Skurcze mięśni brzucha i nóg

Obecnie zaczął mi się 18 tydzień ciąży. Zadam może dość nietypowe pytanie, ale liczę na w miarę wyczerpującą i fachową odpowiedź. Męczy mnie pytanie czy przez częste schylanie się np. podczas sprzątania, bądź dość silne skurcze mięśni brzucha występujące najczęściej rano po przebudzeniu razem ze skurczami nóg można zaszkodzić dziecku?
/ 10.04.2009 10:02
Skurcze mięśni brzucha i nóg

Obecnie zaczął mi się 18 tydzień ciąży. Zadam może dość nietypowe pytanie, ale liczę na w miarę wyczerpującą i fachową odpowiedź. Męczy mnie pytanie czy przez częste schylanie się np. podczas sprzątania, bądź dość silne skurcze mięśni brzucha występujące najczęściej rano po przebudzeniu razem ze skurczami nóg można zaszkodzić dziecku? Martwi mnie mianowicie czy nie dojdzie do ściśnięcia dziecka co może spowodować np. brak oddechu albo coś w tym rodzaju. Bardzo proszę o odpowiedź, bo nie chciałabym bezwiednie zrobić dziecku krzywdy. Dodam, że krępuję się zadać takie, może dość błahe pytanie mojemu lekarzowi. Z góry dziękuję za odpowiedź. To dla mnie bardzo ważne. To moja pierwsza bardzo upragniona ciąża.

Mimi
Nie ma pytań błahych. Proszę nie wstydzić się pytać lekarza o różne rzeczy - nawet jeśli wydają się to sprawy oczywiste. Dobry lekarz powinien zawsze mieć czas na udzielenie odpowiedzi na wszystkie dręczące pacjentkę pytania. Skurcze nóg, które występują u pani są pewnie spowodowane niedoborem magnezu. Dlatego proszę więcej spożywać np. orzechów, ziaren zbóż, szpinaku. Dzienne zapotrzebowanie na magnez dla kobiety ciężarnej to od 270 do 300 mg dziennie. Częste schylanie przez kobietę ciężarną nie szkodzi maluchowi a i też nie utrudnia jego oddychania. Płód znajduje się w worku owodniowym, w którym to są wody płodowe. Jednym z zadań płynu owodniowego jest ochrona płodu przed wysychaniem, urazami mechanicznymi, wahaniami temperatury. Płyn owodniowy tworzy miejsce dla wzrostu płodu. Płyn ten również ochrania przed uciskiem pępowiny i naczyń kosmówki. Jest to bardzo ważne, gdy nie ma ucisku pępowiny ponieważ jedno naczynie w pępowinie odpowiedzialne jest za doprowadzenie od łożyska krwi utlenionej do płodu, a inne naczynia odprowadzają krew odtlenioną od płodu do łożyska. Oczywiście też nie oznacza to, że można długo pozostawać w pozycji schylonej ponieważ może to utrudniać przepływ krwi u ciężarnej (może robić się słabo). W ciąży zaleca się więcej odpoczynku - dlatego z tym sprzątaniem na błysk można zwrócić się np. do męża o pomoc. Nie należy się przeciążać np. przy podnoszeniu jakiegoś „ciężaru” należy najpierw ugiąć nogi w kolanach (szeroko je rozstawić) złapać „ciężar” blisko ciała i dopiero wstawać. Ale jeśli nie ma potrzeby podnoszenia ciężarów to lepiej tego nie robić. Co do skurczy mięśni brzucha (mam nadzieję, że one są samoistne a nie wynikiem jakichś intensywnych ćwiczeń, których w ciąży należy zaniechać) to proszę wspomnieć o tym lekarzowi być może zleci nospę.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna

Redakcja poleca

REKLAMA