Przeźroczysty płyn z piersi

Wydziela mi się z brodawek nie mleko, a taki płyn przeźroczysty. Czy już można stosować wkładki laktacyjne? I czy to jest normalne?
/ 17.06.2009 09:45
Przeźroczysty płyn z piersi

Jestem w 32 tygodniu ciąży. Wydziela mi się z brodawek nie mleko, a taki płyn przeźroczysty. Czy już można stosować wkładki laktacyjne? I czy to jest normalne? A jeszcze piersi mnie nie bolą, ale bolą mnie brodawki, co można robić żeby tak nie bolały, boję się że będą pękać później. Co Pani może mi doradzić? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Anna B
Nie ma pani najmniejszych podstaw do tego aby myśleć, że coś się złego dzieje. U wielu przyszłych mam już pod koniec ciąży pojawia się pokarm. Oczywiście niewielkie ilości... Ten płyn to siara. Wydziela się on samoistnie, najczęściej w nocy. Jest to normalne zjawisko - po prostu piersi przygotowują się do karmienia dziecka. Jako, że siara może pobrudzić ubranie to warto stosować wkładki laktacyjne. Piersi w czasie ciąży u niektórych kobiet są bardzo wrażliwe. Proszę nosić wygodny stanik na szerokich ramiączkach (zadbać o to, żeby nie był za mały). Proszę nosić wkładki, ponieważ wilgoć może przyczyniać się do podrażniania brodawek. Proszę się nie obawiać na przyszłość, jeśli będzie się coś złego dziać z brodawkami można leczyć je własnym pokarmem - ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, należy wietrzyć brodawki lub stosować krem np. Bepanthen.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna