POLECAMY

Witaminy w czasie ciąży

Już dziś zadbaj o to, aby ani tobie ani maluszkowi nie brakowało żadnych witamin. Podpowiadamy, co które na co pomogą.
Witaminy w czasie ciąży fot. Panthermedia
Gdy jesteś całkiem zdrowa
Jeśli nie przestrzegasz żadnej diety (np. antyalergicznej albo wegetariańskiej), jesz codziennie pięć urozmaiconych posiłków, dużo owoców i warzyw, a oprócz tego chude mięso, ryby, nabiał, kasze, nie musisz w czasie ciąży brać żadnych preparatów! Wszystkie cenne składniki przekazujesz dziecku w tym, co jesz. Jeżeli nie masz pewności, czy twój jadłospis jest idealny i bierzesz gotowe preparaty, to pamiętaj, że są one tylko dodatkiem do diety – organizm łatwiej przyswaja witaminy z warzyw i owoców.

Na diecie wegetariańskiej
Zamiast mięsa możesz jeść więcej kasz, fasoli, orzechów i moreli. Licz się z tym, że lekarz zaleci ci przyjmowanie preparatów witaminowych. To także konieczne, gdy masz alergię na mleko krowie.

Gdy męczą cię nudności
Ciążowe kłopoty z żołądkiem często oznaczają też mniejszy apetyt. Aż się prosi, abyś wzięła dodatkowe witaminy. Bo gdy wymiotujesz, są szczególnie potrzebne. Dlatego jedz jak najwięcej owoców i warzyw. Pomocne mogą być gotowe preparaty witaminowe. Niestety, często podrażniają one żołądek. Powiedz o tym lekarzowi, na pewno coś na to poradzi.

Masz anemię
Gdy twój organizm pracuje dla dwojga, spada ilość hemoglobiny i czerwonych krwinek we krwi, co może doprowadzić do anemii (a to oznacza, że krwinki nie dostarczają dziecku odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych). Zadbaj, aby na twoim talerzu często gościły ryby, zielone warzywa, orzechy, morele i mięso. To bogactwo żelaza. Lekarz zaleci przyjmowanie preparatów krwiotwórczych: żelaza i witamin z grupy B.

Łapią cię skurcze
Drętwiejące nogi, kołatanie serca, dziwny ból w mięśniach? Najprawdopodobniej brakuje ci magnezu! Jedz zatem kasze, migdały, figi, banany, ryby, pij kakao i niegazowaną wodę mineralną bogatą w magnez. Lekarz może ci również przepisać preparaty zawierające ten pierwiastek.

Na uspokojenie skołatanych nerwów
Dla niektórych kobiet ciąża jest na tyle stresującym wydarzeniem, że muszą przyjmować preparaty uspokajające. Wielu lekarzy rozumie, że kobiecie może być wtedy ciężko i zaleca przyjmowanie kropli walerianowych. Zatem jeśli w ciąży odczuwasz niepokój, jesteś podenerwowana i rozdrażniona, możesz zapytać lekarza, czy i ty możesz je zażywać. Ciężarnym, które nie odczuwają żadnych psychofizycznych zmian, środki uspokajające nie są potrzebne.
Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Jeśli chodzi o zestawy witamin dla ciężarnych, to moja położna poleca Folik Mama na końcowy etap ciązy z dha, magnezem, witaminą D.
/3 lata temu
Prenalen w ogóle ma specjalnie dobrany dla kobiety ciężarnej zestaw witamin. Warto go brać codziennie aby być pewną, ze się dostarczyło wszytskiego czego nasz organizm w tym czasie potrzebuje.
/3 lata temu
Mi lekarz powiedzial zeby uzupelnila magnez i kwas foliowy, wybralam wtedy prenalen, bo ma to wszystko zawarte razem. Warto tez zmienic nawyki zywieniowe na zdrowsze.