Pielęgnacja noworodka donoszonego

Jaka jest podstawowa pielęgnacja noworodka donoszonego i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
/ 07.04.2009 12:17
Pielęgnacja noworodka donoszonego

Jaka jest podstawowa pielęgnacja noworodka donoszonego i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Slavusia


Myślę, że każda mamusia dobrze wie, na czym polega pielęgnacja noworodka donoszonego - tylko musi trochę poćwiczyć i wszystko będzie dobrze. Noworodkowi większą część czasu zabiera sen i jedzonko.
W przypadku noworodka donoszonego i nie tylko szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację kikuta pępowinowego lub pierścienia po kikucie pępowinowym. Codziennie należy przemywać skórę dokoła pępowiny. Na gojący się kikut pępowinowy nie powinno zakładać się opatrunków (mam na myśli warunki domowe). Dopóki kikut pępowinowy samodzielnie nie odpadnie, należy pielęgnować go fioletem (pioktanina). Gdy kikut odpadnie, należy do pielęgnacji używać spirytusu 70% (często „wlewać” go do pierścienia - miejsca, w którym wychodził kikut pępowinowy). Można również używać spirytusu, gdy kikut jeszcze pozostaje.
Należy tak zawijać pieluszkę, aby do pępowiny dochodziło powietrze i mocz nie podrażniał jej. Jeśli pojawi się ropna wydzielina lub zaczerwienienie skóry wokół pierścienia, należy udać się z dzieckiem do pediatry - może być potrzebny krem z antybiotykiem.
Często u noworodków pojawia się żółta wydzielina w oczkach. Do pielęgnacji oczu należy używać roztworu soli fizjologicznej (można kupić w aptece). Oczka przemywa się czystym wacikiem, zaczynając od kącika zewnętrznego oka w kierunku do nosa (kącika wewnętrznego). Jeśli ropna wydzielina utrzymuje się przez dłuższy czas, należy udać się do pediatry.
Co do przewijania i ubierania maluszka, proszę przeczytać w artykułach, które już ukazały się w dziale Dziecko. Szczególnie ważne jest, aby nie przegrzewać dziecka, ale też go nie wychładzać.
Troszkę o kąpieli:
nigdy nie zostawiaj dziecka samego na "miejscu" do przewijania - czy to przewijak, czy kanapa itd. Zestaw do kąpieli przygotuj zanim wyjmiesz malucha z łóżeczka. Przed włożeniem dziecka do wanienki sprawdź temperaturę wody - albo termometrem, albo wkładając łokieć - woda nie powinna go parzyć. Mocno trzymaj dziecko, aby się nie wyślizgnęło. Po kąpieli dokładnie osuszaj wszystkie fałdki skórne - kark, pachwiny, pod paszkami. Przydatny będzie ręcznik z kapturkiem. Ciałko zawsze osusza się ruchem dotykowym a nie trącym. Do pielęgnacji pośladków lepiej używać płatków i normalnej wody, ponieważ niektóre rodzaje nawilżonych chusteczek mogą uczulać dziecko. Jeśli zdecydujesz się na używanie tych chusteczek, to używaj tych bez dodatków alkoholu. Po umyciu pośladków stosuj kremy zapobiegające odparzeniom, np. sudocrem, alantan itp. Ostrożnie z pudrami, ponieważ często się zbrylają i grudki powodują powstawanie odparzeń. Przy podmywaniu należy pamiętać o prawidłowym kierunku - u dziewcząt wargi sromowe przemywamy od góry w kierunku odbytu. U chłopców nie wolno odciągać napletka.
Przy pielęgnacji skóry należy pamiętać o tym, aby raczej nie smarować całego ciałka oliwką - tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba, tzn. skóra jest wysuszona (lub tylko te miejsca, które są suche, np. stópki). Jeśli naoliwi się całe ciało i na to założy się ubranko, działa to jak warstwa „izolacyjna” - to tak jakby, przepraszam za brzydkie porównanie, naoliwionego kurczaka wstawić do piekarnika - jeszcze raz przepraszam, ale chcę wyjaśnić, na czym to polega. Jeśli naoliwi się ciałko, a na to zakłada ubranko, skóra dziecka ma utrudnione oddychanie (jest jej gorąco). Dlatego coraz częściej zaleca się stosowanie nie oliwki a mgiełki.
Warto pamiętać o pielęgnacji jamy ustnej nawet wtedy, gdy dziecko nie ma jeszcze ząbków. Powinno się przemywać dziąsła i podniebienie np. gazikiem zawiniętym na palcu. Robić to co najmniej raz dziennie, np. po wieczornym karmieniu. Zapobiega to powstawaniu pleśniawek, a także próchnicy przyszłych ząbków.
Kobieta, która karmi piersią, musi zadbać o prawidłową technikę karmienia - o tym już pojawiły się artykuły. Generalnie noworodki jedzą co 2-3 godziny. Należy karmić je na żądanie. Kto karmi mlekiem modyfikowanym, szczególną uwagę musi zwrócić na odpowiednią sterylizację smoczków i butelek. Musi pamiętać o dopajaniu malucha - bo dzieci karmione sztucznie mają większą skłonność do zaparć. Mam wrażenie, że pewnie coś pominęłam - jeśli tak, to przepraszam, bo to szeroki zakres pytania. Gdyby to, co panią interesuje, nie zostało ujęte w tej odpowiedzi, proszę napisać konkretnie o danej rzeczy.

Pozdrawiam serdecznie


Celina Fręczko, położna

Redakcja poleca

REKLAMA