Wymioty w ciąży

Nudności i wymioty są najczęstszymi dolegliwościami, z jakimi borykają się kobiety w czasie ciąży. Szacuje się, że aż 50% kobiet w ciąży cierpi na te oba schorzenia jednocześnie, a kolejne 25% ciężarnych doświadcza samych nudności. Czy z tymi dolegliwościami można walczyć?
Wymioty w ciąży

Pojawiające się bez przyczyny nudności i wymioty u kobiety są zaliczane do tzw. przypuszczalnych objawów ciąży, czyli takich, dzięki którym kobieta może podejrzewać, że jest w ciąży, ale nie oznaczają, że musi być. Nudności u normalnie funkcjonującej młodej kobiety mogą być objawem nie tylko ciąży, ale zwykłej infekcji wirusowej lub bakteryjnej, mogą pojawić się jako reakcja na leki, czy też być objawem choroby lokomocyjnej, a także mogą mieć wiele, wiele innych przyczyn, nie tylko ciążowych.

Kiedy to właśnie ciąża?

Początek nudności w czasie ciąży zaczyna się około 4-6 tygodnia ciąży. Największe ich nasilenie występuje pod koniec pierwszego trymestru (tj. 9-12 tydzień ciąży), a ustępują zwykle do 20. tygodnia. Ponad połowa ciężarnych, jeśli już doświadczy tych dolegliwości, boryka się z nimi w godzinach porannych i są to najczęściej kobiety będące w ciąży po raz pierwszy. Niestety część kobiet miewa nasilone nudności też i wieczorem lub towarzyszą im przez całą dobę.

Jakie są przyczyny nudności?

Do tej pory nie ustalono czynników wywołujących nudności ani nie odnaleziono skutecznych metod prewencji ich wystąpienia. Postulowanym winowajcą jest ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) – hormon, którego stężenie wzrasta w trakcie ciąży. Nie bez znaczenia pozostają czynniki psychiczne – zaobserwowano bowiem, że na nudności i wymioty w trakcie ciąży częściej cierpią kobiety z wyższym poziomem lęku.

Polecamy: Jaki wpływ ma stres na gospodarkę hormonalną

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia nudności można zaliczyć otyłość, ciąże wielopłodowe, nasilone nudności i wymioty w poprzedniej ciąży, zaburzenia odżywiania się występujące przed ciążą, a także nadczynność tarczycy, która może towarzyszyć tzw. niepowściągliwym wymiotom ciężarnych – postaci nudności i wymiotów w ciąży, która może doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych w czasie ciąży.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych

Łagodne nudności i wymioty nie powodują zaburzeń wodno-elektrolitowych, niedożywienia ani nie niosą konsekwencji dla płodu. Skrajną postacią nudności i wymiotów są niepowściągliwe wymioty, definiowane jako uporczywe wymioty, prowadzące do wyniszczenia ze spadkiem masy ciała i ketonurią, którym towarzyszą nieprawidłowości w gospodarce elektrolitowej, a także zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy. Niepowściągliwe wymioty wymagają leczenia szpitalnego.

Metody walki z dolegliwościami

Przede wszystkim zadbaj o higienę odżywiania. Jedz częstsze i mniejsze posiłki (6-8 razy dziennie). Pij dużo wody mineralnej niegazowanej między posiłkami, ale nie w trakcie. Powinnaś także unikać smażonych potraw, mocno przyprawionych dań, a także drażniących zapachów. Działanie lecznicze wykazuje herbatka z imbiru. Na poranne nudności sprawdzonymi metodami są zjedzenie przed wstaniem z łóżka sucharka, biszkopta, migdałów lub łyżki płatków zbożowych.

Czytaj też: Rozwój dziecka w 5 i 6 tygodniu ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/6 lat temu
Naleze do tych 25^ wybrancow :) tylko same nudnosci, najwieksze nasilenie mialy w 4-5 tydzien ciazy. Strasznie duzo wtedy spalam, a poranny zapach kawy w biurze mnie odrzucal. Pojawily sie tez dusznosci, trudno mi bylo jechac na rowrze. Wydawalo sie wtedy, ze to kondycja spada i trzeba troche wiecej pocwiczyc. Smieszne bylo to, ze moja pierwsza ciaza i myslalam ze te wszystkie dziwne objawy to grypa zoladkowa. Na te wszystkie dolegliwosci najlepiej pomaga woda z cytryna albo herbatka z korzeniem imbiru, pozdrawiam kochane.
/8 lat temu
Witam no cóż na wymioty w ciąży nie ma doskonałej rady ,ja też to przechodziłam tylko ja najgorsze miałam w nocy ,wystarczyło że sie położyłam do łóżka i zaczynał sie maraton do łazienki, piłam wtedy dużo wody z cytryna (ponoć miała pomagać),a na wytężony węch tez nie ma rady ,może ci przejdzie w nastepnych miesiącach(ale radze sie przyzwyczaić)cóż takie uroki ciąży,musimy sie przemęczyc ale czyż nie jest warto ,życze zdrowia i gorąco pozdrawiam.
/8 lat temu
ja miałam słabe wymioty ale czasem mnie tak męczyły i dostałam od ginekologa czopki TORECAN tylko nie pamiętam czy były na receptę a było to 9 miesięcy temu. A co do takich zachowań moja siostra miała takie same byle co wymiotowała i też na widok pijaków więc się nie martw głowa do góry zdrówka dla maleństwa
POKAŻ KOMENTARZE (1)