płód odsunie się od miednicy i może zacząć się poruszać. Wykonuj te ćwiczenia przez 10 minut, kilka razy dziennie. Zanim dziecko się odwróci, może upłynąć od 10 do 14 dni. Jeśli tak się stanie i poczujesz zmianę, nie wykonuj tego ćwiczenia więcej. Zacznij dłuższe (godzinne) spacery, kucaj i schylaj się do przodu, żeby główka dziecka obniżyła się i skierowała do kanału rodnego”. Dr P. Agrawal „Odkrywam macierzyństwo”.
Moim zdaniem zawsze jakieś szanse są na zmianę położenia. Jeśli kobieta jest wieloródką (tak jak pani – drugi poród) przy takim położeniu płodu, poród może odbyć się siłami natury. Położenie pośladkowe jest bezwzględnym wskazaniem do cięcia cesarskiego ale tylko u pierwiastki.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna


Redakcja poleca

REKLAMA