Wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży
Nudności i wymioty są najczęstszymi dolegliwościami, z jakimi borykają się kobiety w czasie ciąży. Szacuje się, że aż 50% kobiet w ciąży cierpi na te oba schorzenia jednocześnie, a kolejne 25% ciężarnych doświadcza samych nudności. Czy z tymi dolegliwościami można walczyć?
/ 28.09.2016 15:20
Wymioty w ciąży

Pojawiające się bez przyczyny nudności i wymioty u kobiety są zaliczane do tzw. przypuszczalnych objawów ciąży, czyli takich, dzięki którym kobieta może podejrzewać, że jest w ciąży, ale nie oznaczają, że musi być. Nudności u normalnie funkcjonującej młodej kobiety mogą być objawem nie tylko ciąży, ale zwykłej infekcji wirusowej lub bakteryjnej, mogą pojawić się jako reakcja na leki, czy też być objawem choroby lokomocyjnej, a także mogą mieć wiele, wiele innych przyczyn, nie tylko ciążowych.

Kiedy to właśnie ciąża?

Początek nudności w czasie ciąży zaczyna się około 4-6 tygodnia ciąży. Największe ich nasilenie występuje pod koniec pierwszego trymestru (tj. 9-12 tydzień ciąży), a ustępują zwykle do 20. tygodnia. Ponad połowa ciężarnych, jeśli już doświadczy tych dolegliwości, boryka się z nimi w godzinach porannych i są to najczęściej kobiety będące w ciąży po raz pierwszy. Niestety część kobiet miewa nasilone nudności też i wieczorem lub towarzyszą im przez całą dobę.

Jakie są przyczyny nudności?

Do tej pory nie ustalono czynników wywołujących nudności ani nie odnaleziono skutecznych metod prewencji ich wystąpienia. Postulowanym winowajcą jest ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) – hormon, którego stężenie wzrasta w trakcie ciąży. Nie bez znaczenia pozostają czynniki psychiczne – zaobserwowano bowiem, że na nudności i wymioty w trakcie ciąży częściej cierpią kobiety z wyższym poziomem lęku.

Polecamy: Jaki wpływ ma stres na gospodarkę hormonalną

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia nudności można zaliczyć otyłość, ciąże wielopłodowe, nasilone nudności i wymioty w poprzedniej ciąży, zaburzenia odżywiania się występujące przed ciążą, a także nadczynność tarczycy, która może towarzyszyć tzw. niepowściągliwym wymiotom ciężarnych – postaci nudności i wymiotów w ciąży, która może doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych w czasie ciąży.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych

Łagodne nudności i wymioty nie powodują zaburzeń wodno-elektrolitowych, niedożywienia ani nie niosą konsekwencji dla płodu. Skrajną postacią nudności i wymiotów są niepowściągliwe wymioty, definiowane jako uporczywe wymioty, prowadzące do wyniszczenia ze spadkiem masy ciała i ketonurią, którym towarzyszą nieprawidłowości w gospodarce elektrolitowej, a także zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy. Niepowściągliwe wymioty wymagają leczenia szpitalnego.

Metody walki z dolegliwościami

Przede wszystkim zadbaj o higienę odżywiania. Jedz częstsze i mniejsze posiłki (6-8 razy dziennie). Pij dużo wody mineralnej niegazowanej między posiłkami, ale nie w trakcie. Powinnaś także unikać smażonych potraw, mocno przyprawionych dań, a także drażniących zapachów. Działanie lecznicze wykazuje herbatka z imbiru. Na poranne nudności sprawdzonymi metodami są zjedzenie przed wstaniem z łóżka sucharka, biszkopta, migdałów lub łyżki płatków zbożowych.

Czytaj też: Rozwój dziecka w 5 i 6 tygodniu ciąży

Redakcja poleca

REKLAMA