Zakażenie układu moczowego
Witam! proszę mi doradzić, co robić aby zakażenie ukł. moczowego nie nawracały. Moja córka miała już je 2 razy, a ja boję się że znów powróci. Lekarz straszy mnie dodatkowo, że trzeba w szpitalu wykonać badania, czy nie ma jakiejś zastawki w nerkach i czy bakterie nie niszczą nerek... proszę o poradę.
Nie podaje pani wieku dziecka - dlatego napiszę ogólne postępowanie.Witam! proszę mi doradzić, co robić aby zakażenie ukł. moczowego nie nawracały. Moja córka miała już je 2 razy, a ja boję się że znów powróci. Lekarz straszy mnie dodatkowo, że trzeba w szpitalu wykonać badania, czy nie ma jakiejś zastawki w nerkach i czy bakterie nie niszczą nerek... proszę o poradę.
mat
Dziecku należy podawać dużo płynów do picia, aby pobudzić wytwarzanie i wydalanie moczu by w ten sposób wypłukać (jeśli akurat są) jak najwięcej zarazków.
Zwłaszcza w nawracających zakażeniach należy dbać bardzo o higienę - głównie u dziewczynek bo u nich łatwiej o zakażenie układu moczowego. Podmywanie zawsze od przodu do tyłu aby nie zanieczyszczać cewki moczowej i pochwy drobnoustrojami z okolicy odbytu.
Do higieny intymnej stosować płyny tylko o naturalnym pH nie jakieś zapachowe (jeśli córka jest starsza to niech nie stosuje pachnących wkładek i podpasek), gdyż inne środki mogłyby niszczyć prawidłową florę bytującą na błonach śluzowych. Zniszczenie prawidłowej flory ułatwia namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych (grzybów). Można dziecku podawać Lakcid.
Czasami wychłodzenie zwiększa skłonność do zakażenia układu moczowego. Dlatego proszę zwrócić szczególną uwagę na ubranie dziecka (nie wolno też przegrzewać) - pilnując, aby było dostosowane do pogody. Dziecko nie powinno siadać na kamieniach ani na murkach w chłodne dni. Na basenie popływaniu zdejmować mokry strój, aby w nim nie siedzieć.
U małego niemowlęcia do podmywania najlepiej używać płatków zamoczonych w wodzie i ewentualnie namydlonych szarym mydłem (np. do usunięcia stolca). Dziecku nie powinno zakładać się sztucznej bielizny tylko bawełnianą – np. majteczki, rajstopki, no chyba, że to maluszek używający pampersów.
Jeśli to starsza córeczka można kupić w aptece profilaktyczne herbatki ziołowe.
Co do sugerowanych badań przez lekarza myślę, że warto się zgodzić np. na badanie usg najpierw (a potem inne, które sugeruje lekarz) - bo jeśli faktycznie są jakieś mechaniczne przyczyny takiego stanu to najpierw trzeba usunąć przyczynę, a nie tylko leczyć już skutki.
Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna