Tak się rodzi życie

Tak się rodzi życie
Najpierw malusieńka kropeczka, potem coś na kształt rybki z pulsującym serduszkiem, a na końcu mały człowiek.
/ 01.04.2010 08:43
Tak się rodzi życie
Zanim dziecko przyjdzie na świat, czeka je wiele etapów rozwoju. Tak niesamowitych, że spokojnie można je uznać za cud.

Chłopiec lub dziewczynka

Płeć dziecka określają dwa z 46 chromosomów. Plemnik i jajeczko zawierają po jednym z nich. Komórka jajowa ma zawsze chromosom X, natomiast plemnik – X lub Y. Płeć zatem zależy od tego, jaki plemnik zapłodni komórkę jajową.
Córeczka. Urodzisz ją, jeżeli jajeczko zostanie zapłodnione przez plemnik X. Według jednej z teorii większą szansę na córkę masz wtedy, gdy do stosunku doszło kilka dni przed owulacją (bo plemniki z X są większe, wolniejsze, ale żyją dłużej).
Synek. Przyjdzie na świat, jeśli komórka jajowa została zapłodniona przez plemnik Y. Szanse na synka zwiększają się, gdy współżyjesz w dniu owulacji albo tuż po niej (ale nie za często).

Czy będą bliźniaki?
Są dwa rodzaje bliźniąt: jednojajowe i dwujajowe. Na czym polegają różnice między nimi?
Jednojajowe. Rozwijają się z pojedynczego jajeczka zapłodnionego jednym plemnikiem. Jajo dzieli się na dwie komórki, które oddzielają się, tworząc dwie zygoty. Kontynuują one podziały aż do powstania dwóch płodów mających identyczne geny. Dzieci więc mają taką samą płeć, taki sam kod genetyczny, wygląd itd.
Dwujajowe. Rozwijają się, gdy dwie komórki jajowe zostaną zapłodnione przez dwa plemniki. Każdy płód ma swój zestaw genów, a dzieci po narodzinach mogą być różnej płci i nie są do siebie bardziej podobne niż rodzeństwo.

1. miesiąc
Twoje dziecko jest takie maleńkie, że bez szkła powiększającego ani rusz! Zarodek jest jak ziarenko maku. Wyobraź sobie swoje maleństwo, które zmieści się na... czubku szpilki!

2. miesiąc
W piątym tygodniu może już się równać z ziarnem ryżu! A kilka dni później nawet z pestką słonecznika. Pod koniec miesiąca zamieni się w... fasolkę perłową.

3. miesiąc
Na początku tego miesiąca dziecko ma wielkość truskawki. Rośnie jednak w zawrotnym tempie. Tak, że pod koniec trzeciego miesiąca wielkością przypomina już raczej owoc kiwi!

4. miesiąc
W 17. tygodniu dziecko mierzy 12 centymetrów i waży 100 gramów. Ciągle więc maluszek zmieściłby się w dłoni. Ale tydzień później ma już dwa centymetry więcej! Niezłe tempo.

5. miesiąc
To już naprawdę duuuuży banan – maluch ma 18,5 centymetra i 300 gramów. Od tej pory jednak tempo wzrostu trochę zwalnia. Nastał czas na doskonalenie swoich funkcji.

6. miesiąc
Wolniejsze tempo nie oznacza jednak przystanku. Pod koniec tego miesiąca brzdąc waży już ponad pół kilograma i mierzy 22-23 centymetry. Brzmi poważnie, prawda?

7. miesiąc
No i proszę, proszę! Dziecko mierzy już teraz 37-38 centymetrów i waży około 1250 gramów. Wielkością przypomina małą dynię. A to jeszcze przecież nie koniec!

8. miesiąc
Twój maluszek pokonuje kolejne dystanse – 44, 46, 48 centymetrów – i powoli zbliża się do mety. Pod koniec tego miesiąca może już nawet ważyć około 2700 gramów!

9. miesiąc
Gdy się urodzi, będzie mierzyć 50, 51, nawet 60 centymetrów i ważyć ponad trzy kilo. W ciągu dziewięciu miesięcy pokonało drogę od ziarenka maku do dorodnego bobaska. To prawdziwy cud!

Tekst: Aleksandra Sokalska/Mamo to ja

Redakcja poleca

REKLAMA